На Закарпатті говорили про репродуктивне здоров’я

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему: «Як закарпатцям зберегти можливість мати дітей: сучасні дослідження та тенденції».Що найбільше впливає на репродуктивне здоров’я закарпатців, як бути впевненим у спроможності стати батьками, коли потрібно починати думати дітей і чи можна їх запланувати? На ці та інші питання відповідали експерти.

Руслан Федько, заступник головного лікаря по лікувальній роботі з питань акушерства Ужгородського міського перинатального центру зауважив: «Перш за все, слід з’ясувати, що таке репродуктивне здоров’я. Це не тільки здатність народжувати дітей! Це поняття включає у себе безпечне і відповідальне статеве життя, здатність відтворювати себе (народжувати дітей) і свободу прийняття рішення, коли і як часто це робити. Є певні країни, де на законодавчому рівні ця свобода є обмеженою, до прикладу, Китай».
За 5 місяців цього року в Ужгородському міському перинатальному центрі народилося 1524 дітей, у 2012 році – 3919. Загалом Закарпаття входить до лідерів за дітонародженням. У межах області лідером у цьому плані є Перечинський район (у зв’язку з високою концентрацією ромського населення, серед якого переважає значна кількість жінок, що народжують не вперше, створюючи багатодітні сім’ї).

За словами лікаря, ідеальним з точки зору репродуктології є вік з 18 до 35 років. Середньостатистично, у жінки кількість плідних циклів після 35 років починає зменшуватися. «Це питання з одного боку є індивідуальним, з іншого – дівчатам і жінкам варто осмислено ставитися до статевого життя та планування власної сім’ї, враховуючи біологічно найсприятливіший період для народження дітей», – каже Р. Федько. Щодо безпліддя пар, Закарпаття не входить ні у «найбільшу», ні у «найменшу» статистику. 30 % у структур його причин є жіноче безпліддя, 30 % – чоловіче, 30 % – змішане і 10 % – нез’ясованого ґенезу.

Людмила Ганчин, лікар-методист обласного Центру здоров’я повідомила: «У нас у країні діє програма репродуктивного здоров’я нації. На Закарпатті – програма «Здоров’я жінок України» за підтримки USAID, яка має на меті саме збереження репродуктивного здоров’я. Слід інформувати населення, щоб, зокрема, дещо відтермінувати ранні статеві стосунки (на Закарпатті, за інформацією соціологів, середній вік тих, хто вступає у статеві стосунки – 15 років, – ред.). По-друге, для пари будь-який контрацептив – кращий, ніж аборт. Різноманітність протизаплідних засобів сьогодні – надзвичайно широка. Найбільш природнім методом є вдумливе планування сім’ї – зокрема, календарний метод. Для цього потрібна відповідальність жінки, щоденне вимірювання базальної температури, готовність чоловіка дотримуватися відповідного графіку статевих стосунків тощо. Існують й інші методи контрацепції, які може порадити кожній сім’ї фаховий лікар».

Маріанна Колодій, директорка Закарпатського обласного центру ґендерної освіти при УжНУ зауважила: «50 % факторів, які впливають на збереження здоров’я і зокрема репродуктивного – це спосіб життя. Це соціальна поведінка, яку людина може коригувати самостійно, усвідомлюючи і знаючи про її наслідки, довіряючи фаховій інформації, а не дезінформації, яка часто міститься у різного роду публікаціях. Основна проблема сучасної України і проблем зі здоров’ям у ній – незнання, неосвіченість людей у тому, як ставитися до власного здоров’я, як зберегти його. Остання інстанція, до якої йдуть люди, мала насправді б бути першою. Йдеться про лікарів, фахівців центрів здоров’я тощо. На Закарпатті активно працює програма “Здоров’я жінок України”, що дає надію на якісне інформування людей, бо наразі люди просто не знають, що може загрожувати їхньому здоров’ю, вплинути на їхнє статеве життя і здатність до народження дітей у майбутньому». Порушені питання є особливо актуальними, оскільки, згідно з прогнозами ВООЗ, до 2050 року в Україні кожна четверта пара матиме проблему із репродуктивним здоров’ям.

На засіданні прес-клубу журналістам презентували довідник «Запланований вибір» та номер гарячої лінії, за яким можна звернутися з питаннями стосовно власного репродуктивного здоров’я: 0 800 50 27 57. Крім того, на Закарпатті видали українською та угорською мовами брошуру для школярів «Дівчата, це вам потрібно знати».

Захід проходив у межах проекту «Заплануй сім’ю на здоров’я!»
Організатори: Ужгородський прес-клуб, Центр ґендерної освіти при УжНУ, ЗОГО «Мегасоціум», за підтримки Програми «Здоров’я жінок України».