14 листопада – цей день в історії України та світу

Найцікавіші факти і дні народження найбільш неординарних особистостей, які залишили свій слід в історії України і світу.

1918 — Створена Українська академія наук. На чолі академії почав свою роботу Володимир Вернадський – видатна особистість, академік наук та громадський діяч.

1918 — задля збереження своєї влади Павло Скоропадський проголосив федеративне об’єднання з небільшовицькою Росією. Саме це розпалило антигетьманське повстання, в результаті якого на чолі країни став новий уряд – Директорія УНР.

1918 — Президентом Чехословаччини (Чехословацька республіка) став Томаш Масарик, чеський учений-філософ, політичний і державний діяч.

1920 — Закінчився період правління Директорії – уряд УНР залишив Україну та переїхав до Польщі.

1925 — Перші націоналістичні течії за кордоном – створена Ліга українських націоналістів у Чехословаччині. Члени Ліги опісля зіграли немалу роль у встановленні націоналістичного руху на українських землях.

1939 — Приєднання земель Західної України до Української Радянської Соціалістичної республіки.

1940 — Переговори між представниками СPСР та Німеччини стосовно розподілу сфер впливу та вступу Радянського союзу до Троїстого союзу.

1944 — День відкриття державного музею українського мистецтва в столиці України.

1989 — Прийнята декларація щодо визнання незаконними та злочинними репресії проти переселених народів та про забезпечення їх прав і свобод.

1999 — В незалежній Україні вдруге обрано президентом Леоніда Кучму. Загалом Кучма перебував в президентському кріслі з 1994 до початку 2005 рр.

14 листопада народились:

1840 — Клод Моне, французький художник та один із основоположників імпресіонізму. Кращі твори Моне займають значне місце в культурній скарбниці світу з реалістичного мистецтва.

1877 — Дмитро Антонович – відомий український політичний діяч. Саме він є співзасновником та одним із ректорів Українського вільного університету. Щоправда, далеко не всі історики сходяться на думці, що він народився саме 14 листопада. За іншими даними, датою його народження є 2 листопада).

1882 — Пилип Капельгородський, один із зачинателів української радянської літератури. Працював в різних виданнях, писав переважно сатиричні оповідання та гуморески. На думку літераторів-дослідників, найкращим його твором є автобіографічна повість-хроніка «Записки семінариста». В 1939 році був ростріляний на підставі вигаданих обвинувачень в націоналізмі. В 1957 році він був реабілітований.

1889 — Народився Джавахарлал Неру, політик, що був першим прем’єр-міністром Індії. Але широкому колу він більш відомий як син – Індіри Ганді.

1907 — народилася одна з найулюбленіших дітьми письменниця – Астрід (Анна Емілія) Ліндгрен. Найбільш відомими творами шведської письменниці є «Малюк і Карлсон» та «Пеппі – довга панчоха».

1912 — На Обухівщині народився поет та літературний критик Андрій Малишко.

1918 — Народився Павлік Морозов (повне ім’я – Павло Трофимович Морозов). Саме його пропагандували радянські ідеологи як приклад героїчної поведінки та вірності своїй країні.

1959 – Народився відомий телеведучий та шоумен Дмитро Дібров. Українським глядачам він став відомий завдяки програмі «О, счастливчик» (український аналог – «Перший мільйон»).

http://www.parta.com.ua