Національна служба хвороб? Аналіз на сифіліс буде безкоштовним, а за що доведеться платити зі своєї кишені

З усіма лікарнями Національна служба здоров’я підпише договір

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) – це відомство, яке платитиме лікарням за прийнятих пацієнтів. У МОЗ називають його “національним страховиком”, який купуватиме у медустанов послуги для населення. Кожна лікарня перетвориться на неприбуткове підприємство. Для цього з лікарнями НСЗУ підпише договір, пише Сегодня.

Саме Національна служба здоров’я реалізовуватиме принцип оплати “гроші йдуть за пацієнтом”, про який постійно говорять у МОЗ.

Національна служба здоров’я щорічно контролюватиме розподіл 100 млрд бюджетних гривень. У МОЗ запевняють, що структура не володітиме грошима – всі вони будуть на казначейських рахунках.

Національна служба здоров’я запрацює наприкінці червня. Тільки тоді медики почнуть отримувати прямі виплати за надані українцям послуги.

Сайт “Сегодня” дізнався, як працюватиме НСЗУ і що зміниться для лікарень і пацієнтів.

За що відповідатиме Національна служба здоров’я

Восени минулого року парламент ухвалив пакет законів щодо медреформи. Одне з нововведень – створення Національної служби здоров’я. Перед Новим роком Кабмін прийняв постанову про запуск нового відомства, а в січні МОЗ оголосило конкурс на посаду керівника нового відомства. Його виграв заступник генерального директора з питань стратегічного розвитку клініки ISIDA Олег Петренко.

Національна служба здоров’я – ключова ланка медреформи. Фактично держава в усій галузі змінює систему фінансування. Гроші розподілятимуть не за кількістю ліжок в лікарнях, а за кількістю пацієнтів, які звернулися до лікарів. Також нова структура відповідатиме за забезпечення медустанов ліками.

До слова, бюджет Національної служби – понад 100 млрд гривень.

Нову структуру наділили такими функціями:

 • обслуговування населення за програмою медичних гарантій – списку безкоштовних медичних послуг;
 • моніторинг і аналіз попиту на медпослуги і ліки в Україні;
 • замовлення медпослуг і медикаментів за програмою медичних гарантій;
 • розробка проекту медгарантій і тарифів на послуги;
 • складання, зміна і припинення договорів про медобслуговування з лікарнями;
 • контроль лікарень щодо дотримання договорів про медобслуговування і виконання програми медичних гарантій;
 • забезпечення роботи електронної системи охорони здоров’я.

Що зміниться для лікарень і пацієнтів

Нове відомство оплачуватиме роботу лікарів. Чим більше до лікарні звернулося пацієнтів, тим більше медустанова отримає грошей. Для цього НСЗУ підпише контракт з лікарнями. Це означає, що відомство купуватиме для українців медичні послуги. МОЗ складе тариф на кожну послугу лікарні, і платитиме їй за цим тарифом.

Цього року така система оплати здійснюватиметься тільки для лікарів первинної медичної допомоги: терапевтів, сімейних лікарів та педіатрів.

За одного пацієнта медик отримає 370 гривень на рік, з 2019 – 450 гривень. Тариф за прийом пенсіонерів і дітей буде вдвічі вище. Для того, щоб лікарі отримували фінансування по-новому, вони повинні підписати з пацієнтами декларації про медобслуговування.

1246030_01

Фото:  AFP/GUILLAUME SOUVAN

Все це означає, що лікарі не отримуватимуть зарплату за тарифною сіткою. Вона залежатиме від кількості пацієнтів, з якими лікар підписав договір про медобслуговування. При цьому МОЗ встановив ліміт пацієнтів, з якими лікар може підписати договір – 2000 осіб.

В умовах договору будуть прописані обсяг безкоштовних медпослуг і ліків, права і обов’язки пацієнта і лікаря. При цьому пацієнт може вибрати будь-якого лікаря в будь-якій лікарні, незалежно від прописки. Угоду можна підписати і з приватним терапевтом.

Що оплатить Національна служба здоров’я, а за що доведеться платити зі своєї кишені

З 2019 року в Україні запрацює програма медичні гарантій. Щорічно НСЗУ  список медичних послуг, які може оплатити з держбюджету, окремо буде створено перелік платних послуг – їх українці оплачуватимуть самі. Всі тарифи і переліки затверджуватиме уряд і парламент. В якому вигляді буде цей список, зараз невідомо, МОЗ обіцяє закінчити його розробку до кінця року. Але відомство обіцяє, що Національною службою здоров’я буде гарантовано покриватися:

 • екстрена медична допомога;
 • первинна допомога – лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра;
 • спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога;
 • паліативна медична допомога;
 • медреабілітація;
 • медична допомога дітям до 16 років;
 • меддопомога в зв’язку з вагітністю та пологами.

У МОЗ зазначають, що в первинній медицині для пацієнтів безкоштовними залишаться загальний аналіз крові, аналіз крові на глюкозу, на загальний холестерин, аналіз сечі, загальний аналіз сечі, а також швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

zakarpatpost.net