Ужгородські ОСББ – жертви комунальників?

[Total: 0    Average: 0/5]

Якістю їхніх послуг невдоволені ні об’єднання співвласників, ні кооперативи.

Ще півроку тому в Ужгороді об’єднань співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) нараховувалося з півсотні, тепер – уже 68. Крім того, діють 13 будинкових комітетів та 45 житлових кооперативів. Самоуправлінням та самозабезпеченням послугами з утримання будинків охоплено п’яту частину багатоквартирних житлових будинків обласного центру.

Життя «осббшників» постійно моніторить Ужгородський осередок Всеукраїнської громадської організації «Спілка власників житла України». Цього разу осередок СВЖУ спільно з департаментом міського господарства міської ради влаштував круглий стіл. Мета – виявити найпроблемніші місця у взаємовідносинах співвласників житла з надавачами комунальних послуг.

За воду і сміття сплачувати не поспішають

Розмова про електро-, водо- та газопостачання, вивезення твердих побутових відходів, утримання ліфтів тощо з перших хвилин набула гостроти. Заступник міського голови Віталій Семаль зазначив, що при Мінрегіоні України створено Національну Раду з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ, такі ж ради діють на рівні області та міста. «Викликає щонайменше подив, що підприємства, які надають комунальні послуги, не дотримуються урядових і відомчих настанов.

– Саме для того, щоб вислухати усі зацікавлені сторони та прийняти конструктивні рішення, ми й організували круглий стіл, – сказала, запрошуючи до розмови, голова Ужгородського осередку ВГО «Спілка власників житла України» Марина Куберка.

Заступник директора комунального підприємства «Водоканал м.Ужгород» Микола Феделещак повідомив, що мешканці будинків, у яких створені ОСББ і ЖБК, заборгували понад 140 тис. грн.

Схожа ситуація і з вивезенням твердих побутових відходів: заборгованість, за словами директора комунального шляхово-експлуатаційного підприємства Івана Довбака, уже перейшла межу 300 тис. грн.

Слова директора іншого комунального підприємства – КП «Ужгородліфт» – Сергія Сороки були більш утішними – КП не має проблем із будинками ОСББ та ЖБК.

Представник ПАТ «Закарпатгаз» Ганна Голубка попросила керівників ОСББ, ЖБК своєчасно надавати акти обстеження димових і вентиляційних каналів.

Тарифи – як для населеного пункту

Найбільше запитань виникло до в.о. головного інженера Ужгородського МРЕМ ПАТ «Закарпаттяобленерго» Олександра Іштвані. Нарікання представників ОСББ і ЖБК викликала неготовність приймати в експлуатацію по квартирні лічильники електроенергії. Через це, мовляв, мешканці будинків змушені сплачувати значно більші суми, адже довести свою правоту завдяки показам лічильників вони не в змозі.

Найбільше бід від того, що Ужгородський МРЕМ розглядає багатоповерховий житловий будинок, в якому діють окремі ЖБК, як населений пункт і відмовляється опломбувати та реєструвати поквартирні лічильники; це ж відбувається з лічильниками на освітлення сходових клітин.

Тарифи «для населених пунктів» становлять по 36,48 коп. за 1 кВт/год. незалежно від обсягів споживання. Водночас відомо, що для мешканців багатоквартирних будинків відповідно до постанови НКРЕ діє тариф 1,54 коп. за кВт/год. (при споживанні до 150 кВт/год. за місяць).

Діючи в обхід цієї постанови, енергетики завищують вартість електроенергії для ОСББ і кооперативів у багато разів.

– Змушуючи мешканців розраховуватися по загальнобудинковому лічильнику, енергетики перекладають можливі втрати та розкрадання на плечі усіх мешканців, а не конкретного недобросовісного споживача – повідомила голова ЖБК «Беркут» Йолана Курей.

За тарифами для «населених пунктів» розраховуються сім ЖБК міста – «Беркут», «Юність», «Ювілейний», “Космос”, “Нарцис”, “Вікторія”, “Весна”, хоча вже давно просять перевести їх на поквартирний облік.
«Розраховуємось за чужі борги»

Представники І-ї та ІІ-ї черг житлових комплексів, зведених в Ужгороді ізраїльською компанією «Сі-Пі-Ем-Білдінг-Юкрайн», переплачують ще більше.

