Сепаратизм чи гірка правда: Рівіс заговорив про недофінансування Закарпаття Києвом

Скандал довкола постаті голови Закарпатської обласної ради набув всеукраїнського масштабу. Справа в тому, що Михайло Рівіс заговорив про такі речі, про які представники влади, як правило мовчать, а саме – про погане фінансування області з боку Києва та про інші неприємні фактори.

Реакція ЗМІ не забарилася. У Інтернеті негайно почали з’являтися матеріали із заголовками про те, що обласну раду Закарпаття очолює сепаратист. Сам же пан Михайло в коментарі власному кореспонденту IA ZIK наголосив: «Вчорашнім зверненням ми хотіли нагадати Президенту, прем’єру та голові ВР, що вони всі декларували впровадження децентралізації, обіцяли повноваження на місцях. Зараз ми цього вимагаємо. Наша область зараз економічно затиснута, тому просимо їх дати нам ось ту обіцяну самостійність, щоб область могла розвиватися. А те, що хтось перекрутив це звернення – це провокація. Це може бути вигідно нашим політичним опонентам або тим «ДНР» і «ЛНР», які вже не вперше намагаються переконати всю Україну, що Закарпаття прагне автономії. Але це відверта брехня».

Але про все по порядку. Справа в тому, що Закарпаття  туристично привабливий регіон із мальовничою природою, мінеральними джерелами та різними цікавинками. Однак гості сюди їдуть не так уже й часто. Причина банальна – інфраструктура розвинена слабо, а стан доріг – жахливий.  Якщо естремали хочуть відчути приплив адреналіну, то обирають маршрут до США, на американські гірки, а не в найзахіднішу область України. Утім на дорогах Закарпаття виникають саме такі відчуття…

Тож Рівіс заговорив про те, що інші області краще фінансуються у питанні ремонту транспортних артерій, скажімо, та ж сусідня Львівська.

– Закарпатська обласна рада чи не на на кожному пленарному засіданні приймає звернення до Міністерства інфраструктури і безпосередньо до прем’єр-міністра, і до Верховної Ради про те, щоб Закарпаття включили в експеримент, згідно якого кошти з перевиконань надходжень від митниці йшли на розбудову наших доріг. Хоча б це нам зробили, бо який нині фінансовий дисбаланс в цьому питанні – бачать всі. Якщо Закарпаття завжди вважалося воротами в Європу, то незрозуміло: Україна розвернулася, аби не йти в Європу?- заявив голова облради під час інтерв’ю, яке опубліковано на офіційному сайті Закарпатської обласної ради і додав: – Ви пам’ятаєте мої коментарі, чому Львівщина стрімко розвивається і туди йдуть інвестори, тому що великі підприємства зобов’язали обслуговувати лише у Львові. Далі. Нині вони мають 68 депутатів у Верховній Раді зі Львівщини, які лобіюють регіональні питання і кошти справно надходять до Львова.

Однак причиною резонансу стала зовсім інша фраза з того ж матеріалу.

– Я розумію це так: якщо уряд хоче бачити Закарпаття у складі України, то вони повинні не забувати, що наш край існує… – зазначив пан Михайло.

Відтак ця теза за лічені хвилини набула широкого розголосу. Тож що мав на увазі Рівіс, коли робив таку сміливу заяву?

Передусім чиновнику такого рангу справді не личить ставити ультиматуми. Але, з іншого боку, у дечому він правий, бо якщо держава взяла курс на децентралізацію, кошти, зароблені на місцях не мають годувати столичних можновладців… тим більше, що в області дійсно дороги волають по допомогу.

І саме на цьому акцентував увагу Михайло Рівіс, коли говорив про ті ж автомагістралі: «Ви знаєте, серце болить на це дивитися. Таке враження, що чиновники у Києві народилися в Маямі…У горах вже сніг випав, то як можна освоїти всі кошти, основна частина яких має вкластися саме у ремонт доріг в гірських умовах?!»

Тож як розцінювати його заяву: як крик душі чи заклик до сепаратизму?  Сам він прокоментував дописи в Інтернеті так: «Те, що роздули з вчорашнього звернення – це нісенітниця. Не думаю, що хтось насмілиться сказати, що закарпатці – це сепаратисти.»

Однак інформація про продовжує ширитися як віртуальним простором, так і на шпальтах газет.

До того ж… під час одного із засідань сесії Закарпатської обласної ради (щоправда, ще у квітні) депутати прийняли звернення до перших осіб держави про те, аби Закарпаття визнали самоврядним.

Крім того, в області справді існують антидержавні настрої і лунають  заклики про від’єднання від України. Але це вже – робота для СБУ, яка повинна притягати пропагандистів  за побідні дії до кримінальної відповідальності…  а не бути мовчазним споглядачем і займати позицію «моя хата скраю».

Що ж стосується Рівіса, то цього разу його голос… наразі у столиці точно почули…

zakarpatpost.net