Велика Субота з Папою Франциском

За юліянським та григоріянським календарями 19 квітня святкуємо Велику Суботу, день позначений глибокою тишею, день, в якому вірні, в очікуванні великої події Воскресіння, моляться і роздумують разом з Пречистою Дівою Марією. Увечері тиша, роздумування, взаємовибачення і поєднання переходять у Пасхальне чування, яке є впровадженням у найважливішу в історії людства неділю – неділю Христової Пасхи.

У католицькій Церкві латинського обряду в ніч перед Христовим воскресінням відправляється богослуження, що має назву «Пасхального чування». Церква згадує цю святу ніч, в якій воскрес Христос-Господь, називаючи її «матір’ю всіх святих чувань». Це найбільше, найсвятіше, найдавніше, найбільш важливе та найбагатше змістом чування усього літургічного року.

Чуваємо, щоб вказати те, що живемо у чекання Господнього пришестя, у надії, що здійсниться новий і остаточний перехід, позначений вічністю. У Пасхальному чуванні виражається наш перехід від смерті й гріха до нового життя в Христі.

У Ватикані, в базиліці святого апостола Петра, о 20:30 римського часу, тобто о 21:30 київського, це богослуження очолить Вселенський Архиєрей Франциск.

Обряди «Пасхального чування» в римо-католицькій Церкві сповнені глибоким змістом, радістю та духовним підбадьоренням. Відправа розпочнеться у притворі базиліки обрядом благословення вогню та пасхальної свічки. Пасхальна свічка символізує Воскреслого Христа.

Потім, після виголосу «Світло Христове», Папа очолить процесійний похід, несучи запалену свічку до храму, де під час другого виголосу вірні запалюють свої свічки, а під час третього виголосу «Світло Христове» по всій базиліці спалахує яскраве світло.

У богослуження включений обряд Святого хрищення, який уділяє сам Святіший Отець. На цій відправі Свята Тайна Хрищення уділяється молоді та дорослим людям, що приймають католицьке віросповідання та приготувались до хрищення. Десять катехуменів, що приймуть хрищення з рук Папи Франциска, пройшли відповідне приготування при римському вікаріаті й походять з різних країн світу: п’ятеро з Італії, інші – з Білорусі, Сенеґалу, Лівану, Франції та В’єтнаму. Крім хрищення, їм уділяється також і миропомазання та вони приймають своє перше Святе Причастя.

20 квітня вранці, о 10:15 римського часу, тобто о 11:15 київського, на площі перед базилікою святого Петра у Ватикані Вселенський Архиєрей відправить урочисту Пасхальну Літургію, яку радіо й телебачення рознесуть по всьому світу. Коли збіг юліянського та григоріянського календарів дозволяє християнам Сходу і Заходу одночасно відзначати воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, під час цієї урочистої Пасхальної відправи співають також стихи й тропарі Пасхи з пасхальної Літургії візантійської традиції.

Після цієї відправи Святіший Отець звернеться з пасхальним привітом та уділить традиційне благословення «Urbi et orbi” – (Містові, тобто Риму та всьому світові).

У Церквах візантійської традиції богослуження Великої Суботи розпочались Єрусалимською утренею, яка була відправлена в п’ятницю ввечері. Ця відправа немов духовно приєднала до тих, що ридали над Ісусом коло Його гробу. А в саму Велику Суботу служать Вечірню з Літургією святого Василія Великого.

Відправи Великої Суботи і неділі Пасхи входять у програму богослужень, які відправляються в українських греко-католицьких храмах Риму: прокатедральному українському соборі святої Софії, українській парафії святих Сергія і Вакха та церквв Христа Царя при Головному домі Отців Василіян, надаючи можливість тисячам греко-католиків Вічного Міста пережити цей святий час, згідно із своїми літургічними та народними традиціями.

http://uk.radiovaticana.va