Перевіряти субсидіантів будуть по-новому: створюють реєстр всіх одержувачів субсидій

[Total: 0    Average: 0/5]
 Єдина база спростить процедуру верифікації, а порушникам доведеться повернути в бюджет незаконно використані кошти

<div id="gt-res-content">
<div id="gt-res-dir-ctr" class="trans-verified-button-large" dir="ltr"><span id="result_box" class="short_text" lang="uk"><span>Що</span> <span>чекає</span> <span>субсидіантів</span><span>.</span> <span>Фото</span><span>:</span>
Що чекає субсидіантів. Фото:

В Україні до кінця цього року розроблять єдину базу всіх одержувачів соціальних виплат. Відповідне рішення прийняли на засіданні уряду 19 липня. До реєстру потраплять прізвища мільйонів українців. Як припускають в Кабміні, це дозволить спростити процедуру перевірки “пільговиків”. У базі буде відображатися інформація про зміну місця проживання, смерть і т.п. Розпоряджатися інформацією буде Міністерство соціальної політики, а оновлювати дані – місцева виконавча влада і структурних підрозділів органів соцзахисту. СайтСегодня” з’ясував, для чого в Україні створюють єдиний реєстр субсидіантів і як це буде працювати.

Реєстр запустять в січні 2018 року

“Мова йде про створення єдиного реєстру отримувачів субсидій, який буде в розпорядженні Мінсоцполітики”, – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман вчора на засіданні уряду. При цьому прем’єр зазначив, що реєстр дозволить поліпшити процес верифікації субсидіантів. Нагадаємо, верифікацію проводить Міністерство фінансів, для цього у відомстві створили спеціальний відділ. Їх завдання – зіставити інформацію з різних державних служб і знайти можливі порушення. Наприклад, якщо в реєстрі є інформація, що сім’я, яка користується субсидією, купила будинок, квартиру або земельну ділянку на суму понад 50 тисяч гривень, то на наступний сезон знижку такій сім’ї не продовжать. Якщо ж виявиться, що покупка була зроблена в минулому сезоні, але субсідіант не сповістив про це, за новими правилами з такої сім’ї можуть стягнути суму нелегально використаної знижки.

Ще в кінці минулого року парламентський комітет з питань соціальної політики рекомендував міністерству задуматися про створення такого реєстру. Як говориться в звіті комітету, відсутність реєстру не дозволяє надавати субсидії за місцем фактичного проживання, а не за пропискою.

1266856

Фото: архів

“Зараз проблемним залишається питання про надання субсидії за місцем фактичного проживання громадянина, а не за місцем реєстрації. Проте, Міністерство соціальної політики України на звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини поінформувало про неможливість перегляду порядку призначення житлової субсидії за фактичним місцем проживання через відсутність єдиної бази даних одержувачів субсидій, оскільки за таких умов стає неможливим контроль за цільовим використанням відповідних бюджетних коштів”, – йдеться в рекомендаціях комітету.

“Сейчас проблемным остается вопрос о предоставлении субсидии по месту фактического проживания гражданина, а не по месту регистрации. Однако, Министерство социальной политики Украины на обращение Уполномоченного Верховной Рады Украины по правам человека проинформировало о невозможности пересмотра порядка назначения жилищной субсидии по фактическому месту проживания из-за отсутствия единой базы данных получателей субсидий”, – говорится в рекомендациях комитета.

Експерти громадянської мережі “Опора” впевнені: в єдиній базі повинна міститися інформація про смерть, переїзд, втрату паспорта субсидіанта. Такий єдиний облік спростить процедуру контролю. За інформацією Міністерства соцполітики, на даний момент реєстр тільки створюється. Зроблять його до кінця цього року, а запустять в січні 2018 го.

Відзначимо, забрати або не продовжити субсидію на наступний сезон можуть через:
  • Велику покупку (на суму від 50 тисяч гривень)
  • Додатковий дохід, який приховали в декларації
  • Заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці
  • Дохід, який дозволяє самостійно оплачувати комунальні послуги
  • Зміну місця проживання

Оформити знижку можна тільки в тій квартирі, в якій проживаєш. Навіть якщо це знімне житло, отримати “знижку” повинен не власник квартири, а орендар. При цьому в інтернеті можна десятки оголошень про здачу квартири з вже оформленою субсидією в оренду практично в будь-якому місті. Якщо соціальний інспектор дізнається, що субсидія видавалася не за місцем фактичного проживання, всю використану знижку доведеться повернути в бюджет. Засоби або спишуть з рахунку, або змусять виплатити через суд.

Чому верифікація не виправдала очікування

У минулому році планувалося, що верифікація дасть економію в п’ять мільярдів гривень. Мінфін перевірив десятки мільйонів пенсіонерів і субсидіантів, однак очікуваного результату досягти не вдалося. Наприклад, серед 12 мільйонів пенсіонерів підтверджені порушення виявили тільки у 59 осіб.

“Обміну даних заважає відсутність певного єдиного ідентифікатора, який використовувався б у всіх реєстрах. Крім того, часто інформацію за певними реєстрів не об’єднують в електронному вигляді на центральному рівні, а натомість існують окремі обласні реєстри. Зокрема, за словами начальника Управління верифікації та моніторингу виплат Мінфіну Андрія Рязанцева, в грудні 2016 відсутня навіть централізована база паспортів. Тому обмін інформацією став великим викликом для ініціаторів верифікації”, – прийшли до висновку експерти Офісу з фінансового та економічного аналізів у Верховній Раді.
 
В цьому році, як пояснили сайту “Сегодня” в Міністерстві фінансів, верифікація триває. Сам процес перевірки планують змінити не тільки завдяки єдиного реєстру субсидіантів, але і за допомогою соціальних інспекторів. Уряд розробив законопроект, згідно з яким “ревізори” отримають права перевірити матеріальне становище українців. Наприклад, досліджувати умови життя. Як і реєстр, соціальні інспектори можуть приступити до роботи вже в наступному році.

519591

Фото: архів

До речі, більшість експертів схиляються до думки, що процес верифікації субсидіантів необхідно посилити. Крім більш жорстких критеріїв оцінки добробуту українців (наприклад, враховувати кількість нерухомості), також уряд може піти по шляху скорочення нормативів. У меморандумі з МВФ, який підписав президент, прем’єр, міністр фінансів і глава НБУ, Україна взяла на себе зобов’язання “ввести коригування соцнорм в непікові місяці протягом опалювального сезону”.

В травні 2017 року норматив на опалення вже скоротили. Якщо раніше на один квадратний метр давали 5,5 кубометрів газу, в наступному опалювальному сезоні українцям доведеться обходитися з 5 кубометрами, або ж за інше платити без субсидії. Як кажуть в “Нафтогазі”, реально українці спалюють 4 кубометри на квадратний метр. Крім того, як заявляв міністр соцполітики, при оформленні субсидії вже незабаром доведеться вносити в декларацію, в тому числі, і дохід від депозитів.

 

Comments are closed.