Чому ужгородець підпалив себе біля прокуратури. НОВІ ДЕТАЛІ

Четвер, 6 червня. На годиннику 13.30. У поліцію надходить дзвінок про підпал людини по вулиці Коцюбинського в Ужгороді. За цією адресою з-поміж інших розташована будівля обласної прокуратури та господарського суду. Як стане відомо згодом, чоловік підпалив себе саме перед прокуратурою, пише газета «Неділя Закарпатські новини».

У перших повідомленнях поліції йдеться про те, що чоловік спочатку облив себе невідомою речовиною, підпалив запальничкою, а згодом побіг до річки Уж, що протікає поруч. «Швидку» на місце пригоди викликала жінка, яка випадково саме проходила повз.

«Вказану особу госпіталізовано до обласної клінічної лікарні. Огляд місця події проведено співробітниками поліції, які прибули за викликом. Всі деталі, інші обставини, а також мотиви цього вчинку будуть встановлюватися в рамках окремого кримінального провадження», – повідомила речниця прокуратури Закарпатської області Марина Безега.

Уже за п’ять годин кримінальне провадження порушать за статтею 120 – доведення до самогубства. А тим часом чоловік із опіками майже 90% тіла перебуває в реанімації обласної клінічної лікарні ім. А. Новака. Лікарі з журналістами також не спілкуються. У повідомленні прес-служби департаменту охорони здоров’я ідеться про важкий стан потерпілого.

Біля реанімаційного відділення зустрічаємо дружину та друга потерпілого. Дізнаємося, що ним є 51-річний Валерій Устименко. Дружину до чоловіка не пускають, але слідчі прокуратури з чоловіком уже спілкувалися, розповідає нам дружина Наталія Устименко: «Я його не бачила, але працівники прокуратури були, він (чоловік – прим. ред.) дав їм пояснення, він при тямі. Мені лікар сказав: якщо він доживе до ранку, то добре».

На будівлі прокуратури є кілька камер зовнішнього спостереження. Відео з камер прокуратура демонструвати відмовилася. Охоронцю, що бачив на власні очі інцидент, державне охоронне відомство також заборонило бодай щось говорити пресі.

Товариш потерпілого Юрій запевняє: про те, що чоловік мав намір себе підпалити, щоб таким чином привернути увагу до бездіяльності правоохоронців, прокуратура знала: «Він казав при всіх, навіть в обласній прокуратурі казав, що ця справа шита білими нитками, все підроблено проти нього, на нього ніхто не звертає увагу, на його скарги не реагують. Якщо дійде, він казав, я себе або підпалю, або ще щось. Він при нас казав, при жінці казав, при всіх друзях, при всіх. Людина просто ходила, добивалася правди, а виходило так, що в нас корупція вище всього».

За словами дружини, уже після інциденту син знайшов удома копію звернення до Генеральної прокуратури, де Валерій Устименко також попереджає про підпал. Звернення чоловік імовірно відправив у Київ за два дні до підпалу. Саме тоді Ужгородський міськрайонний суд виніс рішення щодо справи Устименків не на користь потерпілих.

У суді «Неділі» пояснили: справу, у якій потерпілими були чоловік та син, на стадії слідства закрила прокуратура ще торік, нібито за відсутністю складу злочину. Дружина подала до суду, щоб справу не закривали. І цьогоріч, 4 червня, суд відмовив Наталії Устименко, оскільки позивачами мали бути її чоловік або син, які є потерпілими, а не вона.

Натомість, додала речниця Ужгородського міськрайонного суду Надія Гейруш, на розгляді в суді є ще одна кримінальна справа, де Валерій Устименко проходить як підозрюваний. Судове засідання призначене на середину липня. Ідеться про все той же конфлікт 17 серпня 2016 року. Товариш Юрій пояснює: намагаючись захиститися, Валерій кинув у нападників «коктейль Молотова», тому зараз Устименка і судять за цей випадок. Але, переконує Юрій, це був захист родини та особистого життя, а не напад на працівників газового господарства та правоохоронців.

