На Закарпатті на 1 кілометр доріг виділено всього 20 тисяч гривень

21 квітня, у прес-центрі ОДА відбувся брифінг за участю начальника Служби автомобільних доріг області Михайла Поповича та директора ДП «Закарпатський облавтодор» Івана Немеша.

Йшлося про стан дорожньої галузі краю у 2015 році, перспективи та проблемні питання.

У своєму вступному слові головний дорожник краю зазначив, що нині на балансі Служби автодоріг у Закарпатській області знаходяться 3348 км шляхів загального користування державної власності, з яких 1100,4 км – дороги державного значення та 2248 км – місцевого значення. «60 відсотків доріг розташовані в гірській місцевості з 26 перевалами, – розповів журналістам Михайло Михайлович. – Більше половини автошляхів проходять вздовж річок та перетинають їх через 1298 мостів загальною довжиною 23137 пм. За їх протяжністю область займає друге місце в країні».

Також під час брифінгу закарпатські дорожники зауважили, що вулиці та дороги комунальної власності, яких в області налічується близько 6 тис. км, знаходяться на балансі міських, селищних та сільських рад і розташовані в межах населених пунктів.

«Стан автодоріг, як у державі в цілому, так і у нашій області загальновідомий і звичайно не задовольняє суспільні потреби, – зауважив Михайло Попович. – Серед основних причин незадовільного стану автошляхів загального користування – хронічне недофінансування галузі, в результаті чого на дорогах області пропущено від 3 до 5 міжремонтних термінів, покриття зношене і давно потребує відновлення, а вантажопотоки постійно зростають. Для підтримання такої протяжності доріг загального користування в належному експлуатаційному стані, за підрахунками фахівців, необхідне щорічне фінансування в обсязі щонайменше 600-800 млн.грн. При цьому, щорічно необхідно виконувати мінімально до 100 км капітальних ремонтів та до 300 км середніх поточних ремонтів».

«Службі автодоріг у Закарпатській області на 2015 рік передбачені асигнування лише на експлуатаційне утримання та дрібний поточний ремонт в обсязі 67 млн.грн. З яких 39,5 млн.грн. – на ліквідацію ямковості, 13 млн.грн. – на зимове утримання, решта 14,5 млн.грн. – на інші супутні роботи: дрібний ремонт мостів, нанесення дорожньої розмітки, встановлення та заміна транспортного огородження, дорожніх знаків, забезпечення водовідводу, покіс трав, вирубка аварійних дерев та чагарників, прибирання сміття, штучне освітлення тощо», – констатував керівник дорожньої служби краю.

«На сьогодні основні зусилля дорожників сконцентровані на ліквідації ямковості, що дозволить не лише забезпечити належний рівень безпеки руху, а й попередити подальше руйнування дорожнього покриття. Із пошкоджених 2580 км доріг нині вже ліквідовано ямковість на 164 км. За сприятливих погодних умов (температура повітря має сягати більше +15 градусів) такі роботи ведуться на основних дорогах державного значення практично по всій області і темпи цих робіт нарощуються», – запевнив журналістів Михайло Попович.

Він також підкресли, що для повного виконання вказаних робіт необхідно близько 93 млн.грн., а фінансове забезпечення складає лише 42%. «Для підтвердження катастрофічно мізерного фінансового забезпечення, наведу декілька прикладів для порівняння. В середньому по області фінансування утримання 1 км дороги складає в поточному році 20 тис.грн., тоді як у сусідній Словаччині – 143 тис.грн. (більше у 7 разів), а у розвинутих європейських країнах, таких як Франція, Італія, Німеччина на утримання 1 км дороги виділяється до 2 млн.грн. ( більше ніж у нас в 100 разів), при цьому необхідно зауважити на жалюгідний стан наших і їхніх доріг за євростандартами», – наголосив головний дорожник Закарпаття.

Річне фінансування утримання 3348 км доріг області рівновелике будівництву 1 км дороги І категорії (чотири смуги руху) об’їзної с.Ракошино.

«Службі автодоріг на січень-квітень 2015 року передбачені асигнування в сумі тільки 27,6 млн.грн., з яких на сьогодні освоєними є лише 23,616 млн.грн. З них 30% повернуто у державний бюджет у вигляді податків, 20 % складає заробітна плата, яка до речі в середньому по ДП «Закарпатський облавтодор» становить тільки 1400 грн., а решта 50% це витрати на матеріальні ресурси», – акцентував Михайло Попович.

«Найбільш проблемними на даний час є дороги місцевого значення, на які із наявного фінансування припадає 30% коштів, що складає 7-9% від мінімальної потреби. Саме це і породжує масові невдоволення місцевих мешканців. Для недопущення непорозумінь, Служба автодоріг дані мізерні кошти розподілила між районами області в залежності від протяжності мережі і довела дані обсяги фінансування до райдержадміністрацій з метою визначення ними пріоритетних маршрутів району, на які необхідно направити дані асигнування. Нині в місцевих бюджетах цього року значно зросли фонди розвитку, кошти з яких дозволено використовувати в межах населених пунктів на місцеву мережу автодоріг, як комунальних, так і загального користування», – завершив свою промову Михайло Попович.

Зі свого боку, директор ДП «Закарпатський облавтодор» Іван Немеш додав: «За останні 10 років дорожники через брак коштів не змогли закупити жодної ремонтної машини. Тому нині 50% – повністю зношені».

Він також зазначив, що при складній фінансовій ситуації в дорожній сфері краю, торік «Облавтодор» здійснив капітальний ремонт 5 доріг у м.Хуст. «Станом на 21 квітня п.р., із виділених на рік 32 млн.грн, половину вже використано на ремонтні роботи автошляхів, а попереду ще 3 квартали. Грошей катастрофічно не вистачає. Для прикладу, лише минулоріч з травня по грудень «Облавтодлор» сплатив 21 млн.грн. податків (!)» – акцентував Іван Немеш.

Насамкінець брифінгу закарпатські дорожники відповіли на всі питання журналістів, закликавши до співпраці та запевнивши у відкритості та прозорості дорожньої галузі краю.

Прес-служба Закарпатської ОДА