Новий ринок електроенергетики: на які тарифи розраховувати закарпатцям

Ласкаво просимо до супермаркета електричної енергії. Саме так, якщо спростити, можна розшифрувати рішення комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг про перехід до ринкових відносин. Цього тижня була скасована також тимчасова тарифна формула, відоміша як Роттердам.

Все це планові дії для переходу України до нового ринку електроенергетики, передбаченого законом. Остаточно він запрацює влітку наступного року. Це означає, що ми зможемо самі вибирати постачальника електрики і підписувати з ним двосторонню угоду. Чи дійсно так буде і чи не злетять після цього тарифи, розбирався кореспондент “Сегодня” Віталій Литвин.

Невелике німецьке містечко Мюнзінг. Стефан показує своє господарство. Великий будинок, басейн, електроплита. На електрику витрачає чималу суму.

“395 євро щомісяця. І це тому, що у мене досить великий будинок. З СПА та басейном – а щоб цим користуватися, відповідно, споживаємо багато електроенергії. Для домогосподарств типових, маленьких рахунки за світло зазвичай досягають 120 євро максимум”, – розповідає житель Мюнзингена Стефан Німмесгерн.

Від 120 до майже 400 євро досягають рахунки за електрику в Німеччині. І на ціну електроенергії німці, як і жителі багатьох країн Євросоюзу, можуть впливати. Все залежить від постачальника електроенергії. Хочете – підтримуєте екологічно чистого виробника, відповідно, платите більше. А хочете заощадити – вибираєте струм від атомних електростанцій.

Все це – результат лібералізованого ринку електроенергії. В ЄС за споживача борються постачальники. Тільки в Німеччині їх кількадесят.

“Ми можемо вибирати будь-якого, який нам подобається – це дуже легко зробити. Ви заходите на спеціальну інтернет-платформу, називається чек-24. Там вас запитують, скільки електроенергії вам потрібно на рік, скільки кіловат споживаєте. Ви заповнюєте форму, і потім вам видає варіанти. А коли ви міняєте постачальника, вони це бачать, і перше, що надають вам, щоб ви вибрали саме їх – це знижки. Можливо, 20 відсотків, можливо 10, буває і 30, у всіх по-різному. Залежить від того, скільки кіловат ви плануєте в них купити. ви клікаєте, міняєте провайдера, а далі вони самі вас все роблять”, – говорить Стефан Німмесгерн.

Вибрати постачальника можна залежно від способу споживання електрики і дистанційно.

Складно уявити в Україні подібну систему, але цього тижня регулятор прийняв низку постанов, які вводять масштабну реформу на ринку електроенергії в Україні.

Завдяки цій реформі кожен споживач матиме можливість самостійно вибирати постачальника електроенергії.

“НКРЕКП підтримав постанову щодо реформування ринку електричної енергії. І таким чином ця постанова по суті скасовує так звану формулу “Роттердам плюс” з першого липня 2019 року”, – коментує директор енергетичних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. А. Разумкова Володимир Омельченко.

Нацкомісія з регулювання дозволила перехід до вільного ринку енергетики.

Формула “Роттердам плюс” була тимчасовим засобом стримати зростання вартості електроенергії і підготувати ринок до нових умов. Протягом двох років населення мало можливість платити за низькою ціною. Щорічно українці в цілому економили близько 40 млрд грн.

Для порівняння, зараз кіловат/годину електроенергії в Україні коштує 1 грн 28 коп. Тоді як в сусідній Румунії – 4,39 грн, Польщі – 4,63.

Українці платять за електроенергію в 3,5 раза менше, ніж жителі сусідніх країн ЄС. У тому числі і тому, що в Європі виробники електроенергії постійно модернізують обладнання та це строго контролюється. В Україні з переходом до вільного ринку енергії у виробників теж будуть такі зобов’язання.

Модернізація потужностей в подальшому може вплинути на тарифи.

Реформа назрівала давно. Вільний ринок електрики має запрацювати ще 2015-го. Але війна на сході країни змінила ці плани. Проте, вся експертне середовище одностайне: реформа повинна бути. Незважаючи на опір деяких політиків.

“НКРЕКП є головним мотором, по суті, реформи ринку електричної енергії. І ті рішення, які вони ухвалюють, фактично були підтримані експертною спільнотою, я не побачив жодного експерта, який би заперечував реформу ринку електричної енергії”, – говорить Омельченко.

“У законі чітко прописані механізм його реалізації, і що з 1 липня наступного року має запрацювати вільний ринок. Це не тривожний факт, але якщо цього не станеться, то будуть, звісно, великі проблеми”, – пояснює експерт енергетичного ринку Дмитро Марунич.

Ринок енергетики запрацює влітку 2019-го. Необхідне для реформи законодавство максимально наближене до європейських норм.

“Йдеться про приблизно 120 нормативно-правових актів і статус синхронізації вторинного законодавства буде підвищений, наскільки я розумію і мені відомо, до 80-90%”, – говорить радник міністра енергетики та вугільної промисловості України Максим Белявський.

“Україна дійсно доклала величезних зусиль, і я вважаю, що Європейський Союз треба інформувати про них більше. Ми повинні вже починати реально глибоке співробітництво, воно потрібне не тільки Україні, але і Європейському Союзу, для енергетичної безпеки. Уже зараз противники реформи лякають споживачів подорожчанням електроенергії. Але національний регулятор заспокоює”, – пояснює депутат Європарламенту Міхал Боні.

“Цей товар споживач може купити, як ми наприклад, будь-які товари в побуті в будь-якому магазині. Роль цих магазинів виконуватимуть ті постачальники, які вже сьогодні отримують ліцензії. Хто зможе запропонувати споживачеві нижчу ціну – до того і піде споживач”, – говорить голова НКРЕКП Оксана Кривенко.

А оскільки українці не такі багаті, як німці, постачальникам в боротьбі за споживача доведеться стримувати бажання заробити зайвого і пропонувати прийнятний тариф.

zakarpatpost.net