88% компаній України стверджують, що хоч раз стикалися з корупцією в країні

[Total: 0    Average: 0/5]

Більшість українських і європейських компаній, що працюють у країні (73%), не бачать прогресу в боротьбі з корупцією за останні два роки, свідчать дані опитування щодо сприйняття корупції Американської торгової палати (АСС), презентовані в Києві.

За словами голови робочої групи ACC з питань протидії корупції Ігоря Світлика, 35% компаній також вважають, що новостворені антикорупційні органи найближчим часом не будуть ефективними в боротьбі з корупцією, ще 29% дотримуються протилежної думки. “Але була третина респондентів, які не визначилася, і в їхніх коментарях висловлювалася надія на те, що будуть ефективними – ред.). Більшість вірить, або сподівається на те, що вони будуть ефективними”, – зазначив він.

При цьому, за результатами опитування, практично всі компанії (98%) вважають корупцію поширеним явищем, а переважна більшість (88%) зіштовхуються з нею у процесі ведення бізнесу в Україні.

Разом з тим глава робочої групи вказав на виразну позитивну тенденцію до зростання числа компаній, які не вважають за необхідне вдаватися до корупційних дій для поліпшення своїх шансів на успіх (з 39% у 2014 році до 65% у 2015-му).

Крім того, В. Світлик відзначив кілька позитивних моментів у боротьбі з корупцією, зокрема, значну дерегуляцію процедур, прийняття нового закону про закупівлі, що дозволяє здійснювати тендери більш прозоро і економити кошти, а також істотне збільшення прибутковості державних підприємств, що свідчить про зниження рівня корупції. У свою чергу компанії найбільшим успіхом у боротьбі з корупцією назвали створення патрульної поліції (43%) та дерегуляцію процедур (5%). Ще 51% компаній констатували відсутність істотних успіхів.

Більшість представників бізнесу також висловлює готовність співпрацювати з правоохоронними органами у питаннях корупції. Водночас за результатами 2015 року лише 7% компаній мали успішний досвід такої співпраці і тільки 2% – досвід ефективного покарання корупціонера за вироком суду.

Як свідчать результати опитування, найбільш поширеними є такі види корупції, як вимога хабара за ухвалення або прискорення прийняття рішення/отримання дозволу (цей вид корупції вказали 82% компаній), зловживання службовим становищем для отримання неправомірної вигоди (75%), вимога надати “відкат” для забезпечення виграшу в держзакупівлі (52%). Найбільш корумпованими органами бізнесмени вважають суди (87%), прокуратуру (61%) і місцеві органи влади (39%).

Найбільш ефективними методами боротьби з корупцією бізнес вважає зміну співробітників у найбільш проблемних органах (72% опитаних), належний рівень заробітної плати (57%) і більш суворе покарання (47%). У той же час найбільшими перешкодами для подолання цього явища компанії вважають відсутність політичної волі (48%), опір реформам з боку влади (27%) і менталітет українців (17%).

Опитування проводилося в період з березня 2014 року по жовтень 2015 року. У ньому взяли участь 99 компаній різних галузей економіки, третина з яких – невеликі компанії, 10% локальні. Найактивнішими були представники юридичного бізнесу, консалтингу, банківського і фінансового секторів, IKT-індустрії та сектору харчової промисловості.

 

news.finance.ua

Comments are closed.