29 листопада – цей день в історії України та світу

[Total: 0    Average: 0/5]

Найцікавіші факти і дні народження найбільш неординарних особистостей, які залишили свій слід в історії України і світу.

1830 – у Варшаві почалось польське національно-визвольне повстання. Повстання було придушене 1831 року.

1899 – засновано іспанський футбольний клуб «Барселона». Один з найвідоміших і найсильніших клубів Іспанії і світу. За понад столітню історію цей клуб став одним із символів Каталонії.

1929 – американський пілот Річард Берд з трьома компаньйонами першим у світі перелетів Південний полюс літаком.

1947 – Генеральна Асамблея ООН ухвалила рішення про розділення підмандатної території Палестини і створення там незалежних єврейської й арабської держав.

1955 – У м. Севастополі вибухнув і затонув радянський лінкор «Новоросійськ», загинуло близько 1000 людей (за офіційною статистикою 608).

1959 – церемонію вручення нагород «Ґреммі» вперше показали по американському телебаченню. Серед лауреатів були Френк Сінатра та Дюк Еллінґтон.

1963 – президент США Ліндон Джонсон підписав розпорядження про заснування Комісії на чолі з Верховним суддею Ерлом Ворреном для розслідування замаху на президента Джона Кеннеді, вчиненого тиждень перед тим.

1990 – Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, яка дозволяла застосувати проти Ірака силу у разі, якщо він не виведе свої війська з Кувейту до 15 січня 1991 року.

1996 – міжнародний трибунал з колишньої Юґославії виніс свій перший вирок. До 10 років тюремного ув’язненння був засуджений хорват Дражен Ердемович, визнаний винним у злочинах проти людяності під час громадянської війни в Боснії.

1999 -Указом Президента введені офіційні символи глави держави: Прапор (штандарт) Президента України, Знак Президента України, Гербова печатка Президента України, Булава Президента України.

29 листопада народились:

1427 – Казимір IV Ягелон Великий князь Литовський, король Польський.

1656 – Едмонд Галлей, англійський астроном і геофізик. Найбільшою заслугою ученого перед світовою наукою є те, що він сприяв появі праці Ісаака Ньютона «Математичні начала натуральної філософії», скорочено «Начала» чи «Математичні начала» . Галлей не тільки зумів переконати Ньютона написати цю працю, але й видав її власним коштом.

1778 – Григорій Квітка-Основ’яненко, український письменник. Основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі.

1802 – Вільгельм Гауф, німецький письменник-казкар (Маленький Мук, Карлик ніс) (помер 1827).

1803 – Крістіан Доплер, австрійський фізик, математик, астроном. Теоретично пояснив залежність частоти звукових і світлових коливань від швидкості руху джерела випромінювання і спостерігача (ефект Доплера, 1842).

1874 – Антоніо Еґаш Моніш, португальський невропатолог, засновник сучасної психохірургії, лауреат Нобелівської премії з медицини та фізіології за впровадження хірургічного методу лікування шизофренії (лоботомія).

1899 – Григорій Стрілець (Косинка), український письменник Розстріляного відродження. Косинка важається продовжувачем традицій імпресіоністичної новели в українській літературі.

1932 – Жак Ширак, французький політик – мер Парижа, прем’єр-міністр Франції, президент Франції.

1960 – Тетяна Назарова, народна артистка України, акторка Національного академічного драматичного театру ім. Лесі Українки.

http://www.parta.com.ua

 

 

Коментування вимкнено