В Україні – нові правила вступу до вузів

При вступі до вищих навчальних закладів цього року запроваджуються вісім базових змін, якими вступна кампанія 2016 року відрізнятиметься від попередніх.

Про це повідомляє ДТ з посиланням на прес-службу Міносвіти, передає «Закон і Бізнес».

1. “Новий зміст”: новий перелік галузей і спеціальностей

В цьому році буде здійснюватись набір за новим єдиним переліком галузей і спеціальностей, що був затверджений в 2015 році. “Раніше абітурієнт вступав на вужчу спеціальність, що обмежувало можливість змінити освітню траєкторію в майбутньому. Крім того, ця зміна відкриває нові можливості вишам для розробки власних освітніх програм”, – повідомила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

2. “Рівність прав громадян”: вступ тільки за конкурсом

У цьому році повністю прибрали норму про позаконкурсний вступ, котра суперечила Конституції України, а також цільовий прийом. Таким чином, усі учасники вступної кампанії проходитимуть конкурсний відбір. Разом з тим, є категорії громадян, котрі з об’єктивних причин потребують підтримки держави. Ці абітурієнти вступатимуть за конкурсом, але на основі інших видів вступних випробувань. Пільги залишили для хворих, сиріт, демобілізованих та участників бойових дій.

3. “Адресність держзамовлення”: місце йде за вступником

“У минулому році ми випробовували подібну модель, коли обсяг місць держзамовлення в університеті коригувався відносно популярності у студентів з вищими балами ЗНО. Тоді відбулося укрупнення потоків за державним замовленням, тобто сильніші університети отримали б більше місць, менш популярні – менше, що, в принципі, було закладено в

основу закону про вищу освіту”, – зазначила Совсун. У 2016 році ця модель реалізовуватиметься тільки на денній формі навчання (набір на перший курс) за всіма освітніми рівнями, крім набору на молодшого спеціаліста.

4. Для вступників з Криму та Донбасу: спрощена система

МОН розробило повноцінну стратегію підтримки вступників з Криму та Донбасу. Особливі умови для вступу, наприклад, для абітурієнтів з Донбасу дозволять їм вступати за іспитами в університети, що були евакуйовані з території антитерористичної операції.

5. “Усунення черг”: електронна подача документів

У цьому році прийом документів на вступ за результатами ЗНО здійснюватиметься виключно в електронній формі.

6. “Профорієнтація”: 15 заяв на 5 спеціальностей

Під час попередніх вступних кампаній абітурієнти мали можливість подавати 15 пакетів документів у п’ять університетів. Таким чином, замість того, щоб обирати улюблений напрям, вступник був змушений розподіляти свої заяви між різними спеціальностями в рамках одного університету. В цьому році акцент буде змінено на профорієнтацію майбутнього студента. В 2016 році абітурієнт зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей за держзамовленням на денну форму навчання у будь-які університети за власним бажанням.

7. “ЗНО для вступу в магістратуру”: експеримент для спеціальності «право»

В цьому році – це просто експеримент. Експерти, міжнародні організації та дев’ять університетів, що зголосились взяти участь у цьому пілотному проекті, практично весь рік розробляли тест для спеціальності 081 Право. До навчальних закладів, що брали участь в розробці, вступ в магістратуру на “Право” здійснюватиметься за результатами зовнішнього тесту. В майбутньому це дасть можливість забезпечити більш рівні умови для

вступників на цю спеціальність, зробити прозорішим вступ до магістратури.

8. “Вільні траєкторії”: студент управляє своєю освітою

В цьому році третій предмет для вступу за результатами ЗНО абітурієнт вибиратиме з “лінійки” предметів, запропонованих вищим навчальним закладом. Тобто 2 предмети фіксовано визначає ВНЗ, а третій, серед запропонованих варіантів, – вступник. “Лінійку” на власний розсуд визначатимуть вищі навчальні заклади.

«Закон і Бізнес»