АНОНС. Де на Закарпатті похована дочка Ярослава Мудрого

[Total: 2    Average: 3/5]

Чи знаєте ви, яке відношення має дочка Ярослава Мудрого до Закарпаття? Виявляється – чимале. По-перше, вважається, що саме Анастасія була прихильницею заснування православних монастирів в Угорщині. Тому деякі історики вважають, що саме вона сприяла заснуванню першого в нашому краї монастиря на Чернечій горі в Мукачеві (тобто закарпатське православ’я має пряме відношення до Києва і жодного – до Москви, його російську церкву тут нав’язала лише радянська влада) , пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Обкладинка свіжого номера газети «Неділя Закарпатські новини»

У 1000-х роках, як свідчать джерела, тут уже існувало поселення ченців з Києво-Печерського монастиря, які оселилися в Карпатах, аби бути ближче до своєї покровительки. Згодом у 1240—1241 рр. під час монгольської навали монастир було зруйновано.

Але й це ще не все.  За давньою легендою, саме під руїнами Хустського замку у кришталевій труні з масою золотих скарбів поховано Анастасію, яка була дружиною угорського короля.

Анастасія була наймолодшою дочкою Ярослава Мудрого. Народилася приблизно у 1028 році. А вже у 1038, коли вона мала всього 10 років, її видали заміж за угорського герцога Андраша (Андрія), який, рятуючись від переслідувань з боку короля Іштвана I, втік до Києва.

У 1046 році подружжя переїхало жити до Угорщини.  Андраш захопив престол і став королем. А його дружина, будучи православною, а не католичкою, взялася будувати на угорській території православні монастирі. Так сталося і в Жоржині, тобто на Чернечій горі.

Утім життя київської князівни, яка не раз бувала в нашому краї, назвати спокійним не можна.

У 1053 році вона народила сина, якого назвала Шоломоном. Через те, що він став спадкоємцем трону, між королівською парою почалися конфлікти, а найзапеклішою була боротьба Анастасії з шовгором (братом чоловіка) Белою, адже до появи на світ племінника саме він бачив себе майбутнім королем Угорщини.

А тим часом Андрій почав хворіти, його розбив параліч, тобто фактично державою правила Анастасія.

Але у 1060 році Бела піднявся проти брата на повстання і переміг. Андраш не витримав болю і помер.

Анастасії довелося з дітьми втікати. Притулок вона знайшла в німецького короля Генріха IV, сестра якого Юдіт-Марія на той час уже була заручена з Шоломоном. Жила родина у Баварії і ні в чому собі не відмовляла. Більше того, німці погодилися напасти на Белу і допомогти Шоломону захопити владу. Саме до цього підбурювала Генріха київська князівна. Але несподівано з Белою трапився нещасний випадок – і він помер.

Тож трон дістався Шоломону практично без проливання крові родичів. Він просто з німцями вдерся в Угорщину і зайняв престол. На знак подяки за допомогу Анастасія подарувала баварському герцогу «меч Аттіли» – найбільшу угорську королівську реліквію, яка, за переказами, належала ватажку гуннів.

Чому Анастасія не зазнала радості від сина? Яка трагедія розгорівлася?

Про це та багато-багато іншого читайте у свіжому номері газети «Неділя Закарпатські новини».

Купуйте свіжий номер газети «Неділя Закарпатські новини» у кіосках або передплачуйте на своїй пошті!

У продажу із 7 червня.

zakarpatpost.net

Comments are closed.