Експертна служба: економічний ефект від достовірних досліджень та висновків

Майже щодня чопські митники фіксують порушення на кордоні, коли громадяни вдаються до різних способів завезти різний товар з метою ухилення сплати митних платежів.

Після складання протоколів про адміністративні порушення проводяться товарознавчі експертизи, аби визначити якість та кількість товарів, що в результаті суттєво впливає на остаточну вартість предметів порушення. Для цього залучаються відповідні експерти з митної лабораторії.

Як розповіла начальник Ужгородської служби з експертного забезпечення митних органів Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Ганна Туряниця, за 10 місяців 2012 року від Чопської митниці надійшло 735 запитів на проведення експертиз та досліджень.

Левова частка – 590 зразків стосувалося дослідження на вміст контрольованих речовин (наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів). Для ідентифікації та подальшої класифікації досліджено 133 зразки товарів, у 38-ми із яких встановлено невідповідність задекларованим характеристикам.

На сьогодні активно розвивається напрямок товарознавчих експертиз та попередньої оцінки товарів. Відтак складено 203 висновки та звіти, досліджено 763 зразка. Також проводяться криміналістичні дослідження зброї, автомобільних документів тощо. За цим напрямком досліджено 110 зразків.

З нещодавніх запитів Чопської митниці, Ганна Іванівна розповідає про такі випадки порушень митного законодавства, де необхідні були висновки експертів митної лабораторії.

У першому випадку, наш співвітчизник, повертаючись з Італії додому, на українсько-угорському кордоні вирішив не декларувати стоматологічне обладнання іноземного виробництва, вартістю майже 30 тисяч гривень, яке завозив у своєму мікроавтобусі. Як пояснив водій, дане приладдя він переміщував на прохання незнайомки з міста Мілан (Італія) для передачі мешканцю української столиці. Це при тому, що загальновідомо на яку суму та вагу дозволяється ввозити товар на територію України без оподаткування: до 500 євро та не більше 50 кг.

Тож митникам довелося вилучати не задеклароване обладнання для стоматології та направити до експертної служби для визначення їх якості та вартості. На даний час безпровідна система ендодонтична обтурація, лампа для відбілювання зубів, прилад для професійного відбілювання емалі зубів та інші аксесуари італійського виробництва чекатимуть своєї долі на складі митниці до рішення суду.

У другому випадку, український водій пасажирського мікроавтобуса аналогічно повертаючись з італійського містечка, намагався завезти до України «зеленим коридором» 114 штук жіночого одягу та сумок без оподаткування. За даними проведеної товарознавчої експертизи митної лабораторії вартість жіночих напівпальт, светрів, полуверів торговельних марок «FORGET ME NOT», «PASSIONE», «MY STAR», «N&P», «MISS SWAN» різних кольорів та розмірів, дамські сумки марок «HERISSON», «CESILY» складає близько 47 тисяч гривень.

Складено протоколи про порушення митних правил за статтею 472 МКУ, повідомила “НЕДІЛІ” Вікторія Сенгетовська, прес-секретар Чопської митниці.

«За січень-жовтень п.р. сума очікуваного економічного ефекту складає 6,5 млн.грн., що в 2,4 рази більше за аналогічний період минулого року. Із зазначеної суми 4,4 млн.грн. – з напрямку товарознавчої експертизи та попередньої оцінки товарів. За висновками митної лабораторії та відповідними рішеннями судів накладено штрафів на суму 70 тис. грн.» – констатує очільниця експертної служби.

Насамкінець Ганна Туряниця розповіла, що цьогоріч на базі митної лабораторії в Ужгороді перебувала делегація Агентства прикордонних служб Канади з метою реалізації Проекту міжнародної технічної допомоги «Зміцнення лабораторної системи Держмитслужби України». У рамках проведеного навчального курсу занять з теоретичної та практичної підготовки фахівці експертної служби набули практичного досвіду роботи на сучасному обладнанні (високоефективному рідинному хроматографі з детекторами – рефрактометричним та з світлорозсіювання часток).

zakarpatpost.net