Священик накладає заборону на алкоголіків та курців

[Total: 0    Average: 0/5]

20 років тому про невелике село Катюжанка у Вишгородському районі під Києвом мало хто знав. Ситуація кардинально змінилася, відколи настоятелем місцевого храму Святого Архістратига Михаїла став Олександр Бонар. Цілительські здібності отця за цей час перетворили невеликий сільський прихід в об’єкт паломництва. Нині щоп’ятниці та щосуботи до нього на прийом вишиковується чимала черга тих, хто хоче кинути пити, курити чи приймати наркотики, пише популярна на Закарпатті газета «ПОРАДИ».

Варто сказати, що враження від батюшки Олександра та його методи лікування суперечливі. Дехто задоволений результатами й ставиться до священика як до святого чоловіка. Інші вважають його звичайним гіпнотизером, який просто вдало залякує людей карою Божою. В основі його дій лежить накладання епітимії (заборони) на певні дії протягом певного періоду. Перед накладанням епітимій батюшка попереджає: коли порушити обітницю – в житті можуть статися різні негаразди, наприклад, загострення хвороби, неприємності з родичами і навіть смерть.

«Переходимо на обжерливість. Є такі?»

– Це не кодування! Це повна вселенська заборона! – священик грізно обводить натовп, що стоїть у церкві, потім рукою показує на розп’яття, що стоїть біля входу. – Ось розп’ятий Ісус Христос. Ви йому дасте обітницю. Присягнули на рік, на п’ять, на десять років або довічно – пити вже не можна. Та цифра, яку ви назвете, вона під Богом у вас увійде.

Отець Олександр каже: за двадцять років до нього приїхало близько мільйона чоловік. В першу чергу ті, хто хоче кинути пити, курити чи грати в азартні ігри. Суть «зцілення» проста: за згодою людини, котра звернулася по допомогу, батюшка  накладає на неї духовне покарання – покуту – на певний термін, який вибирає сама людина. Алкоголікам на час покути не можна пити, курцям – палити; тим, хто страждає надмірною вагою в цей період потрібно їсти помірно, і так далі.

Начебто все просто – але це працює, стверджують віруючі. І стікаються в Катюжанку не тільки з усієї України, а й з-за кордону. krapka.club теж вирішив поїхати до отця Олександра, щоб розібратися в механіці чудес.

Незважаючи на ранній час, у церкві стоять кілька сотень людей. Для того щоб народ не товпився, прохід до ґанку йде «змійкою», через зроблений з металевих решіток коридор. Хтось міркує, що черга – це добре, можна постояти, подумати про своє грішне життя. Але більша частина народу перемовляється…

І ось на ганку з’являється 70-річний отець Олександр. Високий стрункий батюшка строго обводить поглядом натовп.

Тримається священик просто, говорить з людьми зрозумілою їм мовою і перед молитвою просить: «Чоловіки, знімаємо кашкети». Потім починає «інструктаж» – рубає короткими чіткими пропозиціями. Передбачаючи уточнюючі питання, пояснює:

– Якщо хтось захворів і лікарі призначили ліки, а там спирт. Вживати можна. Або ось, приїхав чоловік, каже: «Їду на Кіпр з родиною відпочивати, хочу вина там попити…» Ви можете до мене приїхати і зняти заборону. Зрозуміло, що комусь посаду дали, у когось похорони, у когось вінчання…

Частина натовпу мовчки киває, і отець Олександр переходить до тих, хто вирішив позбутися нікотинової залежності. Каже, що курці зі стажем, ті, кому різко важко кидати, можуть залишити для себе одну, або, скажімо, п’ять сигарет в день.

– Далі переходимо на обжерливість. Є такі? Ні? – батюшка уважно вдивляється в натовп. Товстяк, що стоїть в перших рядах, не може стримати посмішку від вуха до вуха і негативно махає головою.

– Підходячи до мене, не передавайте аналізи і всі папери медичні! Це не здравниця. Ви повинні сказати: «Я хворий». Бог вас благословить на здоров’я.

Печатка Іуди

Священик коротко розповідає про випадки чудесних зцілень і, завершуючи розмову, застерігає:

– Будьте уважні і обережні. Якщо є серед вас той, хто порушив обітницю, скажіть мені. На тих, хто порушив – знак Іуди. Той теж дав обітницю і зрадив.

Варто сказати, що історія отця Олександра обростає міфами, як про численні зцілення, скажімо, від безпліддя, так і про «кару небесну» для тих, хто заборону порушив. Мовляв, порушиш – Божий ангел відійде, і ти потрапиш в руки злих сил, загубиш себе або своїх близьких, обрушаться на тебе невезіння і хвороби. І розповідають в селі, як один хлопець порушив заборону на куріння, а незабаром потрапив до в’язниці – телефон, який він купив на ринку був краденим, а в крадіжці звинуватили його. Або як вам така історія: двоє друзів після отця Олександра зайшли в кафе і випили, одночасно їх «схопила» епілепсія! Але повернемося до проповіді. Завершує її прохання про пожертвування:

– Що пожертвуєте, за все спасибі. За світло, за газ 12 тисяч треба платити… – втомлено розповідає священик, потім показує на двір, на храм, що стоїть поруч: – Все, що бачите – вами побудовано. Тими, хто звільнився від раку, від алкоголю.

Тон отця Олександра змінюється. Він знову повертається до інструкцій, вже не повторює завчені і багато разів озвучені фрази, додає:

– Говоріть чітко: «Алкоголь. Рік». Ви підходите до мене по одному і кажете, від чого хочете зцілитися і на якій строк. Наприклад, кажете: від алкоголю на рік чи два. Або від тютюнової залежності – на тиждень, місяць і так далі. А то заходите, як мумія, ледве язиком ворочаєте. Влітку тут жодна муха не літає. Все здихає від перегару. І якщо не назвете термін – «дам» довічно!

У натовпі чути сміх. Отець Олександр додає:

– Усе! Закінчуємо, щоб ви не замерзли. Заходьте.

«Як сонце гріє?»

Черга рухається швидко. Люди підходять до отця Олександра, як і було велено, коротко говорять про залежність. Він уважно слухає, когось торкається рукою, когось осіняє хрестом, комусь просто киває. Довгих індивідуальних процедур немає. Кілька секунд, підходить наступний. Дочекавшись, поки черга вичерпається, ми підходимо до священика, просимо розповісти про «механіці» чуда.

– Як ви бачите людей, які приходять до вас? Що ви бачите? Недугу? Віру?

– Як пояснити… Як сонце гріє? Як хвиля піднімається? Не знаю, як пояснити, я практик. Але без божої допомоги я ніхто. Крім гріхів, нічого не маю.

Священик каже, що за 20 років до нього приїхало приблизно мільйон осіб, в тому числі з Росії, Білорусі, Європи, США, Ізраїлю. Запитуємо, чому саме до нього? Чому саме він так допомагає людям?

– Чому Бог дає талант? Є художники талановиті, а є Айвазовський, Ван Гог. Чи всім Бог дав такий голос, як Шаляпіну? – задумливо запитує священик. – Дар у мене з’явився без мого бажання. Я і не знав, що я його маю. Але першим мені про нього сказав старець в Києво-Печерській лаврі (в той час батько Олександр був художником і робив в Києві замальовки). Другий старець, вже в Одесі, мені сказав, що якщо я не прийму сан, то відповім перед Богом. Третій пророкував: «До тебе не заросте народна стежка».

– Виходить, у вас талант бути священиком?

– Тобі дається – і ти виконуєш.

– А тим, у кого таланту немає?

– Можеш поховати, повінчати, сповідь, причастя. Мені дається трохи вище.

– Чи важко так допомагати людям? Як ваше здоров’я? Були чутки, що ви померли.

– За 20 років мене весь час ховають. Було так, що мені вінки сюди приносили. Приходить жінка, у мене ж запитує: «Де могила отця Олександра?» Я у відповідь: «Ви його не знаєте?» Та: «Син зцілився від алкоголю у нього. А тут дільничні сказали, що наркомани його вбили». Різні чутки ходили. Роблять це для того, щоб до мене не їхали. Адже буває, що люди приїжджають трохи психічно нездорові, по-церковному називаються біснуваті.

Пославшись на втому, отець Олександр завершує розмову. Вже не на диктофон скаржиться, як важко йому дається кожен такий день.

А паломники швидко роз’їжд-жаються з Катюжанки. Частина приїхала сюди на автобусах з інших міст. Запитуємо, чи дійсно батько Олександр допомагає позбутися від залежностей:

– Якби було по-іншому, я б сюди 10 років людей не возив, – зізнається Володимир, водій зі Львова. – Сам курив дві пачки в день, а зараз не тягне. Але все залежить від віри, якщо її немає – не допоможе.

«Навіщо потрібні лікарі, якщо можна лікуватися так?»

Медики, з якими ми говорили про батька Олександра, налаштовані скептично:

– Знаєте, якби віра лікувала від алкоголізму, тоді б не було медицини. Навіщо вона? Все б лікувала віра: християнство, іслам, іудаїзм. Ще Гіппократ описував абстинентний синдром, за ним був Авіценна, Павлов, можна нескінченно називати прізвища. Їх робота вже не потрібна? – обурюється Асан Кадиров, нарколог. – Ось ви мені скажіть, хто у батюшки веде статистику? Може в наркологічному кабінеті ефект в 20 разів вище, ніж у нього. Ви навіть собі не уявляєте складність медичної проблеми, про яку ми говоримо. Ви розумієте, що вживання алкоголю веде до патології? Хворе серце, печінка, мозок. Їх хто лікувати буде? Хто це діагностувати буде? Людину можна просто втратити. Біда в тому, що у наших хворих деякі захворювання протікають безболісно. Чудес не буває. У мене був хлопець, який був навіть не алкоголіком – героїн вживав. І він розповідав, як одного разу почув голос Бога, як почав молиться, як у нього після цього абстинентний синдром пройшов атиповий. Правда, потім він потрапив до психіатричної клініки. Ви знаєте, що 40% психічно хворих стають алкоголіками і наркоманами? Звичайно, у нього може кинути пити примітивна особистість, якщо виробився рефлекс страху. Але перш за все у людини повинно бути бажання вилікуватися. У нас же всі хочуть бути здоровими, але ніхто не хоче отримати лікування, яке коштує грошей, і на яке йде не один день. Наше невігластво підживлюється бідністю.

При цьому психологи кажуть, що у отця Олександра дійсно є дар:

– У нього дар емпатії. Він по обличчю, по рухах тіла «зчитує» людину. Він розуміє, з чим до нього прийшли – з тривогою, болем, надією. Він може знайти спільну мову з людьми з будь-якого соціального прошарку. Ти віриш, коли він, як хороший коуч, каже: «Ти зможеш! У тебе вийде!» І додайте страх, який є у віруючих. Переконання і залякування – хороший метод для лікування залежностей, – розповідає Наталя Катуніна, психолог, яка виросла і довго працювала в Катюжанці. – У медиків одна методика – покласти в лікарню, відкапати, виписати. Проблема не зникає, а отець  Олександр, образно кажучи, припікає її страхом. За моїми спостереженнями, він допомагає приблизно 80% з тих, хто до нього приходить. І важлива не тільки віра, а й бажання кинути палити, пити і т.д. Людина хоче позбутися звички, але їй не вистачає волі, і вона начебто отримує її в церкві.

За словами психолога, на авторитет священика працює його скромність. Мовляв, ніхто не помічав, щоб він ходив по селу в Gucci. Зате видно, що на пожертвування він побудував великий храм, проклав до нього асфальтовану дорогу, вирішив проблеми з електрикою, ще й місцевим допомагає.

Оновити код

– Але люди, які зараз їдуть до нього, нічого такого не знають. Їх веде чутка, яка складалася десятиліття, – зауважує психолог Юрій Садовський.

Перевізники, які організовують тури по православних святинях України, підтверджують: «Катюжанського батюшку» знають всюди. Ось, наприклад, що розповідає Валентин Лавриненко, водій з Умані:

– Бувало, півсела чоловіків везу в Катюжанку – кодуватися. Одна подала ідею, сусідки схвалили, скинулися і замовили автобус. Причому, видно відразу – люди небагаті. Мабуть, пияцтво дістало.

Самі паломники теж не приховують інтересу:

– Їздили в Катюжанку всією сім’єю. Чоловік возив свекруху, бо та періодично йде в запої – дійшло до того, що вдома одеколон випила, поки нас не було. З нею разом їздила її сестра – закодували ще 15 років тому від алкоголізму, вирішила «оновити код». І ще одна родичка з нами поїхала. Вона алкоголізмом не страждає, але хотіла, щоб батюшка в Катюжанці закодував її ще й від ожиріння, – розповідає Марія з Кіровограда.

– Люди їдуть в сподіванні на чудо, і походження цього дива їх мало цікавить. Двісті років тому люди ось так, зцілилися, міняли своє життя, готові були до справжнім жертвам, присвячували частину життя служінню Богу. Сьогодні ми забігли до церкви, як хабарі роздали свічки. На зворотному шляху можемо ще для надійності до екстрасенса забігти. І тут можна говорити про ефект плацебо. Звичайно з багатьма проблемами – з тим же безпліддям або алкоголізмом краще і надійніше було б звернутися до фахівців. Але багатьом це не з руки, та й не по кишені – набагато простіше звернутися безпосередньо до вищих сил, минаючи такі інстанції, як доктор, обстеження, аналізи, діагноз. Це певна картина світу: я доторкнувся, зробив якусь дію, тепер мені стане краще. І це в деяких випадках дає полегшення. Але все це спірні питання. Не все можна пояснити науковим шляхом, – підсумовує Юрій Садовський.

Владислав Абрамов

Фото – із офіційної сторінки храму Святого Архістратига Михаїла в Інтернеті

zakarpatpost.net

 

Comments are closed.