Голова ОСББ «Возз’єднання 21» Олександр Шелепець розповідав: «З часу введення у будинків у експлуатацію мешканці живуть у них по 1,5-2,5 роки, відтоді тут діють об’єднання співвласників. Але через те, що компанія досі не передала ОСББ будинки на баланс, МРЕМ нараховує жильцям плату за електроенергію по 1 грн. за 1 кВт/год. Мовляв, договір укладений із фірмою-забудовником, а не з мешканцями. Коли енергетики підуть назустріч безпосереднім споживачам енергії і платникам за неї? Замість цього енергетики вже й позбавляли будинки світла…

На висловлені МРЕМові численні претензії його представник Олександр Іштвані пообіцяв: «Кожен конкретний випадок буде розглядатися окремо».

На фото автора: члени ОСББ відверто висловлювали комунальникам свої претензії

У мешканців гуртожитку по вул. Лобачевського 41 борги накопичилися без будь-якої вини з їхнього боку. На них «навісили» всі борги, накопичені ДП «Тис» Ужгородського машзаводу до 2006 року. Це підприємство обслуговувало два заводські гуртожитки по вул.Можайського, 5 та Лобачевського, 41. Незважаючи на те, що протягом останніх 7 років мешканці не боргують Ужгородському МРЕМу ПАТ “Закарпаттяобленерго” жодної гривні, тим не менше останній відмовляється прийняти в експлуатацію поквартирні електролічильники мешканців гуртожитку по вул.Лобачевського, 41, які встановлені відповідно до ним же виданих техумов.

Голова БК «Говерла», створеного в гуртожитку по вул. Лобачевського, 41 Роман Маляр повідомив: «Ми заплатили за техдокументацію, виготовлену відповідно до виданих МРЕМ техумов, виконали роботи вартістю 200 тис. грн., проте нам відмовляють прийняти лічильники в екплуатацію через заборгованість дочірнього підприємства «Тис». Чому ми маємо бути заручниками цієї ситуації, хоч уже 7 років жодної гривні боргів перед МРЕМ не маємо. І доки це буде продовжуватиметься?» Його запитання залишилося без відповіді.

Через незрозумілу заборгованість і не маючи на це вагомих підстав, цьому будинку міський район електромереж узагалі вимикав електроенергію. Взимку житлова споруда, яка централізовано не опалюється, залишалася без тепла і світла. Причина все та ж: мешканцям нав’язуються чужі борги (юридичної особи, зареєстрованої за іншою адресою).

А от ОСББ «Шумна 24» виставляються рахунки відповідно до показників, які не сходяться з обліком електролічильників коридорного освітлення. Останні встановлені відповідно до виданих МРЕМ техумов. У будинок цього ж ОСББ приходять рахунки на людину, яка давно померла, і лічильника тут немає.

Схожа ситуація і у ОСББ «Декабристів 41». Мешканці колишнього гуртожитку змушені були погасити борг підприємства АТП за електроенергію на суму 60 тис. грн. Однак і після того МРЕМ уже два роки підряд не реєструє лічильники коридорного освітлення, змушуючи ОСББ розраховуватись за так звані втрати, без взаємозвірок. Мав місце випадок, коли МРЕМ було виставлено рахунок на 3,6 тис.грн., а після взаємозвірки рахунок зменшено до 600 грн.

Такі ж проблеми хвилюють голів ЖБК «Юність», «Сонячний», «Радуга-3″.

Висновки – незабаром?

Голова ОСББ «Дружба» Володимир Буркало попросив відновити вуличне освітлення, а також налагодити контроль за скошуванням прибудинкових територій мешканцями приватного сектора.

Представники ОСББ по пров. Шевченка скаржились на те, що КШЕП не дотримується графіків вивезення сміття. Учасники круглого столу нарікали і на стан міських доріг.

На завершення обговорення заступник міського голови Віталій Семаль сказав: «Усі скарги і пропозиції задокументовані, щодо них я доповідатиму міському голові, будемо приймати рішення на виконкомі. Намагатимемося не залишити без уваги жодного випадку».

За підсумками круглого столу учасники прийняли резолюцію-звернення до голови облдержадміністрації Олександра Ледиди та генерального директора ПАТ “Закарпаттяобленерго” Василя Ковача. Суть зводиться ось до чого: комунальні підприємства і приватні акціонерні товариства, які надають комунальні послуги і є монополістами на цьому ринку, повинні безумовно дотримуватися вимог українського законодавства. В іншому разі перетворюються в таких собі хапуг, які наживаються на чужих бідах і потребах.

Василь БЕДЗІР, газета “НЕДІЛЯ”

nedilya.net

 

 

Comments are closed.