28 листопада – цей день в історії України та світу

Найцікавіші факти і дні народження найбільш неординарних особистостей, які залишили свій слід в історії України і світу.

1414 – Під час церковного собору в Констанці за звинуваченням у єресі арештовано чеського реформатора Яна Гуса.

1561 – оголошено про саморозпуск Ливонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Польщі та Литви.

1654 – На Поділлі почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша від польських військ. 30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею.

1917 – уряд більшовицької Росії направив послам Великої Британії, Франції, США та ряду інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир’я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німеччиною.

1918 – румунський Генеральний конгрес Буковини в Чернівцях проголосив об’єднання краю з Румунією.

1918 – Естонія зазнала військового нападу зі сторони Радянської Росії. Так почалась Визвольна війна естонського народу (1918-1920).

1928 – на Одещині створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС).

1943 – в Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох провідних держав антигітлерівської коаліції – Й.Сталіна (СРСР), Ф.Рузвельта (США) і В.Черчілля (Велика Британія).

1970 – проведено першу операцію італійської ліво-терористичної організації «Червоні Бригади» – серію вибухів на заводі «Піреллі».

1974 – в Нью-йоркському концертному залі «Медісон Сквеа Ґарден» екс-бітл Джон Леннон виступив на сцені востаннє.

1989 – Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу.

1994 – перша спроба федеральних сил штурмувати столицю Чечні – місто Грозний під час Першої Чеченської війни.

2000 – початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л.Кучми стосовно вбивства Георгія Ґонґадзе.

2004 – у м. Сєвєродонецьку Луганської області відбувся «Всеукраїнський з’їзд народних депутатів», який отримав оцінку громадськості та журналістів як сепаратистський. Проте жоден з учасників з’їзду досі не поніс відповідальності.

2006 – Верховна Рада України визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.

28 листопада народились:

1757 – Вільям Блейк – видатний англійський поет, також відомий як автор ілюстрацій до «Божественної комедії» Данте, «Нічних дум» Юнґа та ін.

1820 – Фрідріх Енґельс , німецький підприємець, політичний діяч, філософ, історик, публіцист. Один з основоположників марксизму – перший систематизатор та видавник творів Карла Маркса.

1829 – Антон Григорович Рубінштейн, російський композитор, піаніст, дириегнт, старший брат композитора М.Г. Рубинштейна. Засновник Санкт-Петербурзької консерваторії.

1880 – Олександр Блок, російський поет, драматург, перекладач. Перші вірші написав під впливом Василя Жуковського, Михайла Лермонтова, Афанасія Фета. Друкуватися почав 1903. Збірка «Вірші про Прекрасну Даму» написана в дусі символізму.

1881 – Стефан Цвейґ, австрійський письменник, критик, автор численних белетризованних біографій.

1890 – Зінаїда Тулуб, українська письменниця. Найвизначніший твір – історичний роман-дилогія «Людолови», в якому на багатому історичному матеріалі відтворено життя українського народу початку 17 століття за гетьмана Петра Сагайдачного.

1949 – Михайло Поплавський, український співак, громадсько-політичний діяч, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч мистецтв України, народний артист України.

1950 – Ед Гарріс (Едвард Аллен Гарріс), американський кіноактор («Ворог біля воріт», «Мачуха», «Ніксон», «Під вогнем», «Безодня», «Скеля», «Фірма»).

1967 – Анна Ніколь Сміт, знаменита американська фотомодель, актриса. Народилася під ім’ям Вікі Лінн Гоуґан, але пізніше стала загальновідомою як Анна-Ніколь Сміт завдяки, зокрема, появі на обкладинці американського журналу «Плейбой» у 1993 р. та скандально відомому одруженню з 89-річним техаським мільярдером Говардом Маршаллом.

http://www.parta.com.ua