Рання полуниця, квітневі персики: якими будуть ціни на ранні овочі і фрукти

Цього року овочі і фрукти нового врожаю з’явилися надзвичайно рано. Молоду капусту і молоду картоплю можна було купити вже в середині березня, перша полуниця також “достигла” першого місяця весни. А в квітні зелені і свіжих овочів-фруктів в торгових мережах стільки, що часом забуваєш, який місяць зараз на дворі, пише Сегодня

В принципі, до помідорів і огірків в березні українці вже звикли. Вони є на прилавках мало не цілий рік, але в досить обмежених кількостях, тому ціни взимку “кусаються”. Навесні з’являються перші овочі з українських теплиць. Цього року перші партії на оптові ринки завезли на кілька днів раніше, ніж у минулому, приблизно 25 березня.

За даними аналітичного центру найбільшого оптового ринку України “Шувар”, перші вітчизняні огірки цього року продавалися відсотків на 20 дорожче, ніж 2018-го – в середньому по 50,7-63 грн за кілограм, залежно від ґатунку, тоді як минулого року – по 40-42 грн (тут і далі наведено оптові ціни). Однак якщо минулого року вони в перші тижні тільки дорожчали, то цього ціна трималася на одному і тому ж рівні, а з настанням квітня стала падати. 5 квітня українські огірки продавалися вже по 33-42 грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року українські огірки дешевше майже на третину.

Імпортні огірки в п’ятницю, 5 квітня, продавалися по 30-35 грн/кг.

Останніми днями березня на ринку з’явилися і вітчизняні помідори – на кілька днів пізніше, ніж минулого року. Перші продавалися в середньому по 65 грн/кг, через тиждень ціна впала до 60 грн. Імпортні помідори оптовики продають від 45 грн.

У багатьох досі складається думка, що вищі ціни говорять про те, що продукція імпортна. Однак з ранніми овочами все якраз навпаки.

“Перша українська продукція завжди дорожча за імпортну. А потім вона падає в ціні до рівня імпортної, після чого імпорт істотно зменшується”, – розповідає Тетяна Гетьман, керівник інформаційно-аналітичного відділу “Інфо-Шувар”.

Виробництво тепличних продуктів в Україні дорожче, ніж в інших країнах, через високі ціни на паливо. Тому ціна, скажімо, на вітчизняні помідори вище, ніж на ті, що ми імпортуємо, наприклад, з Туреччини. Єдине, що дозволяє дійсно економити, – це альтернативні види палива. Але тут потрібні великі вкладення, а більшість підприємств не можуть їх потягнути. Тому ця ніша буде ще довгий час вільною“, – розповідає економічний експерт, голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

А ось редис цього року з’явився майже на три тижні раніше, ніж минулого. І сьогодні його оптові ціни дешевше, ніж на перші партії минулого року – 24 грн/кг, тоді як минулого року 11 квітня середня ціна була 27,5 грн/кг.

За спостереженнями експертів, 2019 року ціни на ранні овочі дешевше, ніж минулого року.

“Це пов’язано перш за все з тим, що минулого року в цей час тривав передвеликодній тиждень, а в цей час попит завжди вище. Цього року Великдень трохи пізніше, тому попит менше і ціни швидше знижуються”, – пояснює Тетяна Гетьман.

Капусту цього року, мабуть, можна назвати винятком. Ранньої української капусти в продажу ще практично немає. Очікується, що вона з’явиться тільки через кілька тижнів. Зараз же на прилавках переважно капуста з Македонії та Узбекистану. Порівняно з першими партіями, які з’явилися в 20-х числах березня і коштували 42-45 грн/кг, капуста втратила в ціні вже більше 10 грн (зараз її оптова ціна – 35-38 грн/кг). Але, порівняно з квітнем 2018 року, вона цього року коштує приблизно на 20% дорожче.

До речі, зелень сьогодні теж переважно імпортна. І дорожче, ніж минулого року. Наприклад, кріп сьогодні коштує близько 90 грн за кілограм, а минулого року в цей час був уже по 80 грн. Щоправда, минулого року в другій половині квітня ціни на нього підскочили мало не вдвічі – до 150 грн/кг.

Рано цього року з’явилися в продажу ягоди і фрукти нового врожаю. Першу полуницю – з Іспанії – можна було знайти на прилавках магазинів і на ринках ще в середині березня. А зараз вже завезли свіжу лохину і навіть малину. Радують і ціни. Зараз полуниці на оптових ринках вже багато, і, за словами експертів, ціни на неї вже помітно нижче, ніж були торік: 100-130 грн/кг. Ожина і малина ще дуже дорогі – до 600 і 640 грн/кг відповідно.

Тепер в квітні можна купити навіть персики. Щоправда, ціни кусаються: на оптових ринках персики коштують в середньому 130 грн/кг.

Експерти прогнозують, що через кілька тижнів ціни на продукцію нового врожаю почнуть знижуватися активніше.

“Друга половина квітня і травень – це період, коли ціна на ранні овочі традиційно знижуються. І цього року, я думаю, ціни загалом будуть нижчими, ніж у минулому. Хоча багато що залежить від погоди в квітні-травні. Якщо буде холодно, визрівання сповільниться, і це впливає на обсяг пропозиції на ринку”, – говорить Тетяна Гетьман.

А ось Олексій Дорошенко зазначає, що через конкуренцію ціни на українські продукти раннього врожаю прагнуть до паритету з імпортними. Ті, що з самого початку були дешевше, дорожчатимуть, ті, які були дорожче, – дешевшатимуть.

Стосовно віддаленіших перспектив – перше овочів з відкритого ґрунту, ягід і т.д., які очікуються наприкінці травня – початку червня, – їх ціна однозначно буде нижче, ніж ціна тепличних. Однак, на думку Олексія Дорошенка, занадто дешевих продуктів чекати не варто.

“Собівартість продукції з відкритого ґрунту досить низька, але продаватиметься вона все одно досить дорого. Але з кожним роком виробництво на відкритому ґрунті стає все більш ризиковим. Часто на цьому втрачають, а не заробляють. Тому з кожним роком все більше виробників намагатимуться переходити на теплиці, якщо буде така можливість”, – говорить Олексій Дорошенко.

До речі, деякі овочі нового врожаю в Україні коштують дорожче, ніж в Європі. Так, за даними “Інфо-Шувар”, на найбільшому оптовому ринку Варшави – “Броніше” – тепличні огірки зараз продаються по 0,7-0,93 євро, в Україні на “Шуварі” імпортні коштували 0,99-1,16, українські – 1,22-1,39 євро за кг. Редис в Польщі продається по 0,4 євро – в Україні 0,77 євро. А ось молода картопля в Польщі і в Україні коштує однаково: 0,8 євро. Помідори у сусідів ще дорожче, ніж в Україні.

zakarpatpost.net