Трійця, Зелена неділя: чому прикрашають будинки, що не можна робити, чому заборонено купатися

Цей день вважається державним вихідним, і мільйони людей з радістю його відзначають. Ось тільки далеко не всі замислюються над походженням тих чи інших традицій, вирішили заглибитися в історію появи деяких ритуалів, передає Ukr.Media.

У кожному регіоні свої особливості святкування Зелених святок, але всюди ключову роль відіграють рослини. Так, українці щедро прикрашають свої будинки лепехою (ще цю рослину називають ірним коренем, татарським зіллям або лепехой). І в цьому є дуже глибокий сенс!

Справа в тому, що аїр володіє сильними лікарськими властивостями. На Сході це рослина вважалося магічним. Татари свято вірили, що воду, в якій росте ірний корінь, можна сміливо пити, не боячись отруїтися!

Існує легенда, що Чингісхан перед тим, як вирушати у військовий похід, посилав вперед розвідників. Вони брали з собою шматки свіжого кореневища лепехи і розкидали у водойми. Якщо рослина вкорінювалося, воду вважали придатною для пиття. Саме тому в наших краях ірний корінь прозвали татарським зіллям.

Наші пращури помітили, що там, де росте аїр, набагато менше комарів, мошкари і інших комах-паразитів. Справа в тому, що в цій рослині міститься багато ефірних олій, що відлякують комах. Звичайно ж, у давнину люди не знали цих подробиць, але зметикували, що чудодійні властивості татарського зілля можна використовувати в побуті.

Глиняні підлоги будинків щедро устилались лепехою, а стіни прикрашали пучками цієї рослини. Це відлякувало клопів, бліх, тарганів, комарів, мух та інших настирливих комах!

До речі, інші запашні трави служили для цієї ж мети — відлякувати комах. Причому наші предки прикрашали ними оселі саме на Зелені святки аж ніяк не випадково. В цей час рослини містять найбільшу кількість ароматичних речовин!

Тепер ти знаєш, звідки пішла традиція прикрашати свій будинок татарським зіллям! Ми розповімо тобі ще про чотири основні речі, які категорично забороняється робити на Трійцю.

1. У цей світлий празник забороняється працювати, а особливо — копати землю. За повір’ями, не послухалися чекають тяжкі покарання: у тих, хто оре, худоба впаде, у тих, хто сіє, град поб’є посіви, а у тих, хто пряде вовну, вівці заблукають.

2. На Трійцю не варто призначати весілля — нічого хорошого таку сім’ю не чекає. У цей день краще тільки свататися і говорити про весілля, особливо якщо молоді збираються обвінчатися на Покрову.

3. Не можна гуляти біля води і купатися у відкритих водоймах, а то русалки заберуть до себе. Мабуть, так наші предки намагалися захистити своїх дітей і не пускали їх купатися в холодну воду.

4. І, звичайно ж, під час свята категорично заборонено говорити про погане, злитися і заздрити.

zakarpatpost.net