АНОНС. Яка ужгородська вулиця має італійське коріння

[Total: 0    Average: 0/5]

Раніше там було багато різних крамниць, у яких місцеві могли придбати останні модні новинки і задовольнити свої найсміливіші фантазії, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

Обкладинка свіжого номера газети «Неділя Закарпатські новини»

Кожна з ужгородських вулиць має свою історію, а деякі з них – просто унікальні. Чим старіша вулиця, тим більше в неї було назв і тим цікавіші історичні періоди вона пережила.

Старовинна вулиця Корзо, незважаючи на те, що Закарпаття ніколи не входило до складу Італії чи Римської імперії, має італійську назву, а в перекладі з мови оригіналу означає місце для прогулянок. Скоріш за все, так у народі її називали ще за Другетів, які мали італійські корені. Утім вперше в письмових джерелах вона згадується під іншою назвою.

Великомостова, Казіні, Суворова

Корзо входила до числа 10 найдавніших вулиць міста. Історик Роман Офіцинський у книжці «Екскурсії Ужгородом» пише про неї: «Дехто відносить її до часів Другетів, скоріше за все, тоді вона вживалася як побутова (назва вулиці). За Другетів вулицю офіційно називали Мостовою (згодом – Великомостовою), бо вела до головного мосту. У найдавнішому описі міста 1691 року, крім цієї вулиці згадується ще 10, які формували тогочасний Ужгород. Назва Корзо стала офіційною тільки після здобуття Україною незалежності».

Точно досі невідомо, коли сформувалася вулиця. На сьогодні тільки знаємо, що на ній переважно жили ремісники, що працювали на володарів Ужгородського замку.

А ось як описує її Йосип Кобаль у книжці «Ужгород відомий та невідомий»:

«Тут проживали переважно ремісники, які працювали на володаря Ужгородського замку. На початку 1860-х років частину вулиці, яка тягнеться від площі Корятовича до сучасної вулиці Волошина, назвали Казіні (на честь Ференца Казіні, відомого угорського письменника), тоді як інша її частина (від вулиці Волошина до мосту через Уж) уже з ХVІІІ століття називалась Великомостова. Цей поділ у назвах зберігся до наших часів з тією різницею, що у міжвоєнний період вулиця Великомостова була перейменована на Рашина (Алоїз Рашин був міністром Чехословаччини, який став жертвою терористичного нападу у 1923 році). Після Другої світової війни, коли більшість вулиць було перейменовано, вона отримала нову назву – Суворова. Після здобуття Україною незалежності відбувся наступний етап перейменувань, тоді колишня вулиця Мостова стала вулицею Корзо – так ужгородці неофіційно називали улюблене місце для прогулянок», – пише дослідник.

Тож що було колись на Корзо? Що там продавали? Що можна було купити?

Про це та багато-багато іншого читайте у свіжому номері газети «Неділя Закарпатські новини».

Купуйте свіжий номер газети «Неділя Закарпатські новини» у кіосках або передплачуйте на своїй пошті!

У продажу із 15 червня.

zakarpatpost.net

Comments are closed.