Закарпатець вирощує близько п’яти тисяч квітів, серед яких – більше сотні видів тюльпанів

Виявляється, на Закарпатті є не тільки нарцисова, але й тюльпанова долина. Тільки поле з лілійними рослинами знаходиться під опікою не Карпатського біосферного заповідника, а любителя рослин – Олександра Кондратюка. У нього в гостях і побувала закарпатська газета «НЕДІЛЯ».

Родинна справа

За повір’ям, у закритому бутоні тюльпана заховано людське щастя. Саме щастям вважає квітникарство і 36-річний квітколюб із Хуста. А тюльпани у сім’ї Кондратюків вирощують із 1975 року. Першим починав батько Олександра – Валерій. Проте любов до строкатих вишуканих квітів передалася й синові.

«За фахом я не ботанік, не агроном. Закінчив Закарпатський лісотехнічний коледж, Карпатський інститут підприємництва «Україна». Скажімо, до вирощування рослин жодна з моїх спеціальностей відношення не має. Проте саме квіти дають можливість відчути справжню насолоду від споглядання прекрасного», – натхненно розповідає Олександр.

За словами любителя барвистої краси, роботи з тюльпанами багато, але доглядати за ними нескладно.

«Висаджуються рослини у ґрунт у жовтні, морози їм не страшні. Навіть якщо у березні випаде сніг і з’явиться листя, поки немає бутону – квітці нічого не загрожує. Тому рослини нічим не прикриваємо, ростуть вони прямо на грядках. Тюльпани – квіти непримхливі, легко призвичаюються до всього. Проте роботи з ними вистачає всім. Допомагає і мама. Рослинки ж слід і прополювати, і поливати, і підживлювати, і підкопувати, і висаджувати. На жаль, тюльпани інколи хворіють. Тому важливо помітити, чи немає між здоровими заражених рослин. Захворювання переносять комахи, а вражені квіти потрібно утилізувати, аби недуга не перекинулася на інші, бо якщо цього не зробити, то через два-три роки вся рослинність може бути пошкодженою», – розповідає квітникар.

Як переконує хустський любитель квітів, наразі купити насіння та цибулини можна будь-яке і будь-де, але найпростіше – замовити через Інтернет. Звичайно, інколи траплялося й таке, що замовник отримує не те, на що очікував, однак таке буває нечасто.

Домашня оранжерея з п’яти тисяч квітів

На подвір’ї родини Кондратюків дійсно, як у оазі. Різнобарвні квіти, наче сонячний килим, застеляють город, який радше нагадує ботанічний сад. Звідусіль до неба гордо тягнуться високі та мініатюрні стебла. Червоні, жовті, рожеві, білі, бордові, фіолетові бутони з пухнастими та класичними пелюстками… Емоцій і вражень стільки, що словами не передати! Хочеться просто «скупатися» у ніжному тюльпановому морі.

«У нас є більше сотні видів тюльпанів, серед яких: Уайт Сваллоу, Бургунді, Куммінгс, Африкан Куин, Єстерон,Тендер Бьюті, Лиска, Мікаеллі… усіх навіть не злічити. Улюблених немає, але найбільше подобаються «бахромчаті»,тобто з надрізами на кінцівках пелюсток. Що ж стосується кольорової гами, то особливо мені імпонують жовті, червоні білі і чорні», – усміхається Олександр Кондратюк.

Хустський володар тюльпанового поля знає й історію дивовижних рослин, каже, що перші письмові згадки про них датовані XI-XII ст., а зображенням бутонів цих квітів величі і благородства було оздоблено рукописні Біблії тих часів.

«Батьківщиною тюльпанів вважається територія сучасного Казахстану, а першою країною, де їх окультурили, є Персія. Саме там рослини й отримали сучасну назву, яка дослівно перекладається як «тюрбан», тобто, східний головний убір, – ділиться знаннями чоловік. – До речі, тюльпанові поля є і в Нідерландах. Наші ж красені квітують приблизно від 25 березня до 1 травня. Тривалість їхнього цвітіння два-три тижні, але все залежить від погоди».

Усього в Кондратюків ростуть близько п’яти тисяч квітів. Крім тюльпанового розмаїття у маленькому рукотворному Едемі хустських квітникарів є й іриси, жоржини та інші насадження. Між іншим, вирощуванням квітучих рослин сім’я ніколи не заробляє, своє хобі вважає чисто справою для душі.

«Кожен рік купуємо якісь нові сорти. Експериментуємо, дивимось, які приживаються краще. Крім спільного захоплення всі ми маємо основну роботу, а квітникарством займаємося виключно задля власного задоволення. Адже як приємно дивитися на строкаті шати природи, милуватися принадами вишуканих рослин. Взагалі втішає, коли вдома така краса. Між іншим, нас у місті всі знають, багато людей приходять просто поглянути на квіти, бо професійно розведенням тюльпанів мало хто займається.

Господар гігантського квітника мріє побувати на одному з тюльпанових полів, побачити, як ростуть квіти у природних умовах. А ще Олександр планує розширити асортимент насаджень, аби дарувати оточуючим ще більш піднесений життєрадісний квітковий настрій.

Марина АЛДОН, закарпатська газета «НЕДІЛЯ», ексклюзивно для zakarpatpost.net