На чому їздити закарпатськими дорогами? Автомобільні проблеми краян

Здавалося б, основними проблемами власників транспортних засобів є погані дороги та неуважні пішоходи, але ні… найбільше непокоїть закарпатських водіїв саме на чому їздити, а точніше – де придбати автомобіль… адже у нас дорого, а із закордонним виникає чимало бюрократичних труднощів – ввезення автівки на територію України, розмитнення, «пересічки»…

Вітчизняні авто – чи справді українські?

Ціни на автівки в нашій області можна знайти на сайтах кожного з автосалонів. Звичайно їздити на старенькому 30-річному «Жигулі» нині і немодно, і невигідно, тож більшість водіїв шукають більш-менш престижний засіб для пересування або економ, або бізнес класу. Але якщо, скажімо, «HYUNDAI Elantra» у салоні коштує 582 300 грн., а середній розмір зарплати складає 3 тис. грн., то збирати заощадження на легковик доведеться протягом 194 місяців (16 років!)… і при цьому нічого не їсти, не пити, не купувати одягу, ліків, миючих засобів, побутових приладів та не платити за комунальні послуги. Якщо ж автівку придбати у кредит, то з банківськими відсотками її вартість зросте в рази… Крім того, потрібно зареєструвати авто у МРЕВ за місцем прописки, сплати  страховку, вартість номерів, техпаспорту, послуг експерта зі звірки та ТО…

Тож високі ціни та економічна криза змушують більшість краян купувати вживані авто. Та слід зазначити, що вартість навіть 5-10-річних автівок залишається для пересічних покупців доволі високою. Аби, зокрема, придбати справний шестирічний автомобіль із пробігом до 150 тисяч кілометрів та з об’ємом двигуна до 2 літрів, потрібно мати хоча б 10 тисяч доларів.

З іншого боку, на жаль, наша держава досі не має власного якісного автомобільного бренду. Заводи ж, розміщені на території України, зазвичай займаються складанням «напівфабрикатів» – тобто, нібито вітчизняних транспортних засобів із закордонних комплектуючих…

І при цьому темпи виробництва машинобудівної галузі із року в рік скорочуються. Згідно з даними Асоціації автовиробників України, виготовлення автомобілів торік зменшилося на більш ніж на 40 відсотків у порівнянні з показниками позаминулого року і склало всього 28 тис. 751 одиниць. При цьому, легкових автівок було виготовлено лише 25 тис. 941 одиниць на 46 мільйонів українців.

Авто мрії із Європи

Звичайно, чекати здешевлення транспортних засобів у такий непростий для держави час абсолютно безглуздо. Тому й не дивно, що чимало краян «професійно» займаються перевезенням автомобілів із-за кордону. Хоч їхній бізнес і не є легальним, але  вони допомагають іншим придбати за більш-менш нормальними цінами вживані авто, звичайно, за матеріальну винагороду.

— Автомобілі з Європи до України переганяю вже більш, ніж 10 років. Певний час жив у Німеччині, добре знаю кілька іноземних мов. Нині маю вже навіть постійних клієнтів, – стверджує мешканець міста над Ужем Василь Погоріляк. – Зараз найбільшим  попитом користуються мікроавтобуси та автомобілі вантажного типу. Це може бути як Renault Cangoo, так і фури класу Volvo. У нас такі авто не взагалі виробляють, тож «споживчі апетити» краян цілком зрозумілі.

Утім за неофіційною статистикою на Закарпатті наразі не менше 35 тисяч автомобілів їздять на закордонних номерах. Їхні власники при  цьому змушені кожні 5-10 днів перетинати кордон аби «відмітитися», жертвуючи грошима, часом, та головне – здоров’ям, адже жодна поїздка нашими дорогами, а точніше – бездоріжжям не минають безслідно для нервової системи…

— Аби розмитнити авто, придбане в Чехії за 5 тисяч євро, мені потрібно викласти 6,5 тис. євро. Хіба не абсурд? – каже ужгородець Павло Кадар.

Тож невже «державним мужам» настільки важко прийняти законопроект про збільшення терміну транзиту автівок на закордонних номерах, аби полегшити життя автовласникам? Чи вони згадують про електорат тільки перед виборами? Крім того, вже давно потрібно спростити та здешевити процедуру розмитнення транспортних засобів. До речі, аргументи про захист вітчизняного автовиробника та наповнення бюджету – вже давно не актуальні, адже збільшення кількості закордонних автомобілів в Україні за умови їхнього легального та розумного (з матеріальної точки зору) розмитнення тільки б наповнили держскарбницю додатковими коштами.

zakarpatpost.net