На Закарпатті цвіте рослина, яку пов’язують із нечистою силою

Плоди цієї унікальної рослин називають плодами кохання, адже жодне інше дерево чи кущ не містить насінин у формі сердечка.

Калина у наших предків була учасницею весільного обряду. Букетами з неї прикрашали дівочі вінки, столи, страви.

Крім того, червоним кольором вона наливалася саме тоді, коли в нас справлялося найбільше шлюбних церемоній. Тож одяг нареченої мав містити червоні штрихи, що означали любов. Біле ж цвітіння калини асоціюється з невинністю та білою сорочкою нареченої.

А ще калині приписували магічні властивості. Травники-знахарі стверджували, що якщо час від часу підходити до калини і гладити кору рослини, то це допоможе позбутися від безлічі бід і напастей.

Калина – дуже розповсюджена рослина і побачити її можна не тільки в Україні, хоча лише у нас вона вважається національним символом. Загалом існує більше 150 видів калини.

Українська назва калини походить від праслов’янського слова «калити» (гартувати, розжарювати). Рослина у наших пращурів асоціювалася з розпеченим залізом, адже її плоди мали такий же насичений яскравий червоний колір.

У наших пращурів навіть існували народні прикмети, пов’язані з калиною. Зокрема, коли зацвітала калина, вони починали сіяти гарбузи, кукурудзу і огірки Якщо калина вже достигла, а листя на ній залишалося зеленим – це віщувало теплу осінь; якщо ж кетяги починали рано червоніти – чекали холодної та ранньої зими.

Утім пов’язували калину і з нечистою силою, гадаючи, що біля її вогненних плодів полюбляють грітися упирі, відьми та всяка нечисть.

Про цей дивовижний кущ існує дуже багато  легенд.

Згідно однієї з них, колись на наш край напали татари. Вони захопили в полон дівчат і примусили бути вести їх до осель, де жили їхні рідні. Дівчата завели чужинців у непрохідні лісові хащі, подалі від свого поселення. Напасники не могли звідти вибратися, а молодиці, незважаючи на жахливі тортури, відмовились показати їм дорогу. Розлючені чужинці порубали дівчат шаблями і там, де пролилася кров бранок, зросли калинові кущі з кетягами яскраво-червоних ягід.

Однак калина не лише гарна та романтична рослина, але й справжній домашній лікар. Вона містить дуже багато корисних мікроелементів, а вітаміну С у ній утричі більше, ніж у цитрусових.

Рослина настільки унікальна, що лікарськими властивостями наділено і її листя, і квіти, і кору.

Наприклад, відвар з кори калини володіє чудовими жарознижувальними і протизапальними властивостями, успішно застосовується при застудах і інфекційних захворюваннях.

Відвар із калинових квітів застосовують при кровотечах та запальних процесах. Цей засіб не тільки стимулює підвищене потовиділення, але й відмінно підвищує апетит.

Але найціннішими є саме плоди. Їх можна їсти свіжо зірвані, засушені, заморожені. Перемішані з медом вони підвищують імунітет.

Вчені довели, що щоденне з’їдання кількох невеликих грон ягід сприятиме повноцінній роботі серця, а також вбереже назавжди від інфарктів та інсультів. А свіжовичавлений калиновий сік може зцілити шлунково-кишкові захворювання.

Чай із калини лікує ангіни, бронхіти, запалення легенів.

Іван ДУХНОВИЧ

zakarpatpost.net