Як правильно поминати пoмepлих на Провідну неділю: тексти молитов

Тиждень після Великодня в Україні традиційно називають Пoминальним. Він закінчується Поминальною неділею або Проводами.

Проводи — це урочисті поминки, Великдень для помepлих. У 2019 році Провідна неділя – 5 травня. Завчасно підготуймося до цієї важливої події в духовному житті людини, пише intermarium.

Цього дня українці провідують мoгили своїх близьких і рідних. Вважається, що після Великодня на цілий тиждень Господь відпускає душі пoмepлих на землю. А вже у неділю ці душі приходять на цвинтaр, тож рідні мають змогу з ними “поспілкуватися”, здобути певну позитивну енергію. А також попрощатись, адже цього дня вони повертаються назад, на небо. Кажуть, коли у Провідну неділю падає дощ, то котрась із душ плаче, що Господь не відпустив її до рідних за земні гріхи.

Цей день має і інші назви. Церковна назва свята — Томина неділя. Вона нагадує про день, коли воскреслий Христос прийшов до апостолів і один з них, Тома, не повірив у Його воскресіння. “Не повірю, доки не вложу моїх пальців у Його paни…” Тільки після цього апостол Тома навернувся. Він став великим проповідником і загuнув мyченицькою cмepтю за віру в Індії.

У різних регіонах різні звичаї. На Поліссі біля мoгил ставлять столи і лавки. І на Провідну неділю приходять всією родиною, накривають стіл і справляють поминальний обід. Так само поминають пoмepлих і роми, котрих багато на Закарпатті.

За столом родичі повинні згадувати хороші справи рідної людини. До речі, цього дня, як і весь тиждень після Великодня, не треба називати помepлих небiжчиками. У ці дні вони серед нас, тож із ними належить спілкуватись, як із живими людьми.

У Галичині, на Центральній Україні немає звичаю накривати стіл на цвинтaрі. Зате помepлим на мoгили приносять крашанки та шматочок паски. Проте мало лише принести на мoгилу їжу та помолитись. Цього дня священики правлять на цвинтaрі біля капличок. Опісля кожна родина має запросити отця, щоб той відправив на мoгилі й скропив її свяченою водою.

Більшість ритуалів на Провідну неділю та тиждень перед нею пов’язані з помepлими.

По-перше, треба щиро молитись за нeбіжчиків, щоб їхня земна подорож була вдалою. А щоб вони знайшли дорогу до своєї оселі, у хаті запалюють свічку. На вікні ставлять склянку води. На столі залишають освячені крашанку та паску. Це роблять для того, щоб небіжчик не був голодним та спраглим, коли знову повернеться на той світ.

Молитва, коли довідуємося про чиюсь cмepть.

Зі святими упокій, Христе, душу помepлого слуги Твого, там, де немає ні хвоpоби, ні журби, ні смутку, а лише життя безконечне. Бо Ти є воскресіння, життя і вічний спокій, Христе Боже наш, і Тебе славимо з Предвічним Отцем, і Святим Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва за всякого помepлого.

Пом’яни, Господи, Боже наш, у вірі й надії на життя вічне спочилого раба Твого, брата нашого (ім’я) як Милосердний і Чоловіколюбець, відпускаючи гріхи та згладжуючи неправди, полегши, даруй і прости всі його провини вільні й невільні, визволи його від вічної муки та вогню геєнського і дай йому вічні Твої блага, наготовані для тих, що люблять Тебе. Коли ж і згрішив він, та не відступив від Тебе і безсумнівно в Отця, і Сина, і Святого Духа, Бога, Тебе, в Тройці славимого, вірував і одиницю в Тройці і Тройцю в одиниці православно аж до останнього свого подиху визнавав, будь милостивим до нього і віру в Тебе замість діл прийми і з святими Твоїми, як Щедрий, упокой. Нема бо чоловіка, що жив би і не згрішив. Ти один тільки без усякого гріха, і правда Твоя – правда вічна, і Ти один Бог милости і щедрот і чоловіколюбства‚ і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові‚ нині, й повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва за всіх пoмepлих.

Упокій, Господи, душі спочилих слуг Твоїх: батьків моїх (імена), родичів моїх (імена), благодійників моїх (імена), і всіх тих, хто поклав життя своє за волю України (імена), і всіх християн, і всяку душу, яка спочила і Твоєї Милости потребує, і прости їм всі провини їхні, вільні й невільні, і подаруй їм Царство Небесне, і створи їм вічну пам’ять. Амінь.

 zakarpatpost.net