В Ужгороді ділилися досвідом вирішення проблем діяльності ОСББ

[Total: 0    Average: 0/5]

Управління багатоквартирним будинком вимагає технічних знань від активістів ОСББ

25 вересня 2013 року, у сесійному залі Ужгородської міської ради відбувся круглий стіл на тему: «Обмін кращими практиками у вирішенні проблем діяльності ОСББ між Заходом та Сходом України» за участі голів ОСББ міста Ужгорода, монопольних організацій, ПАТ «Укргазбанку» та органів місцевої влади. Під час заходу було презентовано кращі приклади діяльності ОСББ у Львівській, Луганській та Харківській областях та здобутки Закарпаття.

Станом на сьогодні у місті Ужгороді зареєстровано 83 ОСББ, діють 45 ЖБК, 20 будинкових комітетів. На балансі міської ради знаходяться 646 багатоповерхових житлових будинків. Тобто в місті Ужгороді на балансі співвласників перебуває понад 18,6 відсотків багатоповерхівок. Сьогоднішній семінар – це ще один крок на шляху вирішення питань діяльності ОСББ, ознайомлення із позитивним досвідом вирішення проблемних питань на Сході та Заході України.

Секретар Ужгородської міської ради Світлана Король наголосила, що цей захід відбувається в переддень святкування 1120-ої річниці святкування Дня народження міста Ужгород. Ужгородська міська рада підтримує появу в місті ефективного власника житла, розуміючи що вирішувати питання утримання будинку, виконання першочергових робіт здатні організовані співвласники будинку, оскільки жоден ЖРЕР не вболіває за стан будинку так як самі мешканці. Вона сама була ініціатором розробки Програми підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних житлових будинків, органів самоорганізації населення на 2011-2015 роки, яка затверджена рішенням сесії. Програмою передбачена підтримка ОСББ, зокрема надається фінансова допомога на капітальний ремонт покрівель, інженерних мереж житлових будинків, в яких діють ОСББ, або передбачається створення ОСББ. У 2013 році Програмою передбачено з бюджету міста виділити кошти на суму 1,5 млн.грн. при забезпеченні співфінансування робіт з боку мешканців будинків у розмірі 10 відсотків їх кошторисної вартості.

За словами Директора департаменту міського господарства Ужгородської міської ради Олексія Касперова на сьогодні однією з найактуальніших проблем для України та міста Ужгород є реформа житлово-комунальної галузі та проведення капремонту, теплосанації житлового фонду, оскільки переважна більшість будинків збудовані до 1990 року. Процес створення у місті ОСББ пожвавився, однак це не означає, що не виникають проблеми у їх діяльності. Причини проблем – це і не до кінця урегульованість питання у законодавчому полі, і не розуміння і не бажання на місцях зі сторони окремих керівників підприємств – надавачів комунальних послуг співпрацювати з ОСББ, як з населенням, відсутність необхідної державної фінансової підтримки пілотних проектів з теплосанації та інші проблеми. О.Касперов висловив готовність й надалі продовжувати відкритий діалог з ОСББ міста Ужгорода та надавати їм всіляку допомогу.

В Ужгороді залишаються невирішеними проблемні питання співробітництва між ОСББ та монополіями (обленерго, закарпатгаз). Голова Ужгородського осередку Спілки власників житла України Куберка Марина повідомила, що енергетики не виконують розпорядження НКРЕ від 28.11.2011 року № 215-р «Про врегулювання взаємовідносин енергопостачальних компаній та ОСББ, ЖБК», яким обумовлено, що ОСББ заключають договори із монополією тільки на споживання електроенергії (ліфти, освітлення під’їздів). Аналогічна ситуація складається із водоканалом, який не визначений виконавцем послуг із водопостачання та водовідведення, і тому ставить умови ОСББ щодо укладення з ним окремого договору на зняття показників з поквартирних засобів обліку зі сплатою щомісячно по 13 грн. з кожної квартири додатково.

Керівник Ресурсного центру ОСББ м. Львова Васюта Михайло повідомив, що станом на сьогодні для всіх мешканців багатоквартирних будинків є актуальним питання здешевлення вартості та отримання більш якісних житлово-комунальних послуг. В Україні діє Загальнодержавна програма реформування житлово-комунальної галузі, згідно якої до 2014 року власники 70% із усіх багатоквартирних будинків повинні вибрати форму управління своїм багатоквартирним будинком або через створення ОСББ або через вибір управляючої кампанії.

Разом з тим, у Львові прибудинкові земельні ділянки передаються у власність або у постійне користування ОСББ на досить гарних умовах, і тому у нас не має гострих суперечок щодо незаконних забудов там де люди самоорганізувались і взяли відповідальність на себе за свій будинок та навколишній простір – каже М.Васюта.

