Чому Хеловін перетворився на закарпатське народне свято

Сьогодні про День усіх святих говорять усі – і дорослі, і діти. Хтось відзначає його молитвою, хтось іде вшанувати пам’ять померлих на кладовище, а хтось – шукає костюм якось страховиська, аби вийти в ньому вночі із 31 жовтня на 1 листопада на вулицю і полякати перехожих, або з піти кудись на вечірку й себе показати та на інших подивитись.

Чому ж масштаби  свята на Закарпатті такі грандіозні?

>>> Вподобайте сторінку закарпатської газети «НЕДІЛЯ» у Facebook

Хеловін нині став одним з найбільш обговорюваних днів чи б то ночей у році. Про нього більше балачок, ніж про Різдво та Великдень, не кажучи вже про Новий рік.

Добре це чи погано?

Слід зазначити, що більшість закарпатців  розцінюють свято не з релігійної, а з комерційної точки зору. Адже передусім якась подія – це продаж-купівля товару. Хай буде це прикраса на ялинку, пасхальний кошик, чи костюм вампіра.

А до Хеловіна чого лише не продають: це й ті ж свічки та лампадки, і квіти, і вінки, і атрибути для розваг – різні павуки, кавуни, маски тощо.

І людям не вистачає видовищ, вони прагнуть відпочинку та яскравих вражень. Тому і активно святкують.

Адже як цікаво зайти в магазин чи в кав’ярню, коли вона прикрашена павутинками, закривавленими простирадлами, монстрами, динями…. Закарпатці йдуть туди, як у музей, роздивлятися, не лише посидіти.

Їм весело від побаченого і вони випромінюють не страх, а сміх.

Крім того, щороку в Ужгороді вже традиційно проходить парад темних сил.

Вулицями ходять монстри, зомбі, чорти та відьми. На Театральній проводяться різні розіграші, конкурси, концерт. Із образами експериментують найкращі дизайнери та стилісти області. Фотографи роблять серії незабутніх видовищних світлин, а самі містяни просто насолоджуються побаченим.

Їм же це подобається? Бо їх зацікавили. Сірі будні і політичні перепалки набридли всім. Дайте людям альтернативу і вони відзначатимуть інше свято, але пам’ятайте, що вона має бути колоритним.

Тому й став Хеловін всенародним закарпатським святом. Як і день святого Валентина, до речі,який церква закликає відзначати зовсім по-іншому.

Нині не Середньовіччя як змусити, так і заборонити святкувати якусь подію нікому не можна.

Comments are closed.