Закарпаття: У прокуратурі говорили про питання підліткової злочинності та захисту прав дітей

У прокуратурі Закарпатської області відбулось розширене засідання колегії прокуратури області з питань підліткової злочинності, захисту прав дітей, які вступили у конфлікт з законом, а також тих, які проживають у кризових сім’ях.
У колегії взяли учать керівники усіх служб, на які покладено обов’язок опікуватися дітьми та міськрайпрокурори.

Відкриваючи засідання прокурор області Анатолій Петруня зауважив, що дане питання надзвичайно гостро стоїть у нашій області, адже при загальному зниженні рівня злочинності по державі в нашій області її питома вага у загальній структурі злочинності є найбільшою по Україні. Виросла кількість тяжких та особливо тяжких злочинів, особливо грабежів (+181,8%) та розбоїв (133,3%).

Кожен п’ятий злочин вчиняється підлітками в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння. Зросла кількість неповнолітніх, які вчинили злочини, що не перебували у трудових відносинах чи були охоплені навчанням.

Зростання кримінальних проявів серед підлітків відбулося у Великоберезнянському, Виноградівському, Міжгірському, Воловецькому, Іршавському, Тячівському та Хустському районах, що свідчить про неналежну профілактичну роботу органів державної системи профілактики цих районів.

Основними причинами дитячої злочинності залишаються несприятливе оточення, ухилення батьків від виховання та утримання дітей, прорахунки у профілактичній роботі органів державної системи профілактики, невжиття заходів до своєчасного вилучення дітей з негативного середовища.

Незважаючи на неодноразове реагування, у діяльності підрозділів кримінальної міліції у справах дітей прокурорами продовжують виявлятись одні і ті ж порушення.

Внаслідок бездіяльності органів державної системи профілактики, невлаштовані належним чином бездоглядні діти знову потрапляють у неблагополучні сім’ї, на вулиці, вчиняють правопорушення. Упродовж 9 місяців поточного року до райвідділів міліції доставлено близько 95 дітей, які перебували без нагляду. За вчинення адміністративних правопорушень до органів внутрішніх справ доставлено 156 підлітків.

Правоохоронцями краю не вжито достатніх заходів щодо зменшення злочинів, вчинених неповнолітніми у сфері обігу наркотичних засобів. Зокрема, у поточному році 6 неповнолітніми вчинено 10 злочинів.
Малоефективними залишаються заходи працівників міліції щодо виявлення джерел, де дітям реалізують алкоголь та тютюнові вироби.

До прикладу, прокурором Тячівського району встановлено, що упродовж 9 місяців 2012 року до закладів охорони здоров’я з алкогольним отруєнням поступило 10 дітей. Крім того, 17 неповнолітніх притягнуто до адміністративної відповідальності. Разом з тим, при встановленні таких фактів працівниками відділу вримінальної міліції у справах дітей (ВКМСД) заходи з метою з’ясування джерел придбання дітьми алкоголю та тютюнових виробів вживались не у всіх випадках, а протоколи про адміністративні правопорушення складено лише відносно 5 осіб.

Проблемним на сьогоднішній день залишається питання захисту дітей від жорстокого поводження з ними, попередження насильства в сім’ї.

Зокрема, поза увагою кримінальної міліції у справах дітей та служби дільничних інспекторів міліції Ужгородського РВ УМВС України в Закарпатській області залишився неповнолітній ужгородець Бородін Дмитро, який 6 липня покінчив життя самогубством, вистрибнувши з даху 9-ти поверхового будинку, через психологічний тиск його матері, яка зловживала спиртними напоями. Окрім того, знаючи, що відносно батька цього хлопчика порушена кримінальна справа зафактом розбещення неповнолітніх, дана родина була залишена поза увагою працівників всіх служб.

Окремо, заступник прокурора області Віталій Роман зупинився на соціальних виплатах при народженні дитини. Адже виявлені випадки неналежного та нецільового використання батьками так званих «дитячих» грошей.
За наслідками колегії прийнято відповідне рішення із конкретними заходами .

Прес-служба прокуратури Закарпатської області

zakarpatpost.net