Чому в провадженні підсудним є тільки Валерій Устименко і жодного газовика чи поліцейського, які також були учасниками розбірок? У прокуратурі пояснили це тим, що слідство у справі триває, тож ще розбиратимуться.

Валерій Устименко до виходу на пенсію працював у правоохоронній системі, зокрема деякий час в Одесі. Останні роки жили з дружиною та сином в Ужгороді, у приватному будинку.

Історія конфлікту, яка призвела до самоспалення, почалася в 2016 році, розповідає Наталія Устименко. Зі слів жінки, хронологія подій розгорталася таким чином: «17 серпня 2016 до нас незаконно приїхали робітники газового господарства, щоб відрізати газову трубу. Їх було 20 людей. Ми просили рішення суду, на основі якого вони приїхали. Напередодні, 16 серпня, я була в газовому господарстві, ми вирішили, що реструктуризуємо борг, бо вони писали, що ми маємо 24 тисячі боргу, сума дуже завищена. Мій чоловік – пенсіонер органів МВС, йому передбачена 50%-ва знижка на оплату комунальних послуг, він людина з інвалідністю. Ми не відмовлялися від боргу, але все вирішили, домовилися в газовому господарстві. І коли газовики приїхали наступного дня, я була в шоці. Вони приїхали без документів, почали нам хамити, ображати нас і викликали поліцію. Ми думали: приїде поліція – все з’ясується. Патрульні приїхали, переговорили з газовиками і почали нас бити, чоловіку руки виламували… Чому – я не знаю, у нас із ними жодних стосунків не було. У результаті кримінальні провадження відкрили проти мого чоловіка і нашої родини, а не проти газовиків і поліції, які нас побили. Мій чоловік неодноразово намагався потрапити на прийом до прокурора області, але його не прийняли».

У товаристві «Закарпатгаз» пояснюють, що відключати газ прийшли законно, неодноразово попереджали родину про борг у сумі 24 тисячі гривень. Тому працівники газового господарства приїхали перекрити трубу за межами оселі Устименків. Коли почали рити дорогу трактором, Валерій намагався завадити газовикам працювати. Викликали поліцію. Господар дому, стверджують у «Закарпатгазі», пішов до будинку і виніс «коктейль Молотова», який жбурнув у поліцію та газовиків. До речі, і газовики, і патрульні знімали відео інциденту, його долучили до слідства. Однак журналістам його не продемонстрували. У газовому господарстві запевняють, що їхні працівники в розбірках участі не брали, тільки виконували свою роботу.

Газ боржникам таки відрізали. За останні три роки газопостачання до оселі так і не відновили, родина не зверталася з таким проханням, кажуть на підприємстві. Але борг було оплачено в повному обсязі.

За словами речниці «Закарпатгазу» Ольги Павлової, пільга на оплату комунальних послуг, про які говорить родина Устименків, діє з вересня 2016, а конфлікт трапився у серпні 2016. Окрім того, пільги призначає управління соцзахисту, «Закарпатгаз» не має відношення до подібного нарахування.

Справу щодо самопідпалу Валерія Устименка прокуратура області за новим законом передала новоствореним органам Державного бюро розслідування з центром у Львові. Тож саме слідчі ДБР розслідуватимуть даний випадок.

Чи був випадок із газовиками та патрульними єдиною причиною конфліктної ситуації? Чи мав Валерій Устименко конфлікт із правоохоронцями раніше? Чи був ображений на дії своїх колишніх колег? Чи мав психологічні проблеми та душевні переживання? Чи сприяли дії прокуратури, куди звертався чоловік, такому відчайдушному кроку? Чи було рішення Ужгородського міськрайонного суду останньою краплею та стимулом до самопідпалу? Відповіді на ці та інші питання від самого Валерія Устименка ми вже не почуємо.

Зранку 7 червня чоловік помер у реанімації обласної лікарні. Того ж дня його поховали…

Тетяна ЛЕШКО, газета «Неділя Закарпатські новини» ексклюзивно для zakarpatpost.net