Загалом Ресурсний центр для ОСББ Львова шукає у всіх регіонах України кращі практики у діяльності ОСББ для запозичення та організовує зустрічі з обміну досвідом. В рамках даного проекту було проведено круглі столи у м. Львові, Івано-Франківську та Тернополі.

Про досвід харківських ОСББ розповіла Юлія Самойлова, голова правління Асоціації ОСББ «Фонд сприяння». За її словами, з 1996 року в структурі Харківської міської ради працює відділ який займається питаннями ОСББ і надає допомогу при створенні та функціонуванні ОСББ. В області працюють дві громадські організації, які об’єднують більше 80% ОСББ та ЖБК. Прийнята програма підтримки ОСББ в рамках якої проводиться капітальний ремонт від 50 тисяч грн. при створенні ОСББ або в діючих ОСББ при умові співфінансування у розмірі 10% дольової участі власників житла, та щорічне навчання голів ОСББ, членів правління та ініціативних груп по діяльності ОСББ при співробітництві з Харківським Національним Університетом міського господарства.

З 1998 року у Харкові вирішується проблема монополістів. В місті відкриті особові рахунки по бажанню для всіх жителів будинків ОСББ та ЖБК. Немає принципових проблем із вирішенням земельного питання для ОСББ – отримання свідоцтва на право власності на земельну ділянку.

Однак є проблема пов’язана з вимогою затвердження тарифу для отримання компенсації із бюджету по пільгам та субсидіям, а також, поки що невирішена проблема з затвердженням тарифу для ведення паспортної документації і видачі довідок у зв’язку із створенням Державної міграційної служби.

Головна проблема, – каже Юлія Самойлова – котра об’єднує наші регіони – це відсутність знань у відносинах спільної власності, ухваленні легітимних колективних рішень, а також споживацька політика населення, яку підтримує керівництво країни. Сьогодні, хороший голова ОСББ – це юридично і технічно грамотний спеціаліст. Пройшли уже ті часи, коли багатоквартирні будинки обслуговувалися на голому ентузіазмі і громадських засадах. Це не розуміють наші співвласники, будинки ОСББ і ЖБК будуть руйнуватися так само як і будинки, які обслуговуються комунальними підприємствами.

Досвідом керування ОСББ Луганщини поділилась Аліна Жесткова, управляюча ОСББ «Молодіжний 1 в» м. Луганськ. Вона повідомила, що у Луганській області місцеві ради дуже зацікавленні сьогодні у створенні та підтримці діяльності ОСББ. Станом на сьогодні є створена Обласна регіональна рада ОСББ основним завданням якої є до кінця 2014 року збільшити кількість оСББ та покращити умови їх життєдіяльності. Одним із завдань центру є демонстрація кращих практики діяльності ОСББ із інших регіонів України.

У Луганській області є проблеми як при реєстрації ОСББ, так і під час діяльності, так і під час формування договірних відносин та претензійної роботи з боржниками. Позитивними результатами в області є покращення стану житлового фонду, покращується порядок та строк вирішення аварійних ситуацій, упорядкується цільове використання прибудинкових територій, їх благоустрій, спрямованість та ефективність використання коштів співвласників щодо утримання їх спільного майна – житлового будинку.

Також успішно формується конкурентне середовища щодо здійснення управительської діяльності. Сьогодні голови правлінь ОСББ трансформують свою діяльність у руслі надання підприємницьких послуг з управління багатоквартирним будинком. Адже, обравши ефективну економічну модель життєдіяльності, управитель ОСББ спонукає виходити з тіні цілі сектори економіки, що є на руку як для держави так і для власників житла. Ми сплачуємо податки, укладаємо договори із надавачами послуг, інвестуємо у тепло санацію будинку і вимагаємо від партнерів якісних робіт з гарантійним обслуговуванням. Інвестування у спільне неподільне майно будинку в т.ч. в інженерні комунікації підвищує вартість окремих квартир та дозволяє заощаджувати кошти на центральному опаленні при обґрунтованій реалізації програм з енергозбереження.

Довідка

Проект «Обмін кращими практиками у вирішенні самих актуальних проблем у діяльності ОСББ між Заходом та Сходом України» виконує ГО «Ресурсний центр для ОСББ» за підтримки програми «Громадянське суспільство та належне врядування» МФ Відродження.

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Захід проводиться за сприяння Ресурсного центру ОСББ м. Львова у партнерстві із Ужгородським осередком Спілки власників житла України, Карпатським агентством прав людини «Вестед» та Департаментом міського господарства Ужгородської міської ради.

Comments are closed.