Site icon zakarpatpost.net

Чи вбиває коня крапля нікотину? А людину?

Проект “Зменшуй шкоду з Олександром Колядою” присвячений шкідливим звичкам та головному питанню  – чи можливо знизити негативні наслідки для організму і дозволити собі маленькі слабкості?

Відповіді дає Олександр Коляда – науковий співробітник лабораторії епігенетики Інституту геронтології Національної академії медичних наук України, пише УП.Життя.

Ці земляни виглядають безглуздо. Вони регулярно підіймають келихи за здоров’я, бо дуже його цінують. Купують сигарети, на кожній пачці яких написано, що куріння призводить до чогось поганого. Про шкоду куріння знають усі. У серйозності цієї тези хтось сумнівається, хтось її недо- або переоцінює. Хтось взагалі про неї не думає. Але розуміють усі.

Часто шкоду від куріння помилково приписують нікотину. Тому самому, крапля якого вбиває коня. До речі, якщо ви захочете вбивати копитних іншим алкалоїдом – кофеїном, то вам знадобиться не набагато більше – 20 крапель.

А коня можна вбити і сіллю. Для ссавців летальна доза солі – 3г/кг ваги.

Треба розуміти, що вбивство коня краплею нікотину – це загальна метафора на позначення шкоди сигарет. Сама шкода нікотину дуже сумнівна. Цієї речовини немає ні в переліку наркотиків, ні в списку речовин, що викликають рак.

З концентрацією нікотину у горезвісній краплі дуже складно зустрітися в реальному житті, якщо тільки у вас немає лабораторії з очищення нікотину у підвалі.

У реальному житті невеликі дози нікотину, в основному, демонструють цікавий та корисний ефект, наприклад, на мікробіом кишечника або при лікуванні шизофренії та ожиріння. Як і будь-яка речовина, нікотин має фізіологічні ефекти, які можна застосувати для лікування хвороб, але у великих дозах він шкідливий. Це стандартна історія: не шкідливо тільки те, що взагалі не працює.

Нікотин має суттєвий вплив на мозок, він нас розслаблює та допомагає краще думати. Як речовина організму він подобається, і ми до нього звикаємо. Проблема в тому, що “нешкідливий” нікотин упакований у дуже нездоровий засіб його доставки – сигарету. Уся шкода паління пов’язана насамперед з процесом спалювання тютюну, а зовсім не з нікотином, який до того ж при спалюванні руйнується дуже швидко.

Саме акт горіння тютюну призводить до виділення смол, бензолу, формальдегіду і бензопірену, які при вдиханні завдають шкоди нашим легеням.

Бензопірен характерний не лише для сигарет, він міститься у значних дозах, наприклад, у копчених шпротах, 2 баночки яких рівносильні пачці сигарет за вмістом цієї речовини. Тому горіння тютюну – річ не унікальна, всі речовини в результаті його згорання для нас однаково некорисні, незалежно від того, як ми їх споживаємо: в рибі, м’ясі або через дим.

Сигарета – дуже дивна річ. Температура на її кінці сягає понад 700 градусів за Цельсієм. При цій температурі згорає все, і руйнується нікотин. Сигарета повинна горіти для того, щоб гаряче повітря проходило через неї і при температурі 200-300 градусів збагачувалося нікотином, заради якого людина палить.

Розуміючи анатомію сигарети та її шкоду (акт горіння і вдихання його продуктів), можна визначити кроки зі зменшення негативного впливу куріння на здоров’я.

Головне, пам’ятайте – немає такого віку, коли пізно кинути палити або перейти на більш безпечні способи вживання нікотину. Навіть якщо ви палите 20 років і ніяк не можете змусити себе кинути – не думайте, що для вас все втрачено. Що раніше почнете знижувати шкоду, тим довше проживете.

Тема наступного матеріалу – вітаміни та біологічні добавки. Наскільки вони корисні та про що мовчать виробники? Залишайте ваші запитання на цю тему у коментарях.

Текст та фото надані Олександром Колядою

zakarpatpost.net

 

Exit mobile version