Ливарню на Ужгородщині визнано культурною спадщиною Закарпаття

У ході роботи першого пленарного засідання четвертої сесії облради було озвучено особливий депутатський запит, який усно подала Ільдіка Орос.

Йдеться про включення мануфактури (фабрики) із виготовлення дзвонів Егрі Ференца на території с Малі Геєвці Ужгородського району до Переліку об’єктів культурної спадщини (пам’ятка науки і техніки) та забезпечити її фінансову підтримку в рамках Комплексної програми збереження та використання пам»яток культурної спадщини на 2016-2020 роки. Саме тут народився відомий дзвоноливар, власник фабрики з виготовлення дзвонів Ференц Еґрі. Його дзвони багаторазово отримували медалі та нагороди на промислових виставках у Парижі, Відні, Москві, Будапешті тощо.

Найбільший дзвін Ференца Еґрі, відлитий у 1912 році, справно працює й донині — це богатир вагою 2152 кг та діаметром 159 см, розміщений на дзвіниці реформатської церкви у Дебрецені.

На території Закарпатського музею народної архітектури та побуту в Ужгороді також можна побачити два великі дзвони, відлиті у 1925 році на підприємстві Ференца Еґрі для реформатської громади села Дерцен – це поблизу Шелестівської дерев’яної церкви.

За словами жителів села, у 1992 році вцілілу будівлю колишньої ливарні було облаштовано під греко-католицький храм, а перед нею поставлено дзвіницю з відлитим у 1939 році дзвоном Ференца Еґрі. У 2015 році тут побудувано новий храм, то ж давня унікальна споруда перестала виконувати ці функції, – повідомляє прес-служба облради.