Закарпатські болотяні черепахи древніші за динозаврів

[Total: 0    Average: 0/5]

Уже за кілька тижнів на берегах закарпатських водойм можна буде побачити справжнісіньких черепах. Вони повиходять з води не погрітися на сонечку, як то можна подумати, у них розпочнеться сезон розмноження. Під сонячними променями у берегових пісках відігріватимуться їхні кладки.

Європейська болотяна черепаха є єдиним видом черепахи на Закарпатті. Колись, за словами доцента кафедри зоології УжНУ Федіра Куртяка, у нашій місцевості науковці фіксували й грецьку – сухопутну черепаху. Однак, швидше за все, вона просто завезлася із закордону і розводилася тераріумістами.

Болотяна черепаха занесена до Червоної книги Українських Карпат. Однак, чисельність цих плазунів в закарпатських водоймах велика. Єдиною причиною надання цим плазунам охоронного статусу є їх слабкий репродуктивний потенціал. Черепахи досягають статевої зрілості лише на 2–3 році життя, а в одній їхній кладці – від 12 до 16 яєць.

Болотяна черепаха веде досить-таки потаємний спосіб життя. Найбільше цих плазунів в долинах річок закарпатських низовин. «Найчастіше бачив болотяних черепах у водоймах, що в околицях Чопа»,– розповідає зоолог.

Ці тварини є унікальними в плані пристосування до умов навколишнього середовища. По-перше, дихальний процес відбувається за рахунок витягування – втягування кінцівок, відтак – розширення легеневого міхура. По-друге, вони є холоднокровними тваринами. Так, вони накопичують якусь кількість енергії і витрачають в десятки разів її менше, ніж теплокровна тварина такого ж розміру. Мала активність дозволяє їм не відчувати голоду кілька тижнів, а то й рік в штучних умовах.

Болотяна черепаха, за словами Федора Куртяка, практично не має ворогів у природі. Рідко, виходячи на сушу, цей плазун може стати жертвою хижого пернатого.

Ці основні особливості пристосування болотяних черепах зробили їх «невмирущими» тваринами планети. Їм налічується 300 мільйонів років. Серед черепах є види, життєвий цикл яких налічує 200 років. Болотяна черепаха в закарпатських водоймах проживає до 60 років. Від 40 до 60 років може прожити в неволі.

Прокидаються наші черепахи від зимової сплячки досить пізно, оскільки люблять помірне тепло. Це приблизно у період з кінця квітня до початку червня. До речі, найбільш активні болотні черепахи у цей період у найтепліший час доби — обід. Однак,спекотного літа ці плазуни мають двовершинний пік активності: їх можна побачити вранці та після заходу сонця.

За зовнішніми ознаками можна чітко відрізнити самку та самця болотної черепахи. Найперше, у самця яскраві плями на голівці. У самок вони більш тьмяного кольору. Найголовніша їхня відмінність: у самців нижня частина панцира – пластрон – має вгин всередину, у самок вона випукла. Також у самців набагато довший хвіст.

Болотяних черепах полюбляють заводити і в штучних умовах. Однак дуже погано, що тварин найчастіше підбирають з берега саме в період їхнього розмноження. Відтак, відкладка яєць в штучних умовах, звичайно, закінчується загибеллю черепашат. Любителям черепах, за словами пана Федора, потрібно знати, що ці тварини живляться виключно м’ясом та рибою. «Часто, завівши вдома болотяну черепаху, люди намагаються нагодувати її травою, капустою. І тоді черепаха на такій голодній «дієті» витримує до року».

Насправді черепаху колись вважали знищувачами риби. Але цей факт зараз абсолютно спростовується. «Болотяна черепаха зараз поїдає адвентивних риб. Наприклад, того ж чабачка амурського. До того ж, болотяна черепаха має свою масивну індивідуальну територію: в одній водоймі не уживається багато черепах. Відповідно, і шкоди від них ніякої»,– зазначає зоолог.

Зелене Закарпаття

Comments are closed.