Чому українцям заборонять купувати за кордоном більше 3 товарів

Міністерство фінансів взялося за детінізацію ринку поштових пересилань. Для цього напишуть окремий законопроект, який незабаром представлять громадськості і ринку. І хоч фінальна редакція документу поки знаходиться на розгляді Кабміну, Мінфін вже озвучив основні тези свого законопроекту.

На сьогоднішній день держава дозволяє українцям замовляти за кордоном без додаткових податкових платежів товарів на суму не більше 150 євро. Ліміт, навколо якого розгоралося чимало скандалів, чіпати не стали. Зате чиновники запропонували обмежити кількість таких безмитних покупок трьома в місяць.

Тобто вже за четверту посилку з AliExpress та інших закордонних магазинів доведеться заплатити податок в 20%. А щоб нічого не упустити, при фіскальнійслужбі буде створена спеціальна інформаційна система. Вона буде відстежувати, скільки покупок зробив той чи інший отримувач.

Ідентифікацією одержувачів займеться митниця або поштова служба. Ось тільки як саме звіряти дані – поки не вирішили. Перевірка може здійснюватися за паспортом або ідентифікаційним кодом, оскільки дані паспорта можуть змінюватися. Який варіант виберуть чиновники, буде зрозуміло в фінальному проекті закону, пише ubr.ua.

Проект також дозволить раз на місяць ввозити товари ручною поклажею чи багажем без оподаткування на суму до 300 євро. Але лише за умови, що мандрівник перебував за межами України не менше доби. І такі кустарні імпортні операції він матиме право здійснювати не частіше ніж один раз на 5 днів.

Якщо ж не дотримуватися правила «24 години», в силу вступає інше обмеження: щодня можна буде ввозити без сплати податків товару не більше ніж на 50 євро.

Разом з тим, хоч оглядати посилки митники мають право без обмежень, теперішньої кількості працівників митних органів вистачить на огляд не більше 5% відправлень. А для поштових та експрес-посилок цей відсоток і того менше, кажуть експерти. Так що оглядати посилки навряд чи почнуть частіше.

Втім, не виключено, що під час вступу оперативної інформації від «доброзичливців», наприклад, про великої партії смартфонів, посилки будуть просто повертати назад. Та й швидкість доставки замовлень може постраждати.

«Законодавчо дії митниці будуть однакові, що до, що після такого законопроекту. Зміниться тільки швидкість роботи – тепер кожну посилку доведеться перевіряти: скільки разів до цього завозив одержувач і не перейшов він дозволений ліміт. Це призведе до того, що одержувачі будуть тижнями чекати митного оформлення », – зазначив у розмові з UBR.ua президент Укр-Китай комунікейшн В’ячеслав Лисенко.

У Мінфіні запевняють, що контроль кількості посилок здійснюватимуть не на самому кордоні, щоб не створювати черги та затримки, а вже на території країни – кур’єрськими службами через запит в ДФС.

Чиновники стверджують, що нововведення не повинно торкнутися звичайних громадян, відзначаючи, що трьох покупок в місяць «для особистих потреб» має вистачити всім. А щоденним ввезенням товарів без сплати ПДВ і мита користуються переважно сірі імпортери з метою одержання надприбутку.

До слова, згідно з дослідженням, проведеним компанією GfK, українці отримують з-за кордону в середньому 10-13 посилок в рік. Середня вартість замовлення при цьому складає всього 1292 грн.

Тобто встановлений ліміт значно перевищує реальне споживання. А зловживання з боку сірих імпортерів щорічно позбавляють держскарбницю мільярдів гривень.

Отже, очікується, що підвищення прозорості імпорту товарів в Україну створить позитивні умови для виведення дуже великої кількості імпортних товарів з тіні, що дозволить наповнити бюджет за рахунок сплати митних платежів.

Ідея хоч і гарна, кажуть юристи, але залишається питання її імплементації та виключення корупційних моментів з боку ДФС.

«Під час недавнього зниження порогу оподаткування товарів, що доставляються з-за кордону, так само існувала думка, що це відіб’ється на покупцях дорогих товарів і представників малого бізнесу, які ввозять товари невеликими партіями, але це тільки спричинило за собою введення схем по дробленню партій ввезених товарів недобросовісними підприємцями без сплати обов’язкових податкових платежів », – зауважила UBR.ua юрист ЮФ «Місечко та Партнери »Юлія Демиденко.

Вже зараз експерти бачать можливі шляхи обходу законодавчої ініціативи Мінфіну. Наприклад, нічого не заважає вказувати одержувачами різних осіб. Щоб не виходити за позначені ліміти, посилки будуть отримувати різні люди за  різними документами. Скажімо, попросити отримати товар можна друга, свата чи брата.

«Звичайно, кому мало 36 безмитних посилок в рік, може« підключати» до замовлень членів сім’ї, друзів і колег, щоб використовувати їхні ліміти. Але в будь-якому випадку, зловживання при імпорті через пошту будуть в значно менших обсягах. Звести їх нанівець змогла б тільки повна відміна пільг», – розповів нам один з учасників ринку.

До того ж, реалізувати цю нехитру схему у випадку з більш-менш великими магазинами, які завозять товар у вигляді «посилок», буде куди складніше. Хоча і вони знаходять способи обійти всі обмеження.

У цілому ж, як показало дослідження GfK, покупки на українських сайтах з доставкою з-за кордону досягли 7% від усіх онлайн-покупок. Фактично це маркетплейси українських майданчиків, коли доставка товару проводиться з європейських складів під норму безмитного ввезення.

«І ми бачимо, що частка таких продажів стрімко зростає», – говорить директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт реанімаційне пакету реформ Ілля Несходовський.

Comments are closed.