Золотий дощ чи кам’яні дерева? Ужгородці вирішують, що висадити на Петефі

Ужгородська міська рада цікавиться думкою ужгородців, які дерева садити на пішохідній оновленій частині площі Шандора Петефі. Оскільки надходило багато різних пропозицій, вирішили скористатися методом консультацій за допомогою сервісу “Ваша думка”.

Про це повідомлдяє прес-служба Ужгородської міської ради.

На площі Шандора Петефі завершуються роботи з благоустрою громадського простору. Фахівці біологічного факультету УжНУ пояснили, які переваги має той чи інший вид дерева, які рекомендовано висадити:

1. Liquidambar styraciflua – ліквідамбар смолоносний, амброве дерево.

Походження: Південь та схід США.

Розмір. Заввишки 10-20 м, крона пірамідальна до 6-12 м шириною.

Тривалість життя – до 100 років.

Коренева система. Стрижнева, досить розгалужена.

Декоративність. Дерево вирізняється великим (до 20 см), яскраво-зеленим пальчастолопатевим листям, ззовні схожим до деяких видів клена. Особливо привабливе дерево восени, коли листя набуває темно-пурпурового, або фіолетово-коричневого, жовтогарячого, винно-багряно-червоного забарвлення. Нарости кори надають йому фантастичного вигляду і прикрашають дерево взимку. Смолу, яку виділяє дерево, ацтеки вважали лікувальною.

Екологія. Світлолюбна рослина, стійка до міських умов. Потребує поживних, помірно зволожених, слабо кислих або нейтральних ґрунтів. Витримує температуру до –30 градусів Цельсія, у молодому віці страждає від заморозків, але добре регенерує.

2. Laburnum anagyroides Medic. – Золотий дощ звичайний.

Походження: Південна Європа.

Розмір. Дерево 4-5 м заввишки, крона шириною до 3-4 м.

Тривалість життя – понад 50 років.

Коренева система: Корені м’ясисті, мало розгалужені, не глибокі.

Декоративність. У період цвітіння (квітень-травень) дерево має неповторний вигляд – воно вкрито довгими суцвіттями (до 50 см) «золотих» ароматних квітів. Легко піддається формуванню крони.

Екологія. Вид стійкий до міських умов. Вимогливий до родючості і вологості ґрунту. Досить морозостійкий – витримує морози до –30 градусів Цельсія.

3. Acer platanoides – Клен гостролистий.

Походження: Європа.

Розмір. Висота культиварів виду до 15 м.

Тривалість життя – до 200 років.

Коренева система. Складається з достатньо розвинутого стрижневого кореня і чисельних, широко розгалужених бічних.

Декоративність. Дерево з густою кроною, струнким стовбуром, орнаментальними листками, які восени мають дуже ефектні кольори. Вид представлений багатьма формами. Наприклад, дуже популярна форма Друмонда, що має білу смужку на зеленому фоні, або форма rubra з темно-червоними влітку листками.

Екологія. Достатньо швидкоростуче дерево: у віці 10 років може сягати 4-5 м. Добре переносить пересадку до 10-15 років. Стійке до сильних вітрів, посухи та високих температур. Дуже морозостійке (до –400С), не пошкоджується весняними та осінніми заморозками. Вид вимогливий як до родючості, так і до вологості ґрунту, чутливий до засоленості ґрунту. Майже не пошкоджується шкідниками.

4. Koelreuteria paniculata – кельрейтерія волотиста, золотий дощ волотистий, хибне мильне дерево.

Походження: Китай, Корея, Японія.

Розмір. Дерево 6-8 (до 15) м заввишки, з кроною завширшки 5-8 м, річний приріст – 20-25 см.

Тривалість життя – понад 100 років.

Коренева система. Основні корені – потужні, м’ясисті, поверхневі – малорозгалужені, чутливі до ущільнення ґрунту. Особливості будови кореневої системи дозволяють садити кельрейтерію близько до фундаментів і доріжок.

Декоративність. Завдяки формі листя (непарноперисте, ажурне, 35 см завдовжки), дає гарну, помережену тінь. Листя під час розпускання яскраво-червоне. Наприкінці літа (з кінця липня до вересня) дерево прикрашають золоті квіти. Надзвичайно декоративні плоди нагадують паперові ліхтарики, привертають до себе увагу.

Екологія. Світлолюбна, теплолюбна рослина. Добре витримує спеку. Стійка до міських умов, витримує довготривалі періоди посухи. Витримує температуру до –32 градусів Цельсія.

5. Celtis occidentalis – каркас західний, залізне дерево, кам’яне дерево.

Походження: Північна Америка.

Розмір. Висота до 15-20 м.

Тривалість життя – до 200 років.

Коренева система. Стрижнева, глибока. Закріплює ґрунт, особливо на схилах.

Декоративність. Дерево з прямим стовбуром, кора якого вкрита численними тріщинами та набряками, що надає дереву незвичайного вигляду. Молоді пагони опушені, зигзагоподібні. З кінця літа декоративності надають круглі пурпурово-коричневі ягоди, які їстівні, солодкі на смак. Медонос.

Екологія. Світлолюбна рослина. Росте на всіх типах ґрунту. Надзвичайно морозостійка – витримує температуру до –40 градусів Цельсія. Чудово переносить спеку та посуху. Не хворіє. Рекомендовано лише санітарне обрізування.

У переліку для голосування – 6 видів дерев. Ще один вид – це сакура, оскільки дуже багато ужгородців висловлюються за те, щоб висадити на площі Петефі саме її.

Публікуємо проміжкові результати голосування та нагадуємо, що триває воно до 25 жовтня.

  

zakarpatpost.net