З каретами, красивими дівчатами та розвагами: як на Закарпатті День Бетлена святкували

[Total: 0    Average: 0/5]

Цьогоріч День Бетлена святкувався з розмахом. Закарпатців вітав зі святом Генеральний консул консульства Угорщини в Берегові Матяш Сіладі…

Але почнемо з того, хто такий Бетлен.

Габор Бетлен (угор. Bethlen Gábor) — князь Трансильванії, король Угорщини, герцог Опольський, ватажок анти-Габсбурзького повстання в Угорському королівстві.

Він проводив політику зміцнення князівської влади, створив постійну армію, був хорошим дипломатом,  брав участь у початкових фазах Тридцятилітньої війни на боці протестантів.

Його  знають як мудрого політичного діяча, який шляхом компромісів, часом навіть жорстких дій завжди відстоював національну свідомість свого народу.

Але яке відношення мав угорський правитель  до закарпатського Хуста?

Із історичних джерел відомо, що  у 1617 році за 20000 форінтів він продав Хуст своєму брату Іштвану, який був володарем фортеці  до 1648 року  і навіть  заради неї  пожертвував своїми домаганнями на титул трансільванського князя.

Та чи бував Габор Бетлен  у місті над Тисою? Скоріш за все, що так, тим більше враховуючи, що правитель любив допомагати протестантським церквам.

«З першої половини 1600 року на чолі протестантської громади стає сім’я Бетлен. Граф Бетлен Іштван у 1638 р. на гроші свого брата-князя реконструює церкву. 1699 року побудували чотири вежі на даху, які стали взірцем сьогоднішніх веж, реставрованих у 2001 р. Значна внутрішня перебудова церкви проведена протягом 1774-1783 рр. Саме тоді зроблено різану кам’яну підлогу (до речі, вона збереглася до сьогодні), місця для сидіння, розташований у північній частині верхній ярус і корону собору», — пише Михайло Бізонич у книзі «Хуст у старовинній листівці».

Тобто, Інштван Бетлен проводив реконструкцію костелу в Хусті за гроші брата Габора.

Крім того, у 1640 р. він подарував Єлизаветинському костелу срібний кубок та чашу. Для нього це було такою ж дрібницею, як нині угорським політикам дарувати якійсь хустській чи вишківській школі ноутбук,  але про той вчинок  вдячні реформатори згадують досі.

Отже, у 2013 році угорська громада Хустщини вперше вирішила відзначити день призначення Габора Бетлена правителем Трансільванії. Відтоді ця подія в місті над Тисою відзначається щоосені.

Спочатку свято проходило скромно, біля краєзнавчого музею і про нього взагалі знали одиниці. Торік святкування вперше відбулося  на центральному Майдані Незалежності.

Цьогоріч вдруге День Бетлена святкувався з розмахом. Для гостей та учасників дійства організатори підготували різноманітні  майстер-класи, народні гуляння, співи, танці, ремісничі заняття, дегустацію страв і напоїв, ярмарок, дитячі ігри.

Кухарки люб’язно частували присутніх на дійстві різними наїдками – калачами, тістечками, дереями, лангошами. Було на святі й чимало вин, мадярської паленки, різних пряників та інших смаколиків.

Зі сцени постійно доносилась музика. Там співали й танцювали різні колективи з усієї області.

Цікавою була історична реконструкція подій тих часів у виконанні костюмованих персонажів переважно з числа студентів Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ. Вони пройшли урочистою ходою через весь центр закарпатського містечка і  відтворили важливі сторінки життя Габора Бетлена.

Також закарпатців вітав зі святом очільник консульства Угорщини в Берегові Матяш Сіладі та інші гості.

Зараз гуляння тривають.

zakarpatpost.net

 

 

Comments are closed.