Де в Ужгороді знаходиться апарат, який підтверджує, що Земля крутиться

8 січня 1851 фізик Жан Бернар Леон Фуко завдяки сконструйованому ним апарату отримав доказ того, що «вона все-таки крутиться». Фуко сконструював прилад, що складається з п’ятикілограмової кулі, підвішеної до стелі на сталевому дроті довжиною 2 метри. Хитнувши кулю, вчений відзазначив поворот площини її гойдання на кілька градусів. Хоча ніяких підстав для цього не було. Таким чином, Фуко зробив висновки, що Земля обертається. О другій годині ночі Фуко зробив запис свого відкриття в робочому журналі.

Про цей досвід дізнався Луї Бонапарт (згодом французький імператор Наполеон III) і запропонував Фуко повторити експеримент публічно під куполом Пантеону в Парижі. Маятником в паризькому Пантеоні була металева куля масою 28 кілограмів із закріпленим на ньому вістрям на сталевому дроті довжиною 67 метрів. Кріплення маятника дозволяло йому вільно коливатися в усіх напрямках. Під точкою кріплення було зроблено шестиметрове кругове огородження, по краю якого була насипана піщана доріжка, щоб маятник в своєму русі міг при її перетині прокреслювати на піску позначки.

Щоб уникнути бокового поштовху при пускові маятника, його відвели в сторону і прив’язали мотузкою, після чого мотузку перепалили. Період коливання маятника при такій довжині підвісу становив 16,4 секунди, при кожному коливанні відхилення від попереднього перетину піщаної доріжки становило майже три міліметри, за годину площина коливань маятника повернулась більш ніж на 11 градусів за годинниковою стрілкою, а за 32 години зробила повний оберт і повернулася в колишнє положення. Ця вражаюча демонстрація приводила глядачів в хвилювання, їм здавалося, що вони відчувають обертання Землі під ногами. Фуко таким чином довів, що якби поверхня Землі не обертається, маятник не показував би зміни площини коливань, пише Світлана ВИШНЕВСЬКА, «ФАКТИ». Експеримент увійшов в історію науки, підтвердивши гіпотезу про обертання Землі. За проведення цього досвіду Фуко був удостоєний Ордена Почесного легіону – вищої нагороди Франції. На площину обертання маятника впливає як географічна широта місця, де він встановлений, так і довжина підвісу (довгі маятники обертаються швидше). Маятник, встановлений на Північному або Південному полюсі, буде робити оборот за 24 години. Маятник, встановлений на екваторі, взагалі не буде обертатися, площина залишиться нерухомою.

Маятник Фуко згодом набув поширення у багатьох країнах. Існуючі прилади в основному сконструйовані за одним і тим же принципом і розрізняються між собою за технічними параметрами та дизайном майданчиків, на яких вони встановлені. До 1986 року маятник Фуко з найдовшою в світі ниткою (98 метрів) можна було побачити в Ісаакієвському соборі в Санкт-Петербурзі.

24 лютого 2011 року маятник Фуко з’явився і в Києві. Він встановлений в Київському політехнічному університеті. Куля з бронзи важить 43 кілограми, а довжина нитки становить 22 метри. Київський маятник вважається найбільшим в СНД і одним з найбільших в Європі.

Крім того, 18 вересня 2013 року маятник безперервної дії було встановлено в фойє Ужгородського національного університету.

ВУЗ став третім в Україні, де є подібні пристрої.

Маятник Фуко подарували УжНУ друзі з Мішкольцського університету.

zakarpatpost.net