Чи знаєте Ви, як найкраще зберігати черешню?

Продовження сезону реалізації черешні та отримання вищої ціни забезпечить правильне зберігання плодів.

Серед чинників успішного зберігання черешень експерт Віталій Забудько називає помологічний сорт, раціональний спосіб збору, пакування, зберігання та транспортування, пише propozitsiya.com.

За його словами, для зберігання особливо придатні пізньостиглі сорти з високим вмістом кислоти, наприклад Кордія, тоді як менш кислотні (Регіна) – після зберігання в певній мірі втрачають гармонійність смаку.

Варто врахувати, що рано зібрані плоди добре зберігаються, але їх смак незадовільний, а пізно зібрані (з низькою щільністю) зберігаються недовго.

Серед проблем зберігання плодів черешні – загнивання і зміна забарвлення шкірки (характерно насамперед для «світлих» сортів). Короткий період зберігання (максимум до 5 тижнів) обмежений всиханням плодоніжки, інтенсивність якого залежить від вологості повітря у сховищі. Протягом 6 годин за умови 60% відносної вологості і температури 20°С плодоніжки втрачають до 60% маси, а при вологості 95% – тільки 5%. Тому зібрані плоди якомога швидше завантажують в сховище з високою вологістю повітря.

Серед ефективних методів збереження якості черешень – швидке охолодження плодів після збору та зберігання в модифікованому або регульованому газовому середовищі.

Температура впливає на активність фізіологічних процесів і утворення етилену, результатом чого стає швидше дозрівання плодів. Зі зниженням температури збереження плодів зазвичай зростає. Для плодів з високим вмістом цукру, які черешні, оптимальна температура зберігання становить 1-2°С.

Гідроохолодження – загальноприйнятий технологічний метод у багатьох країнах-експортерах перед зберіганням або упаковкою черешні. Плоди швидко охолоджуються, проходячи через льдо-водяну суміш при сортуванні. Вплив води з льодом на збереження свіжості плодоніжок відносно невеликий, а на якості плодів практично не відображається.

При охолодженні повітрям повітря додатково не зволожується, внаслідок чого плодоніжки втрачають тургор. Тому краще охолоджувати водою з льодом.

Для успішного зберігання черешень у регульованому газовому середовищі (РГС) особливо важливо підтримувати рекомендовану концентрацію вуглекислого газу. При оптимальній 15-18% концентрації вуглекислий газ додатково гальмує розвиток грибкових захворювань, що призводять до загнивання плодів черешні, але перевищення 20% СО2 може погіршити смак плодів. Недоліком зберігання черешень в призначених для яблук і груш великогабаритних камерах РГС буває занадто низька вологість повітря, оскільки обсяг камери заповнюється не повністю.

Нерідко черешню зберігають в спеціальних плівкових контейнерах за технологією МАР (Modified Atmosphere Packaging bags). Оскільки плівка певною мірою пропускає кисень і вуглекислий газ, за ​​рахунок дихання плодів в контейнері створюється газове середовище з підвищеним рівнем вуглекислого газу і зниженим кисню. Однак, на відміну від РГС, газову суміш у контейнері контролювати неможливо. Тому для продукції на експорт на початку зберігання спеціальним обладнанням створюють відповідний газовий склад середовища. Поліетиленові пакети герметизують тільки після попереднього охолодження продукції до температури зберігання.

Аналог модифікованого газового середовища (МГС) – система MatTiempo містить щільно закритий пластиковий контейнер зі спеціальним газообмінником, який регулює надходження кисню і накопичення вуглекислого газу за рахунок дихання плодів. Контейнери MatTiempo закривають мембраною тільки після попереднього охолодження продукції до температури зберігання.

Хоча жодна з систем МГС не забезпечує створення оптимального газового середовища, зберігання черешні в поліетиленових пакетах або контейнерах MatTiempo значно покращує якість плодів і особливо їх плодоніжок. Свіжість плодоніжок в контейнерах MatTiempo краща в порівнянні з плівковими пакетами, проте за занадто високої вологості середовища плоди в них сильніше уражуються гнилями.

РГС створюють також в газонепроникних плівкових контейнерах, куди ставлять пакет ящиків з продукцією на піддонах (система Palifax або Palistore). Газову суміш подають з балонів або регулюють склад середовища системою контролю камери з РГС, в якій трубопроводами приєднують один або кілька контейнерів.

zakarpatpost.net