В Україні вшанують пам’ять журналіста Георгія Гонгадзе

[Total: 0    Average: 0/5]

У 15 річницю зникнення засновника та першого редактора «Української правди» Георгія Гонгадзе, в Україні традиційно відбудуться акції солідарності.

 

Заходи будуть присвячені вшануванню Гонгадзе та всіх загиблих українських журналістів. Цьогорічне гасло акцій – “Озбройтеся правдою!”. Організатори – Національна спілка журналістів України, ГО “Центр UA”, ГО “Телекритика”, Національна медіа-профспілка України.

 

О 18:00 організатори закликають зібратися учасників біля будівлі Національної спілки журналістів України (Київ, вул. Хрещатик, 27), де відбудеться короткий брифінг.

О 18:30 учасники планують рушити ходою до Майдану Незалежності, де о 19:30 зачитають імена усіх загиблих українських журналістів.

О 20:00 запланована хвилина мовчання.

“Журналісти в Україні зазнають великих ризиків, ставлячи незручні запитання владі, працюючи у зоні бойових дій і викриваючи корупційні схеми. На жаль, поки рано говорити про гарантії належного захисту не тільки прав журналістів, а й їхньої безпеки”, – кажуть організатори.

За їхніми даними, у 2015 році ситуація з розслідуванням злочинів проти працівників ЗМІ не поліпшилася. Загальна кількість порушень свободи слова у 2014 році становила 995 випадків, що вдвічі перевищує показники 2013 року (496 випадків), і втричі – 2012-го (324 випадки). Напади стали категорією, в якій зафіксовано найбільше порушень (286 випадків, у 2013-му – 97). Пік викрадень журналістів припав на квітень, коли в полоні побували 20, усі – в Донецькій області. Загалом протягом року в полоні побували 79 журналістів, загинуло – сім. Кількість випадків цензури у 2014 році вдвічі перевищила показник 2013 року (152 проти 62 у 2013-му).

Упродовж року також сталося 63 напади на офіси редакцій, що майже у вісім разів більше, ніж у 2013 році (8 випадків).

За сім місяців 2015 року ІМІ зафіксував один випадок убивства журналіста, 30 – побиття та нападів на журналістів, 39 – перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 9 випадків цензури.

“На жаль, журналістська професія в Україні до сих пір не стала вільною. Власники медіа, олігархи використовують медіаресурси і журналістів як зброю проти своїх конкурентів. Так само, на жаль, не стала символом розслідування і покарання злочинців справа вбивства Георгія Гонгадзе. Я закликаю всіх, хто відчуває свою причетність, співчуття, прийти на акцію підтримки журналістської Свободи і пам’яті Георгія Гонгадзе та інших журналістів, які загибли, виконуючи свої професійні обов’язки”, – говорить Мирослава Гонгадзе, журналістка (“UA:Перший”, “Голос Америки”), дружина Георгія Гонгадзе.

“Українські ЗМІ й після Революції гідності залишилися, на жаль, залежними від власників та політиків, які нагнітають пристрасті у суспільстві заради власних інтересів, а не інтересів суспільства. Цензура ж рейтингів штовхає ЗМІ до розкручування скандалів там, де насправді потрібна змістовна дискусія аргументів. Істерія, популізм, напівправда, “чорнуха” знову заполонили наші ЗМІ. І все це робиться за нашої, журналістської, участі. Колеги, чи можна виправдати наш конформізм будь-якими причинами в той час, коли на сході країни гинуть співгромадяни, захищаючи й нас з вами, наших рідних від зовнішнього ворога? Озброймося правдою та починаймо спільними зусиллями повертати українським медіа їхню місію – бути голосом народу. Ми відповідаємо за тих, хто нам довіряє. Пам’ятаймо про це!” – закликає Наталя Лигачова, голова правління ГО “Телекритика”.

“У боротьбі за незалежність журналістики слухачі, читачі й глядачі є природними союзниками журналістів. Ми маємо довести, що не байдужі одне одному. Добуваючи і оприлюднюючи правду для громадян, журналісти захищають право знати для всіх. Знання зміцнює становище громадянина у відносинах з державою і тими, хто при владі. Обізнані громадяни розбудовують суспільство у такий спосіб, що в ньому журналістика поступово набуває незалежності”, – говорить Андрій Куликов, журналіст (“Громадське радіо”).

“В умовах війни і російської пропаганди кожне наше слово, кожна помилка можуть коштувати надто дорого. Ми повинні пам’ятати про це щохвилини. Журналістика – це дзеркало суспільства, політикуму і країни. Сьогодні за нами уважно спостерігають у всьому світі. Дуже важливо, щоб це дзеркало залишалося чистим”, – запевняє Севгіль Мусаєва-Боровик, головний редактор онлайн-видання “Українська Правда”.

“Справа Гонгадзе залишається важливим маркером демократії. Після його загибелі змінилося чотири влади, двічі – революційним шляхом. Але жодна з них не змогла набрати повні легені повітря і відверто розказати, хто, як і чому убив Георгія Гонгадзе. Поки цього не станеться, говорити про перемогу демократії – передчасно”, – заявляє Тетяна Даниленко, журналістка, телеведуча, (“5 канал”).

Також організатори планують проведення конференцій та робочих зустрічей із представниками місцевих влад та правоохоронців, а ввечері – акцій солідарності на головних вулицях та площах Харкова, Львова, Чернівців, Луцька, Рівного, Маріуполя, Івано-Франківська, Запоріжжя, Черкас та Вінниці.

Окрім цього, медіаорганізації виступили з відкритим листом до президента, прем’єр-міністра, міністра внутрішніх справ, генпрокурора із вимогою зупинити напади та припинити агресію проти журналістів.

“Ми також закликаємо зробити все необхідне, щоби встановити замовників убивства Гонгадзе, щоб усіх винних, причетних до цього злочину, було нарешті покарано – у тому числі, правоохоронців, які всіляко заважали проведенню розслідування. Жодні ритуали з покладенням квітів не замінять ефективних і ретельних розслідувань”, – сказано у зверненні.

Медійники наголошують, що 2014 рік став найбільш трагічним для журналістики за всю історію незалежності.

“У 2015 році ситуація із розслідуваннями не покращилася – за даними ГПУ, за перше півріччя 2015 року, тільки три справи, пов’язані з перешкоджанням журналістській діяльності, дійшли до суду – хоча самих випадків нападів було у десятки разів більше (36 побиттів за 8 місяців)”, – наголошується у листі.

http://gazeta.ua

Comments are closed.