Сьогодні – 16-річниця смерті В’ячеслава Чорновола

25 березня, виповнюється 16 років з дня трагічної загибелі одного із засновників і лідера Руху, видатного політичного і громадського діяча В’ячеслава Чорновола.

25 березня 1999 року В’ячеслав Чорновіл дорогою з Кіровограда загинув у автокатастрофі. На 5-му кілометрі автотраси Бориспіль-Золотоноша Toyota Чорновола врізалася в КамАЗ із причепом, що розвертався посеред шосе.

Також загинув і його водій, прес-секретар лідера НРУ був госпіталізований з важкими травмами.

Пізніше внаслідок серцевого нападу помер і водій “КамАЗу”.

“Славко подзвонив і сказав, що вони зупинилися перекусити в Черкасах, – згадувала Атена Пашко, дружина Чорновола. – Трохи розповів про зустріч у Кіровограді. Я хотіла знати деталі, але він сказав: “Приїду, все розповім”. Питаю, чи буде вечеряти? Каже, що не голодний, але якщо найдеться трохи коньяку, то із задоволенням посидить зі мною. Це було у 22.20. Пішла на кухню, погортала щоденник. Раптом відчула протяг. Пішла в спальню – все зачинено. Подивилася на циферблат – 23.30. У цей час він загинув”.

На наступний ранок тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко, не чекаючи попередніх результатів слідства, заявив, що В’ячеслав Чорновіл загинув у результаті ДТП і версію замаху навіть не братимуть до уваги.

Похорони В’ячеслава Чорновола стали одним з наймасовіших в Україні. Попрощатися прийшли сотні тисяч людей. Поховали Чорновола на Байковому кладовищі.

На місці загибелі встановлено справжній козацький хрест. Представники НРУ із самого початку називали загибель свого лідера політичним вбивством, проте незабаром кримінальну справу про загибель Чорновола було припинено.

У ніч на 2 червня 2011 ГПУ ексгумувала тіло Чорновола, після чого справу було направлено на дорозслідування.

У вересні 2013 року екс-депутат Григорій Омельченко підтвердив в суді факт існування касети з інформацією про планування співробітниками МВС вбивства екс-лідера Народного Руху В’ячеслава Чорновола.

21 січня 2014 року Бориспольській міжрайонний суд закрив справу про загибель Чорновола. За словами його сина Тараса Чорновола, суд задовольнив клопотання обвинуваченого у цій справі водія Володимира Куделі, який був за кермом КамАЗа та головним фігурантом у справі, визнавши аварію нещасним випадком.

24 квітня 2014 року Апеляційний суд Київської області задовольнив клопотання потерпілих у справі про загибель лідера НРУ В’ячеслава Чорновола та направив справу на додаткове розслідування до прокуратури.

Довідка: В’ячеслав Чорновіл народився 24 грудня 1937 року в Черкаській області.

Одержав журналістську освіту в Київському університеті ім. Шевченка.

Брав активну участь у правозахисному русі, відстоював ідеї незалежності України.

У 1960—1970 роках двічі був засуджений, другий раз — на шість років в’язниці й три роки заслання “за антирадянську агітацію та пропаганду”.

В 1990—1992 роках був головою Львівської облради.

В’ячеслав Чорновіл очолював найбільшу партію національно-демократичної орієнтації — Народний рух України.

З часу утворення Руху восени 1989 року він був одним із його лідерів, а з перетворенням Руху на партію в грудні 1992 року Чорновіл став його головою.

В’ячеслав Чорновіл у серпні 1991 року організовував опір ДКНС.

Балотувався на посаду Президента України на виборах 1 грудня 1991 року, програвши лише Леонідові Кравчуку (за Чорновола проголосувало понад 23% виборців).

З 1990 року обирався депутатом українського парламенту.

http://gazeta.ua