В Ужгороді ростуть голі дерева, предки динозаврів

В Ужгороді на вулиці Заньковецької біля 15-ї школи з боку озера Кірпічка було висаджено платанову алею. На жаль, не всі дерева прижилися, деякі висохли, більшість зламали.

Ще одну алею у квітні цього року висадили у Боздоському парку. Наразі там росте 49 платанів.

А загалом Ужгород можна назвати платановим містом, тут ростуть ще дерева, висаджені за часів правління Другетів.

Наприклад, у Підзамковому парку є платан, привезений із Італії і висаджений у 1610 році.

Його окружність 9,6, а висота 22 метри.

Фактично достеменно вік дерева ніхто не знає, але в 1960 році зрізали платан, що ріс поруч, який вважали близнюком цього і який милує очі досі. Тоді і було встановлено вік дерев.

Загалом платани вважаються одними з найбільших дерев на планеті, також вони мають славу довгожителів.

На Сході з давніх-давен шанували платани. Про них йдеться навіть у Біблії. Давні ботаніки називали платан “східним кленом”, тому що його листя нагадує листки клена, Ці дерева є сучасниками динозаврів. Також вважається, що платан є деревом мандрівників та філософів.

Стародавні греки і перси вважали його найкрасивішим деревом і всюди садили. Його також присвячували прекрасним чоловікам – Аполлону, Діонісу, Гераклові.

Розповідають, що під кроною платана давньогрецький філософ Сократ дискутував зі своїми учнями.

У Спарті платан вважали деревом Олени Прекрасної і прикрашали квітами лотоса, а в Стародавньому Єгипті –  втіленням богині неба Нут.

За часів Римської імперії дерева “кочували” на північні завойовані землі, видозмінюючи місцеві ландшафти. У закоханих іспанців по цей час існує романтична традиція: вимушено розлучаючись, вони розривають лист платана навпіл і зберігають свою половинку як заставу зустрічі.

Згадує про платан у своїх працях навіть Авіценна. Він радив свіжими плодами дерева, замоченими у вині лікувати укуси змій.

Платани – справжні довгожителі. Наприклад, на острові Кос в Егейському морі зростає найстаріший на планеті платан.

Інше дерево застало ще спорудження Великої Китайської стіни, але росте воно не в Піднебесній, а в Туреччині. 50-метровий стовбур має діаметр понад 13 м.

Цікаво, що через те, що платан скидає  кору його ще називають безсоромником. Але має він ще декілька назв. Скажімо, східний клен, ґудзикове дерево, або чинара.

Отже, закарпатські безсоромні екзоти мають прожити ще дуже довге і багате на події життя.

zakarpatpost.net