”Біль був нестерпний”: як лікарі безкарно відправляють на той світ українців

В Україні медики дуже рідко несуть відповідальність за свої помилки. Статистика доводить — скарг від українців багато, проте лише одиниці з них розслідуються, а до суду доходять ще менше.

До того ж, покарання для лікарів за їхню недбалість досить м’яке, а багато хто з них звільняються від відповідальності через закінчення строків давності. Ще один аспект — корпоративна солідарність медиків. Експертизи проводять їхні ж колеги, і багато хто з них не хочуть підставляти одне одного.

Як лікарі калічать і доводять українських пацієнтів до смерті — у матеріалі OBOZREVATEL.

Не зробили кесарів

У пологовому будинку Рівного скандал. 23-річна Анастасія Редько більше доби народжувала дитину, проте лікарі так і не спромоглися зробити їй кесарів розтин. Коли змучена молода жінка просила лікаря зробити операцію, він просто мовчав.

Перша вагітність Анастасії затягнулася, тому на 40-му тижні її відправили в патологічне відділення пологового будинку. “Лікарі сказали, що потрібно ставити крапельницю для стимулювання. Як тільки її поставили, у мене почалися сильні перейми, біль був нестерпний. Усе це тривало годин дев’ять, я вже була змучена. Потім перейми вщухли, і я навіть змогла трохи поспати. Серед ночі знову почалися, не такі сильні, але спати я вже не могла”, описує OBOZREVATEL свої муки Анастасія.

Дитину навіть витягали вакуумом, лікар увесь час кричав і лаявся. Але малюк народився і навіть не закричав. Виявилося, що у новонародженого була перетиснута пуповина і він перебував без кисню. Дитина впала в кому.

Зараз хлопчик у реанімації обласної лікарні. “Його стан без змін. Вночі двічі зупинялося серце. Голова сильно опухає. Лікарі ніяких прогнозів не дають, кажуть, стан критично-важкий”, — ледь не плаче Анастасія.

“Лікарю нічого не буде”

Зустрітися із головлікарем лікарні Анастасії вдалося не одразу. А коли вона все таки потрапила до нього, то з’ясувалося, що у нього закінчився контракт. “Він каже, що вже не головлікар. Але, мовляв, мої слова і розповідь лікаря Жильчука не збігаються. А потім прямо сказав: ви ж розумієте, лікарю нічого не буде”, — запевняє Анастасія, і продовжує: — Коли стало відомо про це, мені почали писати люди, мої знайомі, які народжували у цього лікаря. З’ясувалося, що такі пологи у нього не перші, він нерідко калічив дітей”.

У пологовому будинку ситуацію не коментують. “Зараз створена комісія, триває розслідування. Тому поки ми нічого сказати не можемо. Лікаря теж викликали. На жаль, такі випадки бувають, ми співчуваємо батькам”, — повідомила OBOZREVATEL начмед Ольга Голуб. А Настя Редько каже, що на комісію їх із чоловіком не запрошували, хоча вони б дуже хотіли побувати на цьому засіданні.

Лікарі кажуть, що виправляться

Ще одна трагедія сталася 5 червня цього року в Тернополі. У реанімації міської дитячої лікарні помер 3-річний Артем Качура. Ще 1 червня ввечері після дитсадка у малюка піднялася температура. Мама чотири рази викликала швидку, лікарі якої ставили діагноз — застуда, ангіна. 4 червня Артема, у якого вже з’явилася блювота, відвезли в лікарню, де ангіна не підтвердилася. Артема відправили в інфекційне відділення. Лікарі не одразу взяли аналіз крові, виписали ліки від отруєння.

Опівночі мама підняла гвалт, і тоді лікарі виявили, що хлопчик уже не бачить і не може навіть нахилити голову. Його забрали в реанімацію, але через декілька годин він помер. У Артема виявився бактеріальний менінгіт.

Цей випадок стався на Закарпатті 23 жовтня. Лікар-стоматолог Ужгородської районної поліклініки в Чопі Юрій Чопик забув у горлі 13-річного Юри Марадика голку. За словами мами Юрія, Олени Марадик, медик лікував зуб, витягав нерв, поклав ліки й сказав прийти через тиждень. Але вже дорогою додому хлопець відчув біль у горлі.

“Біль посилювався, я залишила свою маленьку дитину на чоловіка й пішла із сином у поліклініку до цього лікаря. А він мене й слухати не став, почав кричати і навіть не прийняв. У результаті тільки в одній із поліклінік Ужгорода вдалося зробити знімок і з’ясувалося, що в горлі — голка. А якби вона потрапила у трахею, легені? Я ледве дитину не втратила”, — розповіла OBOZREVATEL мама.

Однак лікар-стоматолог себе винуватим не вважає і продовжує працювати. “Після цього випадку знайомі почали розповідати, що не вперше подібне трапляється із цим стоматологом. У когось він голку забув прямісінько в зубі”, — зазначила Олена Марадик.

Жінка написала заяву в поліцію. “Приходив дільничний, брав пояснення. Зараз чекаю дзвінка слідчого, який повинен дати направлення на експертизу. Все тягнеться, уже два тижні минуло. Єдина зміна — на дверях цього лікаря з’явилася табличка з його ім’ям і годинами прийому. Моє бажання — щоб цей лікар більше тут не працював і не калічив людей. Хоча одна медсестра почала обурюватися, мовляв, треба було по-людськи до цього лікаря підійти й вирішити. Всі в одному місті живемо. А що вирішувати, якщо він нас тоді навіть не прийняв? Сказати йому спасибі, що він ледь мого сина не угробив”, — каже Олена Марадик.

Мама уже не вірить, що лікаря насправді покарають, каже: “Якби таке трапилося із дитиною чиновника, то цей лікар одразу був би покараний і звільнений. А оскільки їх це не стосується, то ця людина буде продовжувати працювати”.

Суди захищають лікарів

Судячи з офіційної статистики Генпрокуратури, тільки за дев’ять місяців цього року зареєстровано 582 заяви від громадян за ст. 140 КК України “Неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником”. І тільки у трьох випадках пред’явлено підозру.

А ось у Реєстрі судових рішень цьогорік у судах за цією статтею розглядаються лише вісім справ. Тобто, реально до суду доходять одиниці.

Так, у суді зараз розглядають справу про смерть молодої мами. У Закарпатті, в Хусті, лікар-акушер допустив грубу помилку, коли приймав пологи. У результаті жінка померла від втрати крові. Прокурор просив відсторонити від роботи лікаря на час розслідування. Однак суддя встав на сторону медика і не дав дозволу на його відсторонення від роботи.

А в Полтавській області, у селі Диканька суд закрив справу про лікарську недбалість. Хоча мова йшла про смерть пацієнта. Батько померлого доводив у суді, що лікарі вчасно не надали його синові, який страждає хронічною виразкою дванадцятипалої кишки, необхідну допомогу. Він перебував на денному стаціонарі, і йому призначили уколи. Однак лікарі не завжди їх кололи, бо були зайняті особистими справами. Слідчий вирішив, що ніякої недбалості немає, спираючись тільки на результати проведення внутрішнього розслідування у лікарні та врахувавши показання зацікавлених лікарів. А ось допитаних свідків із боку батька слідчий у свої висновки навіть не включив. У результаті справу так і закрили.

Відбуваються легким покаранням

Адвокат Костянтин Семенюк вважає, що все ж із кожним роком лікарів карають усе частіше. “Судячи з моєї практики, відсоток залучення лікарів до кримінальної відповідальності збільшується із кожним роком”, — пояснив він OBOZREVATEL.

Але все ж є низка причин, за якими медики уникають покарання. “Я якось зайшов у кабінет до чиновниці, яка в одному з департаментів охорони здоров’я міста займається розслідуванням таких випадків. Так у неї в кабінеті шкіряне крісло за 17 тисяч, монітор тисяч за 25. А саме вона відповідає за проведення експертиз правильності проведення лікування, призначення препаратів”, — розповідає Семенюк.

Ще одна причина — покарання за ст. 140 КК України для медиків занадто м’яке. Якщо дії лікаря призвели до нетяжких наслідків (тобто пацієнт залишився живий), то медику загрожує позбавлення права обіймати посаду або займатися лікарською діяльністю до п’яти років. Або позбавлення волі до трьох років. У разі, якщо людина померла з вини медика, то максимальне покарання також — позбавлення волі до трьох років, або обмеження волі до п’яти років.

“До того ж, існують строки давності. Вони дорівнюють максимальному терміну покарання за цією статтею. І лікарі, використовуючи зв’язки й адвокатів, затягують розгляд цих справ. У результаті, суд може винести вирок і тут же його скасувати, бо закінчився термін давності”, — каже Семенюк.

І подібних випадків дійсно вистачає. Наприклад, у Львові суд визнав провину анестезіолога в смерті 45-річного чоловіка і дав їй п’ять років ув’язнення. Однак лікар змогла спокійно відправитися додому, оскільки термін давності минув.

П’ять років тому у Львівській області породілля померла від інтоксикації. Рідним потрібні були роки, щоб домогтися суду. Лікар на засідання не з’явився, а рідним сказали, що термін давності минув два роки тому.

Адвокат Семенюк радить: якщо ви зіткнулися із лікарською помилкою, недбалим виконанням ними обов’язків, одразу ж вживайте заходів. “Якщо не сподіваєтеся на власні сили, залучайте юристів. Багато хто думає, якщо є факт смерті, то все і так зрозуміло, лікаря покарають. Ні, докази потрібно збирати з перших же годин, тому що навіть історію хвороби можуть переписати. Її потрібно одразу вилучати, робити копію, фото, щоб використовувати в суді”, — підкреслив юрист.

zakarpatpost.net