Закарпатців закликають приділити увагу птахам

Підгодовувати птахів та порахувати їх — із цією пропозицією нещодавно звернулися до дітей та всіх охочих орнітологи та екологи України, і таким чином запропонували взяти участь у Великому зимовому обліку птахів (Christmas Bird Count). У цій світовій акції, яка традиційно відбувається у останні вихідні січня, Україна бере участь із 1998-го. Метою зимового обліку птахів є їхня підгодівля, ознайомлення з видовим різноманіттям, виховання в підростаючого покоління любові до природи.

Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА закликає приєднатися до Великого зимового обліку. Участь у ньому можуть взяти звичайні люди, які люблять спостерігати за птахами. Основна мета — порахувати види зимуючих птахів. Не варто відходити далеко від дому — за місто, тому що ціль — порахувати птахів, які залишилися зимувати біля людей. Можна провести облік навіть із вікна — тих, які прилітають на годівничку. На офіційному сайті Українського товариства охорони птахів є електронна анкета, яку можна заповнити та відіслати. Великий зимовий облік — не експрес-облік, який проводиться восени. Тому анкети можна надсилати протягом кількох тижнів — до березня. Дані не використовуються як наукові, вони, швидше, для того, щоб звернути увагу на птахів, навчитися розрізняти види, допомогти їм перезимувати.

Довідково. Великий зимовий облік є наймасовішим заходом для вивчення птахів у всьому світі. Його іноді називають Різдвяним. Традиція обліковувати птахів народилася в 1900 році у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. За його закликом 26 осіб вперше провели цей день разом з пташками, спостерігаючи за ними та вивчаючи їх, радіючи їхньому польоту та свободі. З цього часу обліковування птахів у Різдвяні дні поширилося на теренах США, Канади, Латинської Америки, Карибських та деяких Тихоокеанських островів, а відтак – і України.

Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА

Comments are closed.