Виноградівська синагога постає з руїн

13 євреїв з Америки з виноградівськими коренями приїхали до Виноградова напередодні свята Пурим, яке відзначають юдеї всього світу. Гості з Нью-Йорка були приємно вражені тим, що синагога у Виноградові відроджується з руїни. Слова вдячності лунали з вуст правнука рабина Шмілк Шмелки Клайна – Мехила Клайна.

Свято Пурим співпадає з річницею смерті відомого ребе, що свого часу молився в стінах виноградівської синагоги. Отож, візит був, як і щороку, спланованим. Усі 13 паломників довго і щиро молилися в капличці на єврейському кладовищі, що на вулиці Українській у Виноградові. А затим уважно і з цікавістю оглянули стан проведення реставраційних робіт синагоги. В її стінах перед далекою дорогою гості з Нью-Йорку помолилися і сфотографувалися на згадку. Далі шлях єврейських паломників проліг до Хуста, Буштина, затим до Польщі, словом, до місць захоронень предків.

Як розповідає газета «Новини Виноградівщини», єврейська громада Виноградова невелика, а тому сама не в змозі була взяти взяти на себе справу реставрації. Тому долучилися меценати. І вже навіть зараз, на стадії проведення реставраційних робіт, вона вже має кращий вигляд.

До фінішу ще далеко, але 60-відсотковий рубіж запланованих робіт подолано. До кінця року має бути завершено реставрацію фасаду будівлі та благоустрій прилеглої території. Заплановано також провести опалення. А ось реставрація внутрішньої частини будівлі – питання перспективи. Це й загалом буде копітка справа, яка передбачає вивчення всіх деталей традицій оздоблення і облаштування синагоги.

Деякі фотоматеріали, згідно з якими проводяться реставраційні роботи, надала місцева єврейська громада, дещо надіслали з Нью-Йорку. Наприклад, вихідець з Виноградова Готесман сам запропонував свою допомогу в наданні інформації. Для вивчення деталей реставраційних робіт скульптор Михайло Колодко їздив до Угорщини, побував у Будапештській синагозі.

До фінішу реставраційні роботи планується дійти орієнтовно через два роки. Адже саме оздоблення внутрішнього інтер’єру споруди потребуватиме найбільше часу і зусиль.

Труднощів додали комунікації. Приміром, люди будь-як «врізують» собі електроенергію чи не вдумливо проводять каналізацію. Виходити з таких реалій і ситуацій нелегко. А щодо цікавинок, то в ході проведення робіт знайдено центральне кругле вікно синагоги, яке в стіну було замуроване, мабуть, під час ремонтів, коли культову споруду в Радянський період облаштовували під інші потреби. Виявили реставратори й іншу, не менш цікаву річ – зшиті у формі м’яча і наповнені соломою дві шапки в’язнів концтабору, ймовірно, виноградівських євреїв. Історична реліквія, замурована в стіну, добре збереглася. Навіть солома не потрухлявіла, вицвіли хіба що смуги на шапках. М’яч приведуть до ладу і віддуть до музею. А щодо іншої реліквії, то вікно планують засклити і встановити на його історичне місце.

zakarpattya.net.ua

Comments are closed.