Як закарпатцям вберегтися від блискавки і що відчувають ті, у кого вона влучила

Вважають, що шанс бути вдареним блискавкою – один на мільйон.

Цьогорічне літо багате на дощі та грози. Чи не щотижня небо над Закарпаттям розсікають блискавиці.

Нерідко негода стає причиною  загорань. Відомі також випадки, коли блискавиця влучала в людей.

Як не стати жертвою блискавки підчас грози радить УДСНС в Закарпатській області.

Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть усі вікна та двері. В приміщенні не повинно бути протягу, що як магніт притягує кульову блискавку. Тримайтеся подалі від електроприладів, антен, проводів – всі вони притягують розряд.

Якщо ви перебуваєте на вулиці, уникайте високих дерев, металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева.

Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на узвишші. Знайдіть низькі дерева, що стоять поряд. Ховатися під одиноким високим деревом небезпечно для життя. Ні в якому разі не бігайте й не плавайте. Зверніть увагу на місцевість: якщо на деревах помітні сліди від потрапляння блискавки, отже, ґрунт навколо має високу провідність електрики, і блискавка б’є туди постійно. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш уразливі для розрядів електрики, найменше – верба, клен та кущі.

Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Воно повинно бути сухим – волога земля сильніше проводить електрику. Якщо поблизу немає сухого заглиблення, сховайтеся в мокрій землі, але не лягайте в повний зріст.

Якщо гроза застала вас під час прогулянки на велосипеді чи мотоциклі, терміново зупиніться – це небезпечно. Коли ж ви знаходитеся в автомобілі, небезпека вам не загрожує. Але не забудьте зняти всі металеві антени з поверхні машини, які можуть притягувати розряди.

Запам’ятайте: всі електричні прилади, зокрема мобільні телефони, є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Тому в жодному разі не користуйтеся ними під час грози, натомість негайно їх вимкніть.

А от що відчуває людина, коли в неї влучає блискавка?

З 10 людей, в яких влучає блискавка, дев’ять лишаються в живих. Що відбувається з тілом людини, коли в нього потрапляє блискавка? І яка взагалі вірогідність цього?

Дехто з тих, хто пережив удар блискавки, зберігає той одяг – обгорілі клаптики, які лікарі та медсестри залишили їм на пам’ять, пише bbc.com.

Вони знову і знову переказують цю історію в колі родини або в соцмережах, діляться фотографіями і статтями про інших людей, які так само вижили або яким пощастило менше.

Приблизно так члени родини Хаїме Сантани встановили те, що сталося в ту суботу в квітні 2016 року. До поранень і пошматованого одягу треба додати ще солом’яний бриль.

“Він виглядав так, ніби крізь нього пролетіло гарматне ядро”, – згадує Сідні Вейл, хірург-травматолог з Фінікса в штаті Аризона, до якого в той день швидка привезла Хаїме.

Поки чоловіка везли до лікарні, парамедикам довелося кілька разів застосувати дефібрилятор, щоб не дати серцю Хаїме зупинитися.

Хаїме Сантана був на кінній прогулянці в горах разом з чоловіком своєї сестри і ще двома друзями. У вихідні вони часто це робили.

Раптово налетіли темні хмари, і вершники повернули додому. Блискавки вже виблискували в небі на фоні гірських вершин, але дощ ніяк не розпочинався.

Вони вже були майже поруч з будинком, коли це сталося, розповідає Алехандро Торрес, зять Хаїме.

Алехандро вважає, що пробув без свідомості недовго. Отямившись, він виявив, що лежить на землі долілиць. Усе тіло страшенно боліло, а кінь кудись зник.

Двох інших вершників, вочевидь, струснуло, але вони були цілі та неушкоджені. Алехандро озирнувся і побачив, що Хаїме та його кінь лежали на землі.

Підходячи, він випадково зачепив ноги його коня – вони були затверділі, згадує він, ніби зроблені з металу.

Він підійшов ближче до Хаїме: “Я побачив, як його тіло димить, і тоді мені стало страшно”.

На грудях Хаїме було полум’я. Алехандро тричі збивав його голими руками, але вогонь знову спалахував.

Дивно, але тільки коли на допомогу вже прибіг сусід і прибула швидка, до них дійшло: в Хаїме влучила блискавка.

А от Джастін Годжер волів би, щоб його спогади не були такими яскравими і живими. Тоді, можливо, він би не страждав так довго від постравматичного синдрому і постійної тривоги.

Блискавка влучила в нього, коли він рибалив на озері неподалік від Флагстаффа, також в Аризоні.

Навіть тепер, три роки по тому, коли на небі з’являються блискавки, він зачиняється у ванній кімнаті і стежить за допомогою мобільного додатку за тим, коли ж нарешті гроза вщухне.

Завзятий рибалка, Джастін спочатку навіть зрадів, коли того серпневого дня почався дощ. У таку погоду риба краще клює, сказав він дружині Рейчел.

Буря почалася раптово – як, власне, й завжди в цей час влітку. Дощ ставав дедалі сильнішим і нарешті перейшов у град. Дружина з донькою сховалися в автівці, і незабаром до них приєднався син Джастіна.

Зрештою, Джастін теж здався. Накрившись складним стільцем з тканинним сидінням, він попрямував до авта. Цей обгорілий з одного боку стілець Годжери зберігають досі.

Тим часом Рейчел з переднього сидіння автомобіля фільмувала, сподіваючись закарбувати той момент, коли чоловік прибіжить, рятуючись від граду.

На відео, яке записала на свій смартфон Рейчел, спочатку на екрані все біле, а у вітрове скло б’є град. Потім – яскравий спалах. Рейчел вважає, що це і була та блискавка, яка влучила в її чоловіка.

Удар грому. Нестерпний біль.

“Моє тіло було повністю паралізоване – я не міг рухатися, – згадує Джастін. – Біль був такий… Я просто не можу його описати. Ну хіба що так: згадайте, як колись у дитинстві вас випадково вдарило струмом – так ось, помножте те відчуття в мільярд разів і уявіть цей біль у всьому тілі”.

“Я бачив, як сліпуче біле світло оточило моє тіло – ніби я в пузирі. Все навколо сповільнилося. Мені здавалося, що я залишуся в цьому пузирі назавжди”.

Свідки, які прибігли на допомогу, розповіли Джастіну, що він продовжував стискати в руках стілець, і все його тіло диміло.

Коли Джастін прийшов до тями, у нього у вухах дзвеніло, він відчув, що він паралізований нижче пояса.

Описуючи ті події, Джастін показує, як розташовані опіки у нього на спині. Слід від блискавки починається від правого плеча і діагоналлю іде вниз, каже він, а потім виходить на зовнішню поверхню обох ніг.

Він показує черевики, в яких був того дня. Вони теж обгорілі – у деяких місцях пропалені наскрізь.

Джастін вважає, що блискавка вдарила його в плече, пройшла через тіло і вийшла крізь ноги.

Хоча жертви удару блискавки часто показують місця, куди вона влучила і де вийшла, точно сказати, як саме вона пронизала людину, досить важко. Про це розповідає Мері Енн Купер, лікарка з Чикаго, яка довгий час вивчала блискавки.

Щороку від блискавки гинуть понад 4 тисяч людей по всьому світу – як свідчить статистика 26 країн.

Щороку від блискавки гинуть понад 4 тисяч людей по всьому світу – при цьому багато випадків у країнах, що розвиваються просто не документуються

Реальні цифри можуть бути набагато більшими, адже перевірені дані з країн, що розвиваються, зокрема, країн Центральної Африки, практично не надходять.

Із кожних 10 людей, в яких влучає блискавка, дев’ять виживають і готові розповісти свою історію. Однак ці випадки не проходять для них без наслідків – як короткострокових, так і довгострокових.

Перелік побічних ефектів: зупинка серця, запаморочення в голові, судоми, біль у м’язах, глухота, головний біль, втрата пам’яті та уваги, зміни в характері, хронічний біль…

Багато з тих, хто пережив це, обмінюються своїми історіями в інтернеті і на щорічних конференціях Міжнародної спільноти тих, хто вижив після удару блискавкою або струмом (Lightning Strike & Electric Shock Survivors International).

Мері Енн Купер наводить свою улюблену аналогію. Блискавка, за її словами, впливає на мозок людини приблизно так само, як коротке замикання – на ваш комп’ютер. Зовні начебто нічого не змінилося, але програмне забезпечення вже не може функціонувати так, як раніше.

Фахівець також зазначає, що Спільнота врятувала від самогубства принаймні 22 людей.

Засновник Спільноти Стів Маршберн розповідає, що йому часто дзвонять серед ночі, і він проводить кілька годин, розмовляючи з людиною, яка перебуває на межі нервового зриву. Після таких розмов Маршберн відчуває себе спустошеним.

Купер, яка була присутня на кількох зустрічах цих людей, визнає, що й досі до кінця не розуміє, що з ними відбувається. І хоча вона дуже співчуває постраждалим, дещо в їхніх розповідях викликає у неї недовіру.

Наприклад, історії про те, що коли постраждалий входить у кімнату, в ній зависають комп’ютери, або що у цих людей швидше сідають батареї в ґаджетах.

Блискавка впливає на мозок людини приблизно так само, як коротке замикання – на ваш комп’ютерМері Енн Купер, дослідниця

Купер та інші фахівці з уражень блискавкою визнають, що питань у цій галузі більше ніж відповідей. Незрозуміло, приміром, чому після удару блискавки деякі люди страждають від нападів. І чи впливає перенесений удар на ті проблеми зі здоров’ям, які виникають з віком?

Джастін, який до трагічного випадку працював юристом, не розуміє, як йому повернутися до своєї роботи.

“Коли я розмовляю телефоном, слова в моїй голові неначе перемішані, – зазначає він. – Я починаю замислюватися над тим, що саме я хочу сказати, і в мене все остаточно плутається. І коли я нарешті щось вимовляю – це не зовсім те, що я хотів сказати”.

zakarpatpost.net

Comments are closed.