З вартістю загранпаспортів — правова колізія

26 березня, прес-служба прокуратури області повідомила свої висновки щодо роботи міграційної служби Закарпаття. Ті, кого звинувачували, відповіли.

Наводимо обидва повідомлення.

Прокуратура Закарпатської області поінформувала Генеральну прокуратуру України про встановлені в ході перевірки факти неузгодженості норм чинного законодавства, щодо розмірів та порядку оплати коштів за надання адміністративних послуг, оскільки вирішення вказаних питань належить до компетенції Генеральної прокуратури України. 

Зокрема, встановлено, що визначений перелік документів, необхідних для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.2013суперечить «Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 795 від 04.06.2007, в частині оплати 120 грн. за бланк та 87,15 грн. за послуги.

Вказані кошти (87,15 грн.) зараховуються до державного бюджету, а оплата вартості бланку (120 грн.) – безпосередньо до Державної міграційної служби України.

Проте, наявність постанови Верховного Суду України від 03.12.2013 у справі № 21-416а13, щодо сплати за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон суму 170 грн. та відсутність нормативно-правового акту, яким визначено вартість бланку, створює передумови до визнання дій Державної міграційної служби України незаконними та відповідного ненадходження коштів до бюджету.

Залучені до перевірки в якості спеціалістів представники Держфінінспекції в області своїм висновком підтвердили порушення вимог порядку отримання цих коштів.

Разом з тим, подання направлене прокуратурою області керівнику Державної міграційної служби в Закарпатській області, щодо усунення виявлених порушень та притягнення винних посадових осіб Державної міграційної служби України в Закарпатській області до відповідальності, вже частково задоволене, повідомили з прес-служби прокуратури Закарпатської області.

У свою чергу Головне управління ДМС України в Закарпатській області повідомляє, що в результаті перевірки прокуратурою області якості надання адміністративних послуг були виявлені факти неузгодженості норм чинного законодавства щодо вартості паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Їх вирішення не належить до компетенції органів виконавчої влади на місцях. Адже наявною є правова колізія. З одного боку, Верховний суд України, вважає, що вартість держмита (170 грн.) при оформленні закордонного паспорта покриває всі інші витрати, з іншого боку – залишається чинною Постанова Кабінету Міністрів України № 795 (в редакції Постанови КМУ №1098 ) , що визначає вартість адмінпослуги – 87,15 та 120 грн. за бланк паспорта (згідно Закону України “ Про здійснення державних закупівель” , які на підставі відповідного договору отримує підприємство з виготовлення персоніфікованих документів ). Невиконання міграційною службою чинної Постанови може призвести до недоотримання коштів до Державного бюджету України і, як наслідок, до настання юридичної відповідальності посадових осіб ГУ ДМС за такі дії.

З метою вирішення цієї правової колізії та уникнення можливих порушень прав та інтересів громадян керівництво ГУ ДМС України в області звернулося з відповідними листами до Державної міграційної служби України, голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, а також до прокуратури області для ініціювання вирішення даного питання перед Генеральною прокуратою України як органу, що має право законодавчої ініціативи.

Також повідомляємо, що перевірка прокуратури області стосувалася не лише вартості закордонного паспорта, а й порядку надання адміністративної послуги міграційною службою в цілому. За результатами перевірки деяких працівників Головного управління притягнуто до дисциплінарної відповідальності за незначні порушення, пов’язані, зокрема, з долученням зайвих документів, які непередбачені визначеним законодавством переліком, а не за порушення стягнення оплати за оформлення закордонного паспорта. 

Ольга Поштак, головний спеціаліст по зв’язках з громадськістю та ЗМІ ГУ ДМС України в Закарпатській області

Comments are closed.