Чому ціни на соціальні продукти неухильно рухаються вгору

[Total: 0    Average: 0/5]

На відміну від попередніх років, в цьогорічний літній сезон замість здешевлення, ціни на продукти харчування зростають.

За даними Держстату зі списку 23 соціальних продуктів, в першій половині серпня, подорожчали продукти 13 найменувань. Рис додав в ціні 29 копійок і вартує 18,80 грн/кг, олія подорожчала на 20 коп. до 32,85 грн/кг. Із молочної групи молоко подорожчало на 17 коп. до 17,00 грн/кг, сметана на 25 коп. до 44,89 грн/кг, масло вершкове на 99 коп. до 143,90 грн/кг, сир м’який на 1 грн 6 коп. до 94,43 грн/кг. Із м’яса найбільше в ціні набрала птиця, яка подорожчала аж на 1 грн 20 коп. до 52,95 грн/кг, яловичина на 81 коп. до 107,28 грн/кг, свинина на 48 коп. до 98,04 грн/кг, сало на 74 коп. до 49,01 грн/кг, пише Сьогодні.

Ціни на соціальний хліб поки що залишаються стабільними. За кілограм пшеничного з борошна першого ґатунку просять 12 грн 14 коп., а за житній – 11 грн 99 коп. На жаль доводиться констатувати, що вже цієї осені вартість хліба може зрости в середньому від 50 копійок до 1 гривні. Підвищення ціни на хліб зумовлюють всі ті чинники, які тиснуть на сільгоспвиробників з початку бюджетного року: дорога сировина та енергоносії, фіскальна політика держави. До збору врожаю ціни на хліб трималися більш-менш стабільними, так як була надія зібрати рекордний урожай зернових, але непогода внесла свої корективи. Замість запланованих 66-68 млн тонн зернових прогнозується урожай на рівні 60-63 млн тонн, що в підсумку призведе до подорожчання сировини.

Ціни на м’ясо штовхає вгору співвідношення попиту та пропозиції на внутрішньому та світовому ринках. Яловичина приміром в ціні набрала найменше, так як на внутрішньому ринку попит традиційно невисокий, а на світовому ринку спостерігаємо слабкий попит США, який є одним із найбільших імпортерів. Попит на свинину та птицю на міжнародних ринках залишаються на високому рівні. На внутрішньому ринку росте споживання птиці, яка вдвічі дешевша за свинину та яловичину. До того ж на експорт, в 1-ому півріччі 2017 року було відправлено 147,7 тис. тонн м’яса птиці, що на 42% вище показників 2016 року при збереженні обсягів виробництва близьких до аналогічного періоду минулого року. Таким чином ми за кордон продаємо 25% всього мяса птиці, яке виробляємо. Даючи прогноз вартості різних видів м’яса восени варто зауважити, що на сьогоднішній день передумов для їх здешевлення нема. Можна припустити, що свинина та яловичина виростуть в ціні до 5%, а птиця може набрати від 5 до 10%.

Підходить до завершення сезон низьких цін на яйця. Якщо в липні десяток яєць коштував в середньому 10 гривень, то сьогодні за них вже доведеться віддати 11 гривень. Роблячи прогноз вартості курячих яєць виходимо з розуміння, що яйця продукт сезонний, тому ближче до зими ціни зростатимуть і можуть сягнути минулорічних показників, коли за десяток просили від 20 до 25 гривень.

З 31 травня по 15 серпня цього року закупівельні ціни на молоко екстра класу зросли із 7 грн 80 коп. до 8 грн 31 коп., що відразу позначилося на цінах на полках магазинів. Зростання цін на молоко та молочні продукти відбувається через підвищений попит з боку переробників, які активно експортують молочну продукцію і потребують сировини. За інформацією Ради з питань експорту продовольства (UFEB) обсяг валютних надходжень від продажу молочних продуктів у січні-липні склав 140,8 млн доларів, що на 69,3% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Рівень внутрішніх цін на молокопродукти коригує попит на світовому ринку. Особливо це стосується твердих сирів та масла.

Прогнозуючи ціни на молокопродукти зауважимо, що їх вартість на світових ринках дуже швидко зростала і на початку серпня дещо уповільнилася. Тому у найближчі тижні на українському ринку молокопродуктів кардинальних цінових змін не передбачається. Проте, у вересні не виключено подорожчання. Адже пропозиція поступово буде зменшуватися, та й зовнішні контракти потрібно буде виконувати.

З початку серпня овочі “борщового набору”: капуста, морква, картопля, буряк та цибуля традиційно дешевшають і тримаються на такому рівні наступні кілька місяців. Однак цього року в першій половині серпня капуста подорожчала на 1,5 грн до 5 грн/кг, картопля – на 2 грн до 5 грн/кг, цибуля – на 3 грн до 7 грн/кг, морква – на 2 грн до 6,5 грн/кг, буряк столовий – на 1,5 грн до 5 грн/кг. Це ще не остаточні ціни на овочі і вони мають подешевшати, але стабільної ціни швидше всього не буде, так як в Україні недостатньо потужностей для їх зберігання, а пропозиція з поля до столу нерівномірна. Низькі ціни почнуться з півдня України і поступово до кінця осені продовжуватимуться за рахунок переміщення збору врожаю з півдня на північ.
Даючи загальний прогноз по цінах на продукти харчування восени необхідно зазначити, що на їх вартість також впливатиме ситуація на валютному ринку. З 1 червня по 15 серпня гривня укріпила свої позиції по відношенню до долара з 26 грн 31 коп. до 25 грн 63 коп за курсом НБУ. Ближче до зими, через зростання попиту на валюту, гривня швидше всього подешевшає, що також вплине на зростання цін на продукти харчування.

zakarpatpost.net

Comments are closed.