Хто відповість за «дипломатичну» контрабанду?

Затриманий з автобусом цигарок чоловік – на волі, його дружина-дипломат – у відпустці, посол – працює…

Історія про нещодавній факт дипломатичної контрабанди на Закарпатті, про хронологію якої вже писалося чимало, отримала продовження і поставила перед українським МЗС та керівництвом держави загалом чимало запитань. Що передувало цій надзвичайній події в історії української дипломатії та що вже стало стало її наслідками – спробував з’ясувати наш кореспондент.

Власне з нового стало відомо про те, що після підозри митників та прикордонників і невдалої спроби втекти назад в Україну Сергій Ліщишин зачинився в автомобілі і до 23.00 сидів всередині, не допускаючи нікого до огляду вантажу. Про це повідомив головний державний інспектор відділу митного оформлення Закарпатської митниці ДФС Андрій Ганусич. А вже після дзвінка з того ж таки МЗС про дозвіл на огляд місткості мікроавтобуса Ліщишин таки розблокував двері і «здався»…

Працівники відділу контрабанди Закарпатської митниці ДФС, які попросили не вказувати їхніх даних, розповідають, що підозру у контрабанді викликав не лише службовий собака, а й те, що українсько-словацький «дипломат» їде не через Словаччину, а через Угорщину. Про це згадують у контексті того, що угорські митники, попри періодичні масові звільнення у їхніх лавах, більш «зговірливі» на предмет «непомічення» контрабандного вантажу. До того ж, співрозмовники припускають, що затриманий мікроавтобус перевозив сигарети систематично. Для цього його було переобладнано з пасажирського у вантажний. Саме авто значиться у власності сім’ї Ліщишиних, яка, очевидно, могла використовувати роботу в Посольстві як засіб прикриття основного незаконного заробітку з контрабанди тютюну…

Майже одразу після затримання повного мікроавтобуса «дипломатичного» тютюну українське МЗС спочатку всіляко стало відхрещуватися від причетності до водія, який перевозив контрабанду. Мовляв, немає доказів причетності дипломатії до цього типу буденного випадку. Та й водій завбачливо прихопив із собою всі папери. Однак уже наступного дня голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль на своєму офіційному сайті оприлюднив той самий лист за підписом першого секретаря Посольства України у Словаччині Оксани Ліщишин, який її чоловік Сергій пред’являв як аргумент для безперешкодного перевезення «дипломатичного» вантажу.

Після цього Міністерство закордонних справ України таки ухвалило рішення відкликати до України із закордонного відрядження першого секретаря посольства України в Словаччині Оксану Ліщишин. Однак остання, очевидно, аби зберегти ще на деякий час посаду, швиденько пішла у відпустку. Та у МЗС (щоправда, неофіційно) стверджують, що рішення щодо повернення Ліщишин в Україну принципове і дивуються, як це під час такого скандалу посол України у Словаччині Олег Гаваші дозволив першому секретарю піти у відпустку, підписавши відповідні папери…

Відтак виникає чимало питань і до самого Гаваші та його відповідності високій посаді. У політичних колах Закарпаття розповідають, що у 2010 році його посаду у Януковича «виторгував» міністр МНС уряду Азарова Віктор Балога. Взамін обіцяв Януковичу підтримку на виборах 2010 року у Закарпатті. До того Гаваші працював помічником Балоги, потім (після його походу у Секретаріат Ющенка) успадкував посаду голови Закарпатської ОДА. Подейкують навіть, що у 2011-му та у 2013-му роках, зустрічаючи Януковича у Братиславі, Посол цілував йому руки… Наразі Гаваші не володіє на належному рівні ні словацькою, ні англійською мовами. Мабуть, тому, за словами словацьких колег-журналістів, за кінець 2013-го початок 2014-го років, у розпал російської агресії, Гаваші дав аж одне інтерв’ю місцевим ЗМІ. Відтак постає питання, чому його продовжують тримати на дипломатичній посаді у Братиславі? Можна припустити, що Балога і далі торгується вже з новим президентом Порошенком чотирма голосами своєї сім’ї у парламенті та впливом на Закарпатті…

З іншого боку, той же Балога на своїй сторінці у мережі «Фейсбук» засудив спробу дипломатичної контрабанди і запропонував Президенту звільнити увесь склад посольства. У доповнення міністр Павло Клімкін у понеділок ввечері одразу після зустрічі, в якій брав участь і голова МЗС Словаччини, пообіцяв швидку реакцію у справі з контрабандою і висловлювався значно радикальніше за своїх підлеглих. Тобто все вказує на те, що посол, за спиною у котрого орудують контрабандисти, мав би бути звільнений. Але чи так буде?…
Тим часом затриманий з повним «мікриком» тютюну Сергій Ліщишин уже на волі, жорстке покарання йому не світить. Максимум — помірний адмінштраф.

Адже таку статтю, як контрабанда тютюну, у нас в Україні в останньому 2013-му році правління Януковича декриміналізували. Кажуть, не просто так, а на прохання закарпатських бізнесових еліт, які живть з тютюну…

 

Павло БІЛЕЦЬКИЙ, газета “НЕДІЛЯ”