12 листопада – цей день в історії України та світу

Найцікавіші факти і дні народження найбільш неординарних особистостей, які залишили свій слід в історії України і світу.

1772 — Крим отримав незалежність від Османської імперії.

1871 — в Одесі у виставі «Сватання на Гончарівці» за п’єсою Квітки-Основ’яненка дебютував молодий актор Марко Лукич Кропивницький – відомий і видатний актор та режисер України.

1893 — В американській газеті “San Francisco Morning Call” опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта під назвою “Тайфун біля берегів Японії”. Так почалась історія злету письменника Джека Лондона.

1918 — Павло Скоропадський, тогочасний гетьман Української держави, підписав закон щодо створення автокефалії Української Православної Церкви (УАПЦ).

1918 — Європейська країна Австрія була проголошена республікою

1925 — створення «Лігеї Українських Націоналістів». Це відбулося у Празі (Чехія) на з’їзді учасників Українського Національного об’єднання i Союзу Визволення України.

1944 — Чотирнадцята Галицька добровольча дивізія СС перейменована на чотирнадцяту Військову гренадерську дивізію СС (інша назва – перша українська дивізія)

1967 — Відбувся Перший Світовий Конгрес вільних українців. Учасниками стали члени діаспори та діячі України у вигнанні. Конгрес відбувся в Нью Йорку, США

1981 — Повторення успіху: американський космічний корабель (шаттл) під назвою «Колумбія» став першим космічним кораблем, який здійснив політ вдруге.

1981 — Успішно закінчився перший переліт через Тихий океан на повітряній кулі.

1992 — з 23:00 був припинений грошообіг рубля як валюти України. С того моменту в якості еквіваленту карбованця був введений купон Національного банку.

2001 — У Севастополі з належними військовими почестями було поховано двох членів екіпажу підводного судна «Курськ»: Денис Пшеничников (капітан-лейтенант) та Віталій Романюк (мічман).

12 листопада народились:

1840 — народився Огюст Роден, французький скульптор-імпресіоніст, автор відомих скульптур «Мислитель», «Бальзак», «Поцілунок» та багатьох інших.

1908 — народився Дмитро Чепурний, український драматург та поет. За надто вільні висловлювання (по мірках тогочасного суспільства) був репресований. Помер в червні 1944 року під час ув’язнення.

1929 — народився Зіновій Красівський, видатна особистість в українській історії та юриспруденції. Займався громадсько-політичною роботою, писав вірші. Помер у вересні 1991 року.

1935 — народилась Людмила Гурченко, народна артистка СРСР, акторка та композитор. Найбільш відомі фільми за участю Гурченко: «Карнавальна ніч», «Любов та голуби», «Вокзал для двох» та багато інших.

1936 — народився Микола Сингаївський, український поет, письменник, перекладач. Широкому колу українців він відомий в першу чергу по пісні «Чорнобривці» та по багатьом книгам як для дорослих, так і для дітей.

1941 — Юрій Некрасов, український кінорежисер, член спілки кінематографістів України. З 1972 року працював режисером-постановником в студії «Укртелефільм». Його роботи: «Поєдинок», «Відкриття», «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» та багато інших.

1944 — Олександр Авагян, український археолог, спелеолог, музикант, поет і взагалі – багатогранна особистість. На честь Авагяна названо грот у печері Голубі озера, також він є співавтором рок-опери «Марія Оранта» та ще в 1962 році заснував першу українську рок-групу «Березень».

http://www.parta.com.ua