Як природа дала закарпатцям ще один спосіб бізнесувати

Не грибами єдиними: на закарпатських горах розпочалися чорничні “жнива”.

Гори в цю пору стають годувальницями місцевих мешканців. На полонини піднімаються цілими сім’ями вдосвіта і збирають ягоди десятками кілограмів. Цьогоріч сезон збору ягід на Закарпатті настав раніше.

За чорницями їздять цілими вантажними машинами, переповненими шукачами місцевого “чорного золота”.

За півлітрову банку яфини – чорниці – на ринку в Ужгороді правлять 20 грн., за літрову – 40. При цьому ціна на яфину протягом сезону змінюється. Так, найдорожче за ягоду дають у кінці сезону. Це пов’язано з тим, що до кінця сезону ягода дозріває ще більше, але самих плодів залишається мало.

На Перечинщині, Воловеччині, Міжгірщині, Рахівщині селяни збирають чорницю всією сім’єю. Отже, за сезон можна файно поповнити сімейний бюджет. Місцеві за виручені кошти живуть до наступного сезону. Багато хто йде на полонину, аби заробити для купівлі шкільного приладдя для дітей.

Збирають яфину “стаханівським методом” –  спеціальними “чесалками”. Для того, аби зібрати кілограм ягід, місцеві витрачають близько години.

На Закарпатті щорічно відбувається фестиваль “Верховинська яфина”. Під час одного з таких свят чорницю навіть увічнили в пам’ятнику.

Село Гукливе місцеві мешканці називають столицею чорниці. Воно розташоване в районі Боржавських долин біля підніжжя гори Великий Верх, яку покривають найбільші в Україні плантації чорниці. Пам’ятник ягоді виготовив ужгородський скульптор Михайло Колодко. У фестивальних наметах можна, окрім самої чорниці скуштувати страви та напої з неї – млинці, різні тістечка, яфиновий чай і яфинівку.

Яфини – ягода, яка користується великим попитом у закарпатців завдяки своїм цілющим властивостям. Ягода і смачна, і корисна, і помічна при багатьох недугах.

Вважається, що чорниця – це чудова профілактика ракових пухлин. Її антиоксиданти на клітинному рівні впливають на недоброякісні пухлини, не даючи їм розвиватися. Також чорниця використовується для профілактики простудних захворювань. Вітаміни, що входять до складу плодів, зміцнюють імунітет.

Застосовується яфина і для лікування очних захворювань: кон’юнктивітів, зниження гостроти зору, погіршення темнової адаптації, при відшаруванні сітківки. Хоча деякі лікарі стверджують, що на зір чорниця не має жодного впливу, мовляв, це міф, створений англійцями ще за часів Другої світової війни.

Сприяє ягода і поліпшенню обміну речовин, виводить з організму шлаки і солі металів, а також має протизапальний ефект. У цій якості часто застосовується для лікування печінки, жовчного міхура і ревматизмів.

Яфина дуже ефективна при хворобах нирок і сечового міхура. А також показана при цукровому діабеті, оскільки нормалізує кількість цукру в організмі. Відвар з ягід чорниці можна застосовувати для позбавлення від хронічних проносів. Також він дуже дієвий при фарингітах, ангінах і запальних процесах ротової порожнини.

Сушені ягоди допомагають при циститах і діареях. Крім того, чорниця входить до складу деяких косметичних препаратів, що сприяють кращому зволоженню шкіри. Також яфина є ідеальним дієтичним продуктом – містить малу кількість калорій при великій кількості поживних речовин і вітамінів.

zak.depo.ua