Закарпатці почали менше курити: чому і що буде далі

За 7 років від сигарет відмовилися 20% українців. Допомогли контроль над тютюном, антиреклама і бідність

> Вподобайте сторінку закарпатської газети «НЕДІЛЯ»

Українці поступово кидають шкідливі звички. Згідно з дослідженням Світового банку, за станом на 2017 рік в Україні щодня палять всього 7,2 млн осіб – це на 20% менше, ніж в 2010-му. При цьому в банку зазначають, що на зниження показників вплинув тільки відсоток чоловіків, які відмовилися від куріння. Жінок-курців, на жаль, менше не стало.

В той час, як одна з країн Європи вже повністю заборонила продаж сигарет, згідно зі звітом, в Україні зараз паоять 35,9% всіх дорослих чоловіків і 7% всіх дорослих жінок.

Позитивні зміни раніше фіксував і Київський міжнародний інститут соціології. За їхніми даними, українська молодь у віці від 18 до 30 років теж стала менше палити – у порівнянні з 2013 роком кількість молодих курців зменшилася на 10,3%.

Що допомогло

Відмовитися від сигарет українцям допомогли відразу кілька причин. За словами завсектора з контролю над тютюном Українського інституту досліджень МОЗ Костянтина Красовського, найпереконливіше подіяли нинішні ціни на тютюнові вироби і доходи українців.

“За последние годы снизилась ценовая доступность сигарет. Из-за повышения акцизов на 40% за последние два года население, у которого уменьшились доходы, начало экономить на табаке”, — рассказал нам эксперт и добавил, что в то время как многие бросили курить, потенциальные курильщики передумали начинать курить.

Також користь принесла заборона реклами тютюнових виробів і табу на куріння в приміщеннях ресторанів.

“Небольшую роль сыграли и предупреждения на пачках. Но к ним уже привыкли, а потому их нужно менять”, — отмечает Красовский.

Боротьба триває

Проте, не дивлячись на очевидний прогрес України, у Світовому банку побоюються, що незабаром кількість курців знову виросте,  пише Сьогодні.

Украинская экономика стабилизируется, сигареты станут более доступными, что и увеличит их потребление”, — считают авторы исследования.

Однак наш уряд вже зробив кроки для того, щоб уникнути такої ситуації. Наприкінці вересня Кабмін зареєстрував законопроект, який пропонує щорічне підвищення акцизу на сигарети на 20% до 2025 року, щоб довести його до рівня 90 євро за 1 тис. штук, як в ЄС. Зараз податок для 1 тис. сигарет у нас становить 21 євро. Крім того, в ВР вже лежить законопроект з охорони населення від впливу тютюну. До парламенту внесено закон, який наказує повністю прибрати сигарети з вітрин магазинів. Його ініціатори вважають, що це практично реклама.

zakarpatpost.net