Відома дизайнерка із Закарпаття оздоблює одяг кістками та людськими очима

[Total: 0    Average: 0/5]

А ще вона шиє одяг із волосся та взуття із зубів 

Мар’яна Фантич, що більш ніж 30 років тому позувала Михайлу Михайлюку для фонтану «Дівчина з голубом», у 80-х роках навчалася в Ужгороді на художника. Тоді їй було 17 років.

Тепер Мар’яні 46 і вона мешкає в Лондоні. Закарпатка успішно закінчила коледж мистецтв імені Ерделі, далі – Львівську академію мистецтв, після чого їй поталанило здобути диплом знаменитого англійського університету в графстві Міддлесекс, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Нині наша землячка відомий на весь світ дизайнер. У 2012 році вона разом зі своїм партнером Домініком Янгом створила епатажну колекцію модних речей Apex Predator. Про неї заговорили як про креативну авторку зубатого взуття. Спочатку те, що зуби на підошвах черевиків штучні, ніхто навіть не знав, вони настільки нагадували натуральні. Але вона сама зізналася, що використала штучні пластикові протези китайського виробництва.  Особливого «шарму» підошвам додавали золоті коронки на деяких експонатах. Про цей витвір сучасного мистецтва написали практично всі провідні видання Європи та Америки.

Після цього Мар’яна придумала ще одну новацію – на цей раз у світі спортивного інвентарю.   Її колекція тренажерів із назвою «Подвійні ігри» знову шокувала любителів сучасного нетрадиційного дизайну. У проекті екс-ужгородка задіяла 300 000 сталевих лез, аби підкреслити  конкретні, суперницькі атрибути гімнастичного знаряддя.

Але й це ще не всі новації Мар’яни Фантич. Наша землячка придумала ще й серію ексклюзивного одягу. Дизайнер представила світу костюм-двійку (піджак та брюки) з тканини, покритої чорною шерстю… Родзинка виробу в тому, що для його виготовлення використано не шерсть якоїсь тварини, а людське волосся… Оздоблено виріб ґудзиками у вигляді людських очей та прикрашено кістками. Вони також несправжні.

Мар’яна Фантич каже, що разом зі своїм партнером створює мистецтво, яке перегукується з теорію Чарльза Дарвіна про еволюцію, змішуючи її з елементами надприродного ритуалу. Сам творчий процес дизайнерка іменує Вуду-творчістю.

Утім хижацька колекція виникла не на порожньому місці. На думку арт-дуету, людина, що знаходиться на вершині харчового ланцюжка, одночасно є «найвищим хижаком». Тож ікла і різці, що стирчать з одягу, – це символи людської культури.

Тому головними матеріалами, з яких створювалася колекція Fantich & Young, власне, і є кістки та волосся.

За словами дизайнерки, тільки це залишається після людини, коли вона помирає, тому вони повинні прикрашати і тих, хто живе.

«Якщо людина носить на собі шкіру інших тварин, їхнє хутро, пір’я, а іноді прикріплює до одягу голови і хвости, чому б їй не використовувати інші частини тіла? Чим зуби гірші за шкіру, наприклад?», – наголошує вона.

Час від часу Мар’яна Фантич  буває в Ужгороді. Свою малу батьківщину дизайнерка не забула, адже саме тут залишилося її дитинство, її найприємніші студентські спогади, саме тут вона створила свої перші роботи і звідси стартувала у світ високого мистецтва.

zakarpatpost.net

Comments are closed.