АНОНС. Які магічні обряди проводили закарпатці та чому відрізали покійникам голови
Демонолог Василь Король про босоркань, забобони та місцеву Лису гору

На Закарпатті існують безліч забобонів і лайок. Крім того, чи не кожному відомо про місцевих босоркань, які, як кажуть, живуть переважно в селах і знають масу замовлянь, можуть як допомогти людині, так і нашкодити. Історичні джерела описують закарпатську відьму Марію Рушковську, яку спалили ще в 1730 році біля першої в Ужгороді церкви, що була на території замку.
Отже, сьогоднішнім гостем прес-центру газети «Неділя Закарпатські новини» є людина, яка професійно знається на магії та закарпатських босорканях – етнограф, дослідник демонології і народної магії Закарпаття Василь КОРОЛЬ.
Під час «Недільних бесід» він розповів про найцікавіших міфічних істот, у яких вірили та навіть досі вірять наші земляки, лікувальну, любовну та шкідницьку магію, замкову містику і багато іншого.
– Передусім розкажіть, будь ласка, що вас наштовхнуло на думку обрати таку неординарну професію?
– Я жив у селі, дідусь і бабуся розповідали різні історії, які траплялися з їхніми предками, переповідали всякі міфологічні сюжети. Вони цікаві як молодшому, так і старшому поколінню. Тож ця любов до непізнаного і загадкового і стала стимулом для того, що я обрав у житті таку стежку.
– Кажуть, що в нашому краї люди настільки люблять різні ритуали, що у деяких селах навіть по гриби вирушають після того, як прочитають замовляння. Що вам про це відомо?
– Кожен вид господарської діяльності людини пов’язаний був у наших предків із якимось магічними діями. Це ж стосується і мисливців, рибалок, не лише шукачів грибів та ягід. Забобонів справді чимало. Деякі з них дійсно стосуються грибників. Робили це, аби убезпечити свій похід у ліс і щоб повернутися звідти не з порожніми руками.
Кілька років тому ми проводили етнографічну експедицію в Ужгородському та Перечинському районах. Там вивчали апокрифічні молитви. Існує спеціальна апокрифічна література, яка пояснює подібні речі з позиції на межі міфології та християнства. Скажімо, подані оповідки про те, як Христос подорожував із Петром.При цьому з ними відбувалися певні пригоди, які пояснювали окремі явища. Для прикладу, появу грибів пояснювали тим, що святий Петро їв білий хліб, ламав скибки і кидав їх під кущі і з них виросли білі гриби. Такі ж пояснення є й до інших рослин та тварин. Допитливі діти завжди розпитували щось батьків, дідусів, бабусь, їм розповідали такі історії деякі з них навіть записували.
– На Закарпатті досі існує багато забобонів. Які були найвідомішими раніше, що вам відомо про їхнє виникнення?
– Забобони справді є навіть сьогодні в кожній професії. Це – неписані певні правила, яким намагаються слідувати, аби діяльність, яку виконує людина, була більш ефективною, мала позитивний характер. Крім того, існують і загальні забобони, які можуть стосуватися будь-кого. Наприклад, чорна кішка, що перебігає дорогу. У цьому контексті вона вважається однією з іпостасей, одним із зооморфних проявів нечистої сили. Відповідно будь-який контакт із нею або з місцем, де вона пробігла, вважалося, може негативно вплинути на людину. Тож коли немає варіанту піти іншим шляхом, люди кидають спочатку камінь, ніби він першим перейшов те місце і забрав на себе весь негатив, і лише так ідуть самі.
Так само, коли дорогу хтось переходить із порожнім відром, мовляв, не поталанить. Або ж інші, навпаки це намагаються перекрутити на свій бік і кажуть, що в порожнє відро більше поміститься, тому це на успіх.
Щодо вуличних забобонів, то люди надають різне значення зустрічі зі священиком або сажотрусом. У сучасному світі такі речі формують і ще більше підсилюють віру в передсуди.
А як захищалися і захищаються закарпатці від негативного впливу темних сил? Який з районів області вважається найбільш пов’язаним з магією? Де найбільше босоркань і чому? Якщо в Києві існує Лиса гора, де збираються відьми, чи є в нашому краї такі місця сили чи ритуальні? Які найстрашніші обряди проводили наші предки?
Про це та багато-багато іншого читайте у свіжому номері газети «Неділя Закарпатські новини».
Купуйте свіжий номер газети «Неділя Закарпатські новини» у кіосках або передплачуйте на своїй пошті!
У продажу із 20 